2. Malatya Uluslararası Film Festivali, Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonu’nda düzenlenen ödül gecesinin ardından son buldu. Geceden zaferle ayrılan Özcan Alper’in Gelecek Uzun Sürer filmi Ulusal En İyi Uzun Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Müzik (Mustafa Biber) Ödülleriyle taltif edildi. Mar, Jüri Özel ve Sinema Yazarları Derneği Jürisi Ödülünü kazanırken, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ise bu filmdeki performansıyla Volga Sorgu‘ya gitti.

  Ercan Dalkılıç

Festival boyunca, övünmek gibi olmasın ama tam tamına 16 film izledim sevgili okurlar. Buna rağmen Ulusal Uzun Film Yarışması’nda boy gösteren Mar, Zenne ve Unutma Beni İstanbul‘u izlemeye vakit bulamadım. Nitekim 18. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde Yılmaz Güney Özel Ödülü kazanan film, burada hak ettiğini aldı. Adana’da ‘parlatılan’ Eylül‘ün Malatya’dan eli boş dönmesinde şaşılacak bir şey yoktu.

Adana ve Antalya’da ön jüriye takılan Rıza Kıraç filmi Küçük Günahlar, yarışma filmi olmayı başardı başarmasına ama ödülsüz kalarak bir nevi yine yok sayılmaktan kurtulamadı. Hiç olmazsa Macit Koper bir şekilde onore edilmeliydi.

En İyi Senaryo Ödülü’nün Saklı Hayatlar filmi ile Haluk Ünal‘a gitmesi çok şaşırtıcıydı. Klişeler yumağı halinde ilerleyen film, mesajlarının altını kalınca çiziyor, doğallıkla yakından uzaktan alakası olmayan diyaloglarıyla insanı çığırından çıkarıyordu. Bu dalda ödülü verecek onca film varken, bu filmin tercih edilmesi büyük hataydı bana kalırsa.

Dediğim gibi Mar’ı izleyemediğim için aldığı ödüllerle ilgili bir yorum yapamıyorum. Unutma Beni İstanbul filmi ile En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kucaklayan Salima Hamed’in performansına da tanık olamadım ne yazık ki.

Uluslararası Uzun Film Yarışması’nda öne çıkan iki film vardı. Bunlardan ilki olan Altıncı Kattaki Kadınlar Uluslararası En İyi Film Ödülü’nü alırken; filmin yönetmeni Philippe LeGuay, Uluslararası En İyi Yönetmen Ödülü’ne layık görüldü. Natalia Verbeke ise bu filmdeki performansıyla Uluslararası En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü aldı. Diğer öne çıkan film olan Parmak’ın senaryosunu kaleme alan Carina Catelli’ne Uluslararası En İyi Senaryo Ödülü verilirken; film başrol oyuncusu Fabian Vena‘ya Uluslararası En İyi Erkek Oyuncu Ödülü kazandırdı. Ayrıca filmin müziklerini yapan Super Charango da Uluslararası En İyi Müzik Ödülü’nün sahibi oldu. Kısa film yarışmasında iki ödül vardı: En İyi Kısa Film Ekmek olarak belirlenirken, Kısa Film Jüri Özel Ödülü Toros Canavarı‘nın oldu.

 • Gelecek Uzun Sürer [xrr rating=4/5] Landlord’un Gelecek Uzun Sürer puanı: [xrr rating=3/5]
 • Terri [xrr rating=3/5]
 • Habemus Papam

[xrr rating=3.5/5]

 • Bisikletli Çocuk (Le gamin au vélo)

[xrr rating=5/5]

[xrr rating=4/5] Landlord’un Serseriler puanı: [xrr rating=3.5/5]

[xrr rating=3/5] Landlord’un Kar Beyaz puanı: [xrr rating=3/5]

 • Melancholia

[xrr rating=5/5]

 • The Artist

[xrr rating=5/5] Landlord’un The Artist puanı: [xrr rating=5/5]

 • Kevin Hakkında Konuşmalıyız (We Need to Talk About Kevin)

[xrr rating=4.5/5]

 • Elena

[xrr rating=4/5]

[xrr rating=3/5] Landlord’un Atlı Karınca puanı: [xrr rating=3/5]

 • Saklı Hayatlar

[xrr rating=1.5/5] 

 • Taipei Takası (Taipei Exchanges)

[xrr rating=2.5/5]

 • Sessizlik (The Silence)

[xrr rating=3/5] Landlord’un Sessizlik (The Silence) puanı: [xrr rating=3/5]

 • Umut Limanı (La Havre)

[xrr rating=4.5/5]

 • Tehlikeli İlişki (A Dangerous Method)

[xrr rating=4.5/5]

[xrr rating=3.5/5] Landlord’un Küçük Günahlar puanı: [xrr rating=3/5]

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here