BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Yazarımız Tuğba Keleş 29. İstanbul Film Festivali programından kendi için 7 film seçti ama sizlere de gönül rahatlığıyla önerdi...

Festival

29. İstanbul Film Festivali’nden seçtiğimiz filmler…

Yazarımız Tuğba Keleş 29. İstanbul Film Festivali programından kendi için 7 film seçti ama sizlere de gönül rahatlığıyla önerdi…

Yazarımız Tuğba Keleş 29. İstanbul Film Festivali programından kendi için 8 film seçip gerekçelendirdi  ama sizlere de gönül rahatlığıyla önerdi…

  1. Şişme Bebek/Kuki Ningyo-2009 Japon Y: Hirokazu Kore-eda (Bilen bilir, herhangi bir film gösterimleri/festivali kitapçığını elime aldığımda yaptığım ilk iş Uzakdoğu filmlerini işaretlemektir. Dolayısıyla -yönetmenin daha önce sevdiğim filmleri bir yana- festivalin tek japon filmini es geçmem düşünülemezdi.
  2. Sevimli Penguen/Yonayona Pengin-2009 Japon Anime Y: Rintaro (Metropolis ve Galaxy Express 999, Space Pirate Captain Harlock gibi animelerin yönetmeninden, Çocuk Mönüsü bölümünde kendine yer bulmuş, kendini penguenlerin uçabileceğine inandırmış küçük bir kız çocuğunun düşsel macerasını anlatan anime. Simültane Türkçe çeviri, kısılmış orijinal dil ve gözlere hitap eden ingilizce altyazı, ayrıca arkada sürekli soru soran sevimli kız çocuğu gibi öğelerle benim için ‘unutulmaz’ bir deneyim oldu!!!
  3. Kadın, Silah ve Erişte/San Qiang Pai An Jing -Qi-2010 Çin Y: Zhang Yimou (Beni filme çeken filmin ne Blood Simple uyarlaması olması ne de yönetmenin gözlere bayram yaşatan görüntüleriydi. Beni filme çeken şey, festivalin Uzakdoğu film listesinden, haftamın tek boş günü olan (o da çoğu zaman) Pazar sabahı yakaladığım bir balık olmasıydı! Çok beğenmedim, o ayrı…
  4. Lezbiyen Vampirler/Vampyros Lesbos-1971 Batı Almanya/İspanya (Jess Franco’yu sinemada seyretme fırsatı yakalamışım, hiç kaçırır mıyım?)
  5. Orman Perisi/Nang Mai-2009 Tayland Y: Pen-Ek Ratanaruang (Konusu dolayısıyla bünyemde hiç de merak uyandırmayan ama hayatımda hâlâ last Life in the Universe’in hatrını yiyen yönetmenin filmi)
  6. Canlandırma Sineması: Estonya (Canlandırma filmlerinden hiç elim boş döndüğümü bilmem. Bu da yeterli gerekçe sanırım. En azından benim için.)
  7. Sular, Sokaklar, Suratlar-2010 Türkiye Y: Nezih Erdoğan
  8. İstanbullu Bakire/The Virgin of Stamboul-1920 ABD Y: Tod Browning (Bu iki film zaten bir arada gösteriliyor. ‘Eski’ İstanbul’dan, tarihi kareler yakalama umuduyla seyretmeye çalışacağım iki film.

İlginizi çekebilir...

Disney+ - Film

Werewolf By Night, şiddet eksenli bir Hollywood aksiyonu olmakla birlikte arka planında kendisinden beklenmeyen bir derinliğe sahip.

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et