21. Altın Koza Film Festivali’nde Sonuçlar Belli Oldu!

6629

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 21. Uluslararası Altın Koza Film Festivali, 20 Eylül akşamı Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde yapılan törenle kapandı. Bu seneki ödüllerde Nisan Dağ ve Esra Saydam’ın müşterek yönettiği Deniz Seviyesi, ‘En İyi Yönetmen’ dahil tam 6 dalda ödüllere uzanarak kendinden söz ettirmeyi başardı.

Ercan Dalkılıç (2) Ercan Dalkılıç

21. Altın Koza’nın en büyüğü Nesimi Yetik imzalı Toz Ruhu oldu. Arabesk sanatçısı olmak isteyen Metin Tosyalı’nın narin hikayesi izleyen herkesi büyülemişti zaten. Metin Tosyalı’ya can veren Tansu Biçer, ayrıca bu performansıyla En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne uzanmayı başardı. Son yıllarda Altın Koza’nın ödülleri çifter çifter dağıtma alışkanlığı bu sene de devam ettiği için Biçer, ödülü Deniz Seviyesi‘ndeki performansıyla parlayan Ahmet Rıfat Şungar’la paylaşmak zorunda kaldı.

25717635

Yönetmenlik dalında FİLM-YÖN, En İyi Yönetmen Ödülü’nü Neden Tarkovski  Olamıyorum’la olağanüstü bir iş çıkaran Murat Düzgünoğlu’na verdi. Festivalin en iyi yönetmeni ise yukarıda belirttiğim gibi Nisan Dağ ve Esra Saydam ikilisini oldu. Bana kalırsa bu iki ödül yer değiştirmeliydi: hikayeye hakimetiyle bende büyük saygı uyandıran, ikinci filmine imza atmış bulunsn Düzgünoğlu ‘Festivalin En İyi Yönetmeni’ olmalıydı. Neyse ki, Düzgünoğlu Yılmaz Güney Ödülü’ne de layık görülerek bir nebze olsun hakkını almış oldu.

En İyi Kadın Oyuncu dalında da yine jürinin çift ödül dağıtma hastalığı baş gösterdi. Deniz Özdoğan (İçimdeki Balık) ve Damla Sönmez (Deniz Seviyesi) bu ödülü paylaşırken; akıllarımızda Balık‘ta devleşen Sanem Çelik’e neden ödül yok sorusu dolaşıp duruyordu. “Balık”la ilgili dikkatlerden kaçmayan bir diğer husus ise filmin sadece senaryo ödülü ile mükâfatlandırılmasıydı. Balık sanıyorum ki daha fazlasını hak ediyordu. Fakat Reha Erdem’in başkanlığındaki jürinin kararına göre Balık tek ödülle yetinmek durumunda kaldı.

balik_08

Gecenin en şaşırtıcı sonucu Siyad En İyi Film Ödülü’nde yaşandı. Kazım Koyuncu’yu bir yan karaktere indirgeyen bunla birlikte futbol şovenizmini körükleyen Yağmur Kıyamet Çiçeği‘ne ödül veren Siyad üyelerini tebrik etmekten başka şey gelmiyor elimizden! TV kültüründen beslenen Yağmur Kıyamet Çiçeği‘nin ‘Adana İzleyici Ödülü’ alması zaten bekleniyordu.

Yardımcı karakter ödüllerinde pek sürpriz yaşanmadı. Güven verici yüzüyle tanınan Serkan Keskin, bu imajı bozduğu Silsile filmindeki karakteriyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu olurken; aynı filmde işi toparlamaya çalışan avukatı canlandıran Esra Bezen Bilgin de En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu oldu.

482812358_295x166

Beni en çok sevindiren, hem Silsile de, hem de Toz Ruhu’nda bıçkın delikanlı rolünde göz dolduran Aytaç Uşun’un, hakkı olduğu üzere Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü’ne kavuşması oldu. Aslında festivalde daha çok öne çıkmasını beklediğim ve genel kanının aksine çıtanın üzerinde bulduğum Nergis Hanım’a giden tek ödül ise Begüm Akkaya’nın ellerinde yükselen Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü’ydü. Oysa Nergis Hanım, başta Zerrin Sümer başta olmak üzere birden fazla ödül kazanabilirdi. Neyse ki, jüri Settar Tanrıöğen’i özel olarak ödüllendirerek ekibin içine biraz olsun su serpti.

Ulusal Uzun Metraj Yarışması’nın tüm ödül listesi:

En İyi Film Ödülü: Toz Ruhu (Yöntmen: Nesimi Yetik, Yapımcı, Betül Esener)

Yılmaz Güney Ödülü: Neden Tarkovski Olamıyorum (Yönetmen: Murat Düzgünoğlu, Yapımcı: Murat Düzgünoğlu, Osman Özcan)

Adana İzleyici Ödülü: Yağmur Kıyamet Çiçeği (Yönetmen Onur Aydın, Yapımcı, Gülay Kuriş)

En İyi Yönetmen Ödülü: Nisan Dağ, Esra Saydam (Deniz Seviyesi)

En İyi Senaryo Ödülü: Derviş Zaim (Balık)

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: (paylaştırıldı) Deniz Özdoğan (İçimdeki Balık) ve Damla Sönmez (Deniz Seviyesi)

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: (paylaştırıldı) Tansu Biçer (Toz Ruhu), Ahmet Rıfat Şungar (Deniz Seviyesi)

Jüri Özel Ödülü: Settar Tanrıöğen (Yağmur-Kıyamet Çiçeği, Toz Ruhu ve Nergis Hanım filmlerindeki performansı ile)

En İyi Müzik Ödülü: Kyle Woodworth (Deniz Seviyesi)

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: John Wakayama Carey (Deniz Seviyesi)

En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Osman Özcan (Toz Ruhu)

En İyi Kurgu Ödülü: Özcan Vardar (Deniz Seviyesi)

En İyi Yrd. Kadın Oyuncu Ödülü: Esra Bezen Bilgin (Silsile)

En İyi Yrd. Erkek Oyuncu Ödülü: Serkan Keskin (Silsile)

Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Begüm Akkaya (Nergis Hanım)

Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Aytaç Uşun (Silsile)

SİYAD En İyi Film Ödülü: Yağmur-Kıyamet Çiçeği (Onur Aydın)

Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Murat Düzgünoğlu (Neden Tarkovski Olamıyorum)