BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Geçtiğimiz yıl Türkiye'de sinema seyircisinin en çok rağbet ettiği filmlere baktığımızda PR’ı iyi yapılmış, ya da kendinden PR’lı popüler filmlerin her zamanki gibi öne çıktığı görülüyor.

Liste

2012’nin En Çok İzlenen 10 Filmi

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de sinema seyircisinin en çok rağbet ettiği filmlere baktığımızda PR’ı iyi yapılmış, ya da kendinden PR’lı popüler filmlerin her zamanki gibi öne çıktığı görülüyor.

sinemada-popcorn-yiyen-boyle-olsun

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de sinema seyircisinin en çok rağbet ettiği filmlere baktığımızda PR’ı iyi yapılmış, ya da kendinden PR’lı popüler filmlerin her zamanki gibi öne çıktığı görülüyor.

2012’de Türkiye’de En Çok İzlenen 10 Film

fetih-1453-ulubat

 1. Fetih 1453 – 6.563.769

 2. Berlin Kaplanı – 1.982.363

 3. Buz Devri 4: Kıtalar Ayrılıyor – 1.850.521

 4. Sen Kimsin?- 1.591.856

 5. Kara Şövalye Yükseliyor – 798.791

 6. Çizmeli Kedi – 696.416

 7. Yenilmezler – 665.604

 8. Açlık Oyunları – 649.995

 9. Cehennem Melekleri 2 – 586.382

 10. Kurtuluş Son Durak – 583.880

Listenin ilk sırasında yer alan ve yıldız oyunculara yer vermeyen Fetih 1453 PR’ı iyi yapılan filmlere en iyi örnek. Fetih 1453 en çok seyredilen ikinci filmin seyirci sayısını bu sayede üçe katlıyor, ya da diğer bir kıstaslama şekliyle en çok izlenen ikinci, üçüncü ve dördüncü filmin seyirci toplamından daha fazla seyirci toplayarak yıllarca konuşulacak bir başarıya imza atıyordu.

sen-kimsin-film-5

İkinci ve dördüncü sıralardaki iki film ise başrol oyuncuları sayesinde kendinden PR’lı dediğimiz türden yapımlardı. İki film de eleştirmenler tarafından beğenilmese de, sinema seyircisi televizyon programından gülerek takip ettiği Tolga Çevik’i ve önceki filmlerinden memnun kaldığı Ata Demirer için bir kez daha salonları doldurmaktan geri durmadılar.

En çok seyredilen 10 filmden dördünün Türk filmi, 2 tanesinin animasyon, 2 tanesinin süper kahraman çizgi romanı uyarlaması olduğu görülüyor. Dokuzuncu sıradaki Cehennem Melekleri 2’nin ise bu rakamlara ulaşmasının ardında kadrosunda çok sayıda aksiyon yıldızını barındırması var.

açlık oyunları

Açlık Oyunları’nın listeye girmesi ise gençliğe hitap eden filmlerin her zaman sürpriz yapabileceğinin bir göstergesi. Tür olarak benzeşmeseler de Açlık Oyunları’nın Alacakaranlık’ın kulvarında yer aldığı ve benzer bir seyirci profiline hitap ettiği söylenebilir.

2012’nin en çok seyredilen filmleri haftasonu seyircisinin 2013’te en çok hangi tür filmleri tercih edeceği konusunda güvenilir ipuçları veriyor.

Not: Liste, bu yazının yazıldığı tarih baz alınarak yapılmıştır. Aralık ayındaki değişmeler listede yer almamaktadır.

İlginizi çekebilir...

Basın Bülteni

"Gülümse" filminin ilk fragmanı burada.

Basın Bülteni

Pera Film, Onur Haftası’nı bu yıl “Bir Direniş Alanı Olarak Yoldaşlık” başlıklı programla kutluyor. Farklı coğrafyalardan dört filmi bir araya getiren programda, bir aradalıkla...

Murat Orçan

Oyuncuların özverili performansları ve aşina yüzleri olmasaydı belki de seyirci tarafından pek tercih edilmeyecek olan yapım, şu sıralar hak ettiğinden fazla ilgiye mazhar olarak...

Basın Bülteni

Netflix Türkiye, Temmuz 2022'de yayınlayacağı filmleri, dizileri, belgeselleri ve animasyonları duyurdu.

tersninja.com

 • Bizi takip et