Hip-hop nedir? Müziksever Ninja

Hip-hop bir müzik türü olmaktan çok daha fazlasıdır. Hip-hop milyonlara nüfus etmiş bir kültürdür. 70’li yıllarda sosyal ve ekonomik anlamda büyük bir baskı altında olan siyahi Amerikan vatandaşlarının, özellikle sokak kültürüyle yetişen genç neslin bir isyanı, bir haykırışıdır. Hip-hop kültürünün dört ana arteri vardır; rap müziği, graffiti, break dance ve Dj’lik.

Hip-hop müziği nasıl doğdu?

Afrika Bambaataa
1970’lerin New York’u. Çeteler arası yaşanan kavgalar, dinmek bilmeyen silahlı çatışmalar banliyö sokaklarını son derece tehlikeli bir hale getirmiş. Polisin bile gece girmeye çekindiği şehrin en fakir semti Bronx o sıralar Black Spades (Kara Maçalar) denen bir çetenin hakimiyetinde. Bu çetenin lideri Afrika Bambaata en yakın dostlarını çete savaşlarında kaybetmiş Karayip kökenli bir siyahi. Bambaata artık sokaklara barış getirmek istemektedir. Bu amacına ulaşmak için de bir oluşumun temellerini atar. Televizyonda izlediği bir belgeselde gördüğü Afrika Zulu savaşçılarından çok etkilendiği için bu oluşuma Zulu Nation adını verir. Zulu Nation kapsamında birlik beraberlik adına açık hava partileri düzenlemeye başlar. Hip-hop kültürünün müzik ayağı olan rap işte ilk kez bu partilerde ortaya çıkar.
DJ Jazzy Jeff
Afrika Bambaata, DJ Jazzy Jeff’in yaptığı funk ve soul ağırlıklı dans müziklerine, DJ Kool Herc tarafından Jamaika davul ritmleri sokulur. Bu ritmlere, konuşur gibi söylenen eleştiri yüklü, kafiyeli sözler ve anonslar da eklenince ileride kitleleri peşinden sürükleyecek bir müzik türünün ilk izleri görülmeye başlamıştır. Herc’in bu müziğe katkısı yalnızca ritmler olmaz. Aynı iki plağı eş zamanlı çalıp, müziği kesintiye uğratmak, ileri geri atlamalar yapmak gibi ilk DJ numaralarını hayata geçiren de Herc olur.

Doğu Batı çekişmesi ve Gangsta Rap

Tupac
Hip-hop camiasında ezelden beri süregelen ve müzik şirketleri tarafından provoke edilen bir doğu-batı kavgası vardır. New York’lu rapper’lar Los Angeles’lılarla kanlı bıçaklıdırlar. Zaman zaman silahlar konuşur. Saldırgan, küfür ve şiddet dolu sözler içeren Gangsta Rap’in bu çekişme sayesinde doğduğunu söyleyebiliriz. Doğu-Batı çekişmesinin doruk noktasına vardığı an ise, önceleri New York’ta birlikte takılan ancak sonradan birbirlerine düşman olan Notorious B.I.G ve Tupac’ın altı ay arayla vurularak öldürüldükleri zamanlardır. Run DMC, Beastie Boys, Wu Tang Clan, Public Enemy, P.Diddy, LL Cool J, Notorious B.I.G ve Jay-Z doğu yakasının (New York) rapper’larıdır.

Hip-Hop sözlüğü:

B-Boy / B-Girl: Break Boy / Girl
DJ: Diskjockey (2 pikap ve plaklar ile dj’ lik yapanlar)
MC: Master of the Ceramonies – Microfon Controller (Rap şarkılarında vokal yapan kişi)
Beat Box / Boon Dox: Seyyar Teyp, Kaset Aleti
Bombing / Bomb: Graffiti yapmak
Busehead / Crackhead: Uyuşturucu bağımlısı
Cypher / Cipher: Açık havada kare içinde freestyle yapan mc’ ler
Five O: Polis
Getto Gestapo: Polis
Dead Presidents / Dead Prez: Para
Wax: Vinyl (Plak)
Dig (Dig it?): Anladın mı?
Dooble: Kısa saç modeli
Foxy: Seksi
A.k.a: Bu isim altında da tanınan (ALSO known AS)
Dj Mixer: İki pikapta çalan müziği karıştırmaya yarayan müzik aleti
Drumcomputer: Davul ritm bilgisayarı
G (guy): Tip, Herif
O.G (Original Gangster): Bir çetede kendini kanıtlayan kişi (katil)
Rock star: Uyuşturucu bağımlısı
Wheels of steel: Pikap (iki tane)

Hip-hop için önemli tarihler:

DJ Grand Wizard Theodore

 • 1978 DJ Grand Wizard Theodore ritmik düzenler oluşturmak için “scratching” tekniğini buldu.
 • 1979 ilk iki rap albümü piyasaya çıktı. King Tim III – Personality Jock / Fatback Band ve Rapper’s Delight / Sugarhill Gang.
 • 1982 Afrika Bambaataa’nın albümü Planet Rock synthesizer ve elektronik davul makinesi kullanan ilk plak oldu.
 • 1980’lerin ortası Hip-hop müziği bir altkültür olmaktan çıkıp popülerlik kazanmaya başladı. Amerikan müzik endüstrisi hip-hop’u keşfetmişti. Üstelik artık beyaz müzisyenler de hip-hop’la ilgilenmeye başlamışlardı.
 • 1986 Beastie Boys’un “(You Gotta) Fight for Your Right (To Party!)”, Run DMC – Aerosmith işbirilğinin ürünü Walk This Way Billboard’da ilk ona girdi.
 • 1988 NWA (Niggaz With Attitude) ilk Gansta Rap albümü Straight Outta Compton’ı yayınladı. Devletin kurumlarına saldıran, şiddet içeren sözleri sansürleme çabası albümün reklamını yapmaktan başka bir işe yaramadı. Bu gruptan bugünün pek çok rap yıldızı ve yapımcısı çıktı: Dr. Dre, Ice Cube ve Eazy-E gibi.

1 YORUM

 1. Kısa ve temel bilgilerin yer aldığı güzel bir yazı, teşekkürler…

  Bir ekleme yapayım o zaman ben de; günümüzde bize Mtv'de yedirilmeye çalışılan Hip Hop (!?)'ın gerçek kültürle uzaktan yakından alakası yoktur. Eğer içinde hala ruh barındıran, koca popolu hatunlardan, son model arabalardan değilde; Filistin-İsrail savaşından, spiritualizmden, sokaktaki ve varoşlardaki insanların gerçek sorunlarından ve para hırsı olmadan yapılan yani gerçek rap müzik dinlemek isteyenler varsa lütfen şu isim ve gruplara bir göz atın;

  Jedi Mind Tricks

  Immortal Technique

  The Lost Children of Babylon

  Non Phixion (dağıldılar ama eski albümleri hala mevcut)

  Sabac Red

  Atmosphere

  Brother Ali

  Sage Francis

  Outerspace

  Army of the Pharaophs

  Elemantel Zazen

  Mr. Lif

  Tabii ki daha pek çok isim var fakat ilk etapta aklıma gelen isimler bunlar….

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here