Shurikenters ninja

Shuriken ninjaların düşmanlarına fırlattığı çeşitli şekillerdeki yıldızlara verilen ad. 2008’in kötü sonuçlara vesile olan / işini kötü yapan / nüfusunu kötüye kullanan / iyi bir şeyler yapabilecek fırsatı varken bunları yapmayan / davranışlarıyla kötü örnek teşkil eden şahsiyetlere ve tabi kötü filmlere verilecek en uygun sembolik ödülün bu olacağını düşünmüştük. İşte o sembolik ödüllerin sahipleri sizin oylarınızla belli oldu. Hatırlatalım: Birinciye Lüle Taşı Shuriken; ikinciye Kömür Shuriken; üçüncüye Ponza Shuriken; dördüncüye Strafor Shuriken; sonuncuya ise Mukavva Shuriken. (Doğa zararlısı olduğu için plastiği tercih etmedik)

YAŞAM -SPOR-SİYASET

1. İsrail – Lüle Taşı Shuriken

Gazze

Orantısız Güç Kullanımı kavramını kendinden verdiği örneklerle çok iyi açıkladı İsrail. Gazze’ye körlemesine salladığı bombalarla kimbilir kaç tane masumun canını aldı.

2.Melih Gökçek – Kömür Shuriken

melih gökçek

Ayrıntı için tıklayınız.

3.George W. Bush – Ponza Shuriken

george w. bush

Bir veda hediyesini en fazla kim hak edebilir. Irak’a Afganistan’a yaptıklarıyla İsrail’in akıl hocası oldu. Görevde kaldığı sürece insanlık yararına üç kuruşluk hizmeti olmadı. Amerika için çalışıyor görünerek sermaye sahiplerini daha da zengin etti.

4.Hüseyin Üzmez – Strafor Shuriken

Hüseyin Üzmez

Tecavüz suçlamasıyla tutuklanan Vakit yazarı Üzmez’in, 14 yaşındaki kızın annesiyle de ilişkiye girdiği anlaşılmıştı.

5. Canan Arıtman – Mukavva Shuriken

canan arıtman

Ayrıntı için tıklayınız.

Bu kategoride diğer adaylar kimdi?

Yıldırım Demirören

Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören

Türk sporununun gözbebeği, bir asırı devirmiş kulüp Beşiktaş’ın başkanı Beşiktaş Başkanı Demirören G.Saray-Beşiktaş maçında MHK Başkanı’na ana avrat küfretti: Disiplin Kurulu Başkanı Reşat Bostan’a protokolde rastlayan Beşiktaş Başkanı “Onun an…. s….m. Bunu Sarvan’a aynen ilet” diye konuştu.

Veysel Karani Demir

veysel karani demir

Başkent Gaz Genele Müdürü 7 gencin ölümüyle sonuçlanan kazadan sonra yaptığı basın toplantısını erken kesiyordu. Sebebine de gayet rahat açıklıyordu: “Cumaya yetişeceğiz.”. Bir de gençlerin giyim kuşamına yönelik tasvirleri vardı kendisini hatırlarsanız…

Emre Belözoğlu

Emer Belözoğlu

Muhterem hocasının da sırtını sıvazlamasıyla gemi azıya alan, tüm Türkiye’nin gözleri önünde sporcu ahlakını ayaklar altına alıp basın tribüne el hareketi yapan “kaptan” kişi. Aslında kalbi futbol için atan körpe beyinlere kötü örnek olan bir adamı kaptan yapan zihniyettir belki de shurikeni hak eden, o değil…

Osmangazi Kültür Dernekleri Federasyonu üyeleri – Mukavva Shuriken

Eskişehir’deki dernek binalarının kapılarına ‘Bu kapıdan Yahudiler ve Ermeniler giremez’, ‘Köpeklere serbesttir’ yazan pankartlar astılar.

Gazcı Kardeşler

gazcı kardeşler

Vali ve Emniyet Müdürü geri adım atmadı. Polis, 1 Mayıs göstericilerine biber gazı, cop ve su ile sert müdahale etti..

[poll=43]

MEDYA

1.Yemekteyiz YarışmacılarıLüle Taşı Shuriken

yemekteyiz

Bu yarışmanın katılımcıları arasında öyle cins tipler çıktı ki karşımıza zaman zaman, öcü niyetine çocuklarımıza gösterdik, “Bak yemeğini yemezsen sen de böyle olursun” dedik. Ayrıntı için tıklayınız.

2. Ömür Gedik – Kömür Shuriken

ömür gedik

Türk basınının amiral gemisinin baş sinema yazarı. Basının sanata nasıl baktığının (daha doğrusu oralıp olup da hiç bakmadığının kanıtı), zaten magazinleşme kültürüyle algısı köreltilmiş toplumun uyanmaması için basının da üstüne düşeni fazlasıyla yaptığının kanıtı.

SİYAD üyesi bir sinema yazarı olarak geçtiğimiz günlerde köşesinden şöyle sesleniyordu okurlarına…

Sınıf ve Bashir’le Dans derdi olan, sosyal sorumluluk projesi kıvamında filmler. İlişkilere ve insan doğasının karanlık noktalarına odaklanan Üç Maymun ise sinema sanatı adına çok daha iyi ve sağlam bir yerde duruyor.”

Üç Maymun filmine nümayiş yapacaksınız diye Sınıf, ama özellikle de Bashir’le Dans gibi iki “dertli” filmin önemini küçümsemenin yalnızca sinema değil, insanlık adına bile çok büyük ayıp olduğunu söylemek de bize düşüyor bu durumda.

3. Tayfun Güneyer – Ponza Shuriken

Tayfun Güneyer

Amerikan filmlerinden aparttıklarıyla diziler yaratan televizyon insanı, popüler işler maestrosu. Son icraatı Adanalı dizisinde Sinan Çetin’in Romantik’inden sahneler yer vermesinin yanı sıra, 10 saniyelik bir sahneyi zoomlar, atraksiyonel kamera hareketleri, karizmatik bakışlar ve müzikle ile en az 3 dakikaya kadar uzatabilecek yetenekte olduğunu göstermiştir kendisi.

4. Reklamlar – Strafor Shuriken

şimdi reklamlar

Televizyonda izlediğimiz başta telefon hattı olmak üzere, banka, kredi kartı, beyaz eşya, otomobil, artık aklınaza ne gelirse işte onun reklamları. “Tüket tüket!” diye bir taraflarını yırtan, yeri geldiğinde alenen bizi gerizekalı yerine koyan, reklamlardaki görüntülerinin gerçek hayattaki karşılığını bulamadığımız bir sürü ürünü pazarlayan reklamlar… Ayrıntılı bilgi için tıklayın…
Sonrada buna tıklayın…

5. Çevirmenini, Yazarını, Okurunu Mağdur Eden Yayınevleri – Mukavva Shuriken

kitaplar

Çevirmeninin (misal Epsilon), yazarının teliflerinin üstüne yatan, geciktiren tüm yayınevleri.  Kötü çeviriyle, bozuk Türkçe ile  ve kalitesiz baskıyla kitap çıkarıp okuruna ve yazın sanatına saygısızlık eden tüm yayınevleri.

Bu kategoride diğer aday kimdi?

Kimi Medya – Strafor Shuriken

medya

Rating, tiraj uğruna kutuplaşmayı körükleyenler. Krizi bahane gösterip işten adam çıkartanlar, geride kalanların sırtına iki kat yük bindirenler, “10 kişinin yapacağını üç kişi de yapabiliyor nasıl olsa” prensibiyle yayınlarının kalitesini umursamayanlar. Diğer taraftan gazeteciliği hükümete yalakalıkla karıştıranlar. Gazetelerini, toplumun değil, kendi diğer işlerinin önünü açacak bir iş makinesi olarak görenler. Haberciliğin ruhuna rahmet okutanlar, işi ajtasyona, goygoya, velveleye, manipülasyona vuranlar.

Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi – Mukavva Shuriken

3. Bursa İpek Yolu Film Festivali’nde, yazarımız Murat Erşahin‘in “10 filmden en zayıfı”  dediği, benim bir Meksika filminden fazlaca esinlendiğini belirttiğim Gökten Üç Elma Düştü filmini birinci seçen, başkanlığını Hülya Koçyiğit’in üstlendiği jüri.

Gece Gündüz

gece gündüz

Cehennem Silahı (Lethal Weapon) serisinin Türk dizisine devşirilmiş hali. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

[poll=44]

EN KÖTÜ YERLİ FİLMLER

1. Recep İvedik –Lüle Taşı Shuriken

Recep İvedik

Yön:Togan Gökbakar

2. Nekrüt – Kömür Shuriken

nekrüt

Yön: Ulaş Ak (Yazıyla ilgili (Gerekçeler için tıklayınız))

3. Muro: Nalet Olsun İçimdeki İnsan Sevgisine – Ponza Shuriken

Muro: Nalet Olsun İçimdeki İnsan Sevgisine

Yön:Zübeyr Şaşmaz (Gerekçeler için tıklayınız)

4.Cennet – Strafor Shuriken

cennet

Yön: Biray Dalkıran (Gerekçeler için tıklayınız)

4. Mevlana Celaleddin-i Rumi: Aşkın Dansı – Strafor Shuriken

Mevlana Celaleddin-i Rumi: Aşkın Dansı

Yön: Kürşat Kızbaz (Gerekçeler için tıklayınız)

5. Yağmurdan Sonra – Mukavva Shuriken

Yağmurdan Sonra

Yön: Görkem Turgut

Bu kategoride diğer aday kimdi?

Peri Tozu

peri tozu

Yön: Ela Alyamaç

EN KÖTÜ ECNEBİ FİLMLER

1. En Süper Kahraman (Superhero Movie) – Lüle Taşı Shuriken

en süper kahraman (Superhero Movie)

Yön: Craig Mazin

2. X-Files: İnanmak İstiyorum (X-Files: I Want to Believe) – Kömür Shuriken

X FILES – İNANMAK İSTİYORUM
Yön: Chris Carter

3. Annemin Yeni Sevgilisi (My Mom’s New Boyfriend) – Ponza Shuriken

Annemin Yeni Sevgilisi (My Mom’s New Boyfriend)

Yön: George Gallo
Oyn: Meg Ryan,Antonio Banderas
(Gerekçeler için tıklayın)

4. Anamorph – Strafor Shuriken

anamorph

Yön: Henry Miller OYN: Willem Dafoe
Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

5. Not: Seni Seviyorum – Mukavva Shuriken

not: seni seviyorum

P.S. I Love You
Yön: Richard LaGravenese
Oyn: Gerard Butler, Hilary Swank

Bu kategoride diğer aday kimdi?

Ca$h

cash

Yön: Eric Bresnard
Oyn: Jean Dujardin, Jean Reno
(Gerekçeler için tıklayın)

[poll=45]

1.Ters Ninja Geleneksel (olacağına inandığımız) Shuriken Ödülleri facebook grubu için tıklayın…

14 YORUMLAR

 1. naçizane fikrim; kategorilendirmemek kötü olmuş. çünkü israil ve w. bush gibi bir adayları ömür gedik gibilerle aynı kefeye koyamam, ama ömür gedik’in de en âlâsından bir (ya da daha fazla) shuriken hak ettiği aşikar.

 2. Şu an için kategorilendirmedik ama, liste tamamlanınca adayları iki-üç kategoriye ayırırız sanırım. Liste uzadıkça aynı sorun benim de dikkatimi çekti.
  Yok, kimse aynı kategoriye koymaz zaten sanırım o şekilde. Öyle düşünseydik gerçekten haksızlık etmiş olurduk.

 3. Madem siyasileşiyoruz R. Tayyip Erdoğan, Deniz Baykal, Ergenekon zanlıları ve savcısı da ödüle layık bence. Ayrıca en son "Yahudiler ve Ermeniler giremez köpeklere kapımız açık" diye pankart açanları, Bir de hakeme kızıp Ermeni diye küfredip yürüyüş yapan Trabzonspor taraftarları vardı onlara da ufak bir yıldız yollayabilirim. Yine dellendim neyse:)

 4. Önerilerinden ikisinin başlangıçta listede olduğunu söyleyebilirim ama siyasetten ve hamasetten biraz uzaklaşabilmek adına çıkardım onları. Ama Cuma'ya kadar ne olur bilinmez!

 5. Shuriken manyağı yapmak istediğim birinci kişi "Melih Gökçek".

  İkinci sırada, "Çevirmenini, Yazarını, Okurunu Mağdur Eden Yayınevleri" var.

  Çocukken bile nefret ettiğim "Reklamlar" ise üçüncü sırada.

 6. Ya pardon ama su reklamlar buraya hic olmamis… Nedir bu doviz islem ya da laser epilasyon olaylari…Yoksa onlar da mi yarismadalar? Keh kuh…

 7. nasıl tanımlanır bilemiyorum ama "evlendirme programı" diyebileceğim tarzdaki programları da unutmayalım.. mevzuyla hiç alakası olmayan birini bile görseler merhaba, adınız, evli misiniz? hönk, sanane yahu..kafa artık tek bir tarafa çalışıyor, insanları çiftleştirmeye yemin etmişler…

  spora bir önerim de euro 2008'de Çek Cumh. maçında Tuncay'ın kalede mazlum bir görüntü vermesine sebebiyet veren ve o günden sonraki milli maçlarda da harikalar yarattı diyemeyeceğimiz Volkan Demirel..

 8. yerli film kategorisinde birincilik yarışması iki güzide film arasında sürüyor ama 2009'un şurikenini ben daha şimdiden "öldür beni" ye fırlatıyorum.. haftaya vizyonda.. kaçırın..

  ya da kaçırmayın izleyin ve bundan önce izleyip de kötülediğiniz filmlerden özür dileyin.. ben öyle yaptım.

 9. "disaster movie niye yok?"

  Cevap basit. Bas bas bağırdım günlerce adaylarınızı yollayın diye, kimse o filmi söylemedi. Ben de seyretmemiştim. Demek yazarlarımız da seyretmemiş… Ne kadar katılım, o kadar isabet…

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here