BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

SİYAD Başkanı Tunca Arslan'ın istediği oldu ve SİYAD'tan atıldım. Haksızlığa uğradığım için, SİYAD'a hakim olan anlayışa yenildiğim için üzgünüm elbette. Ama yoluma artık SİYAD'lı değil de, yalnızca Ters Ninja'lı olarak devam edecek olmamdan gocunmuyorum. Bu kararın alınmasında katkısı olanları vicdanları ile başbaşa bırakmak isterdim ama sanıyorum ki vicdanları yerini önyargılara, ilişkilerden umulan menfaatlere ve komplekslere bırakmış durumda.

Ege Görgün

Atıldık Ey Halkım, Unutma Bizi!

SİYAD Başkanı Tunca Arslan’ın istediği oldu ve SİYAD’tan atıldım. Haksızlığa uğradığım için, SİYAD’a hakim olan anlayışa yenildiğim için üzgünüm elbette. Ama yoluma artık SİYAD’lı değil de, yalnızca Ters Ninja’lı olarak devam edecek olmamdan gocunmuyorum. Bu kararın alınmasında katkısı olanları vicdanları ile başbaşa bırakmak isterdim ama sanıyorum ki vicdanları yerini önyargılara, ilişkilerden umulan menfaatlere ve komplekslere bırakmış durumda.

SİYAD Başkanı Tunca Arslan‘ın istediği oldu ve SİYAD’tan atıldım. Haksızlığa uğradığım için, SİYAD’a hakim olan anlayışa yenildiğim için üzgünüm elbette. Ama yoluma artık SİYAD’lı değil de, yalnızca Ters Ninja’lı olarak devam edecek olmamdan gocunmuyorum. Bu kararın alınmasında katkısı olanları vicdanları ile başbaşa bırakmak isterdim ama sanıyorum ki vicdanları yerini önyargılara, ilişkilerden umulan menfaatlere ve komplekslere bırakmış durumda. Neyse ki sinema yazarlığımı tasdik eden SİYAD üyeliğim değil, yıllardır harcadığım ve harcamakta olduğum emeklerim ve üretimlerim. Aşağıda bana ulaşan karar metnini bulacaksınız. Sonraki gün de hakkımdaki şikayet dilekçesini ve savunmamı sizinle paylaşacağım. Bu belgelerin ışığı altında kararı siz kendiniz verirsiniz…

Üyelerimizden Tunca Arslan’ın Yönetim Kurulu’na vermiş olduğu şikayet dilekçesi tüzüğümüz gereğince Haysiyet Kurulu’na sevk edilmiştir. Haysiyet Kurulu ilgili şikayet dilekçesini görüşerek 12.12.2011 tarihinde sonucu Yönetim Kurulu’na ulaştırmıştır.
Kurul ortaya çıkan görüşler doğrultusunda yaptığı oylama sonucu; “bir yıl süreyle geçici uzaklaştırma yönündeki bir oya karşı iki oyla.”, şahsınızın ‘SİYAD üyeliğinden sürekli çıkartılması’ kararını almıştır. Haysiyet Kurulu’nun Yönetim Kurulu’na sunduğu karar metnini ekte bulabilirsiniz…
Yönetim Kurulumuz, Haysiyet Kurulu’nun bu kararı doğrultusunda ve tüzük uyarınca SİYAD – Sinema Yazarları Derneği’nden sürekli olarak çıkartıldığınızı tarafınıza deklare eder.
Saygılarımızla…

SİYAD Yönetim Kurulu’nun 28.11.2011 Pazartesi günü yapmış olduğu toplantıda gündem maddesi olarak görüşülen ilgili konuyla bağlantılı olarak dernek üyelerinden Sayın Tunca Arslan’ın, Yönetim Kurulu’na sunduğu, dernek üyelerinden Sayın Mustafa Ege Görgün ile ilgili şikayet dilekçesi; Yönetim Kurulu’nun ‘oy birliğiyle’, 01.12.2011 tarihinde bir karara varmamız istemiyle; tarafımıza sevk edilmiştir.

Dilekçe, beraberinde bütün deliller, belgeler, yazışmalar ve savunma dilekçesi ile birlikte kurulumuz tarafından ayrıntılı olarak incelenmiş; iki üye (Murat Erşahin ve Z. Tül Akbal Süalp) bu vakada, dernek tüzüğünün 12. maddesinin ikinci fıkrasına ait a, b ve c bentlerinde sayılan neredeyse bütün durumların geçerli olduğunu tespit etmiş ve üyemiz Sayın Mustafa Ege Görgün’ün, aynı maddenin üçüncü fıkrasında sıralanan disiplin cezalarından “Üyelikten Sürekli Çıkartma” kapsamında cezalandırılması gerektiği üzerine görüş bildirmiştir. Bir üyenin (Engin Ertan) görüşü ise, dernek tüzüğünün 12. maddesinin ikinci fıkrasına ait b bendinde belirtilen “… kamuoyunu yanıltıcı, mesleğe ve derneğe söz getirecek etkinlikte bulunmak” durumunun geçerli olduğu gerekçesiyle ‘üyelikten 1 yıl süreyle uzaklaştırma’ cezası yönünde olmuştur.

SONUÇ

Haysiyet Kurulu, ortaya çıkan görüşler (Engin Ertan – SİYAD yönetimine ve bazı üyelerine yönelik ispat edemediği kimi iddialarını ve suçlamalarını kamuoyuyla paylaşarak derneğe zarar verdiği gerekçesiyle, üyelikten 1 yıl süreyle uzaklaştırma alması yönündedir. / Murat Erşahin, Z. Tül Akbal Süalp – yönetim kurulu kararları, yönetmelikler ve haliyle tüzükte yer alan disiplin maddeleri dışında hareket etmek, diğer üyelerin onurunu kırıcı tutum ve davranışlar içinde olmak, kamuoyunu yanıltıcı, mesleğe ve derneğe söz getirecek etkinlikte bulunmak ve derneğe zarar verdiği gerekçesiyle üyelikten sürekli çıkartma alması yönündedir) doğrultusunda yaptığı oylama sonucu; bire karşı iki oyla, Sayın Mustafa Ege Görgün’ün ‘SİYAD üyeliğinden sürekli çıkartılması’ kararını almıştır.

NOT: Facebook’tan ve Twitter’dan desteklerini esirgemeyen başta Murat Tolga Şen olmak üzere tüm dostlara teşekkür ederim. Twitter’da başlattıkları #siyadprotesto eylemi benim için geçekten çok değerli.

İlginizi çekebilir...

Vizyon

Alex Garland bize, çok da olası görünmeyen bir iç savaş filmi sunarken aslında zeminini sağlam bir temele oturtuyor.

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et