BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Festival

17. Uluslararası Eskişehir Film Festivali’nden Geriye Kalanlar

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen ve yoğun bir ilgiyle karşılanan 17. Uluslararası Eskişehir Film Festivali, 2-10 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleşti.

IMG_2386

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen ve yoğun bir ilgiyle karşılanan 17. Uluslararası Eskişehir Film Festivali, 2-10 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleşti.

Fatma Serdaroğlu Fatma Serdaroğlu

Bu yıl, Onur Ödülleri Meral Orhonsay ve Halil Ergün‘e verildi. Sinema Emek Ödülleri ise, Ethem Arda, Erdoğan Çakıcı ve Sevin Okyay‘a verildi. Açık hava film sinemasında ise Maden filmi gösterildi. İlki verilen Sinema Kültürü’ne Katkı Ödülü, 150. Sayısını yayımlayan Altyazı Sinema Dergisi’ne takdim edildi.

IMG_2389 2

Uzun ve kısa metrajlı filmlerin yanı sıra belgesel ve animasyon filmlerin de yer aldığı festival yerli ve yabancı pek çok filme ev sahipliği yaptı. Çeşitli atölyeler ve söyleşilerle de sinema ile yakından ilgilenenler için etkinlikler düzenlendi.

Festivalin en çok dikkat çeken filmlerinden biri Ali Atay’ın ilk filmi Limonata oldu. İki kardeşin yıllar sonra tanışıp çıktıkları zoraki yolculuğu konu alan filme rağbet oldukça fazlaydı. Pride yine ilgiyle izlenen önemli filmler arasındaydı. İngiltere’de 1984 Londra Onur Yürüyüşü’nde toplanan gey ve lezbiyen destekçilerin, grev kararı alan Ulusal Maden İşçileri Sendikası’nın yanında yer alarak bir kampanya başlatmaları sonucunda gelişen dayanışma öyküsünü anlatan film festivalin en iddialı ve cesur filmlerinden birisiydi. Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız da farklı film dili ve konusu ile ilgi çekti. Bol ödüllü film Deniz Seviyesi de festivalde yer aldı. Prenses Kaguya Masalı ise festivalin en iyi filmlerinden birisiydi. Mutluluğun arayışını konu alan animasyon, saflığın ve naifliğin inceliğinde gerçek bir Japon efsanesini resmediyor.

IMG_2350 2

Festivalin bu yılki en önemli filmlerinden biri ise şüphesiz, film çekme ve sokağa çıkma yasağı olan İranlı yönetmen Jafar Panahi’nin Altın Ayı Ödüllü filmi Taksi Tahran idi. İzleyici ayrıca, kült film İyi, Kötü ve Çirkin’i de dev ekranda izleme fırsatı buldu. Festivalde Philip Seymour Hoffman ve Robin Williams da, İnsan Avı ve Balıkçı Kral filmlerinin gösterimi ile anıldı.

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi akademisyenleri ve öğrencilerinin özverili çalışmaları ile gerçekleşen 17. Uluslararası Eskişehir Film Festivali, pek çok etkinlik ve film ile sinemaseverlerle buluştu.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et