BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Tuğba Keleş

Ayyaş Kedinin Acımasız Patisi (Against Drunken Cat Paw-1979)

NooneCanTouchHer+1979 hkmdb

Bu kış uzun sürdüğü için annem hala uyanamadığından, dümeni ele almak bana kaldı sevgili kedisever dostlar. Kedi olan benim, ama bulduğu her fırsatta uyuyan annem. Dolayısıyla uzun süredir annemin ihmal ettiği kung fu filmleri kuşağı bana kalmış bulunuyor.

Tuğba Keleş Tuğba Keleş ft. Shaolin shaolin

Dezenfettan stili kung fu üstadlarının en önemli isimlerinden biri Chia Ling‘in mükemmel bir filmiyle sizlerleyim bu hafta: Against Drunken Cat Paw nam-ı diğer Ayyaş Kedi Patisine Karşı. Türümüzün “270 derece dönerek yalanma, kutu profil şekli alarak uyuma, pati aralarını açıp temizlenme” gibi nice stilini bilmeyen yoktur sanırım. İşte şimdi, öyle her zaman göremeyeceğiniz, yalnızca usta kedilerde gözlemleyebileceğiniz bir kung fu stili öğreneceksiniz.  Hem de Pekin Operası çıkışlı Ling‘in sinema dünyasına tanıtılması Bruce Lee‘nin kız kardeşi Judy Lee olarak lanse edildiğinden, hanım abladan beklenti de üst seviyede haliyle. (Ablanın bir diğer filmini annem daha önce şurada yazmıştı). Ama endişeye mahal yok. Zira Judy Lee, her ne kadar Polly Kuan kadar eğlenceli değilse de, uyduruk isminin hakkını verecek kadar yetenekli bir oyuncu. Hani Angela Mao kıvamında desek yeridir. Tabii beni en çok kedi kıvraklığı mest etti, bilmem üstünde durmaya gerek var mı?

Judy_Lee.kungfufilms.nl

Berduş ve kör bir adam (aslında erkek kılığına girmiş Chia Ling’den başkası değildir), yanına kattığı öksüz bir erkek çocukla sokaklarda takılmakta, kâh oradan kâh buradan yürüttüğü şarabını yudumlayarak günlerini geçirmektedir. İçtiği şarabın ardından keyiflenerek kendine has kung fu stilinde talimler yapan bu “kadın adamın” iyi bir gözlemci olduğunu, arada bir ortaya çıkan siyam kedisinin hareketlerini kung fu’ya uyarlamış olmasından anlayabilmekteyiz. Şahsen bir insanın türümüzü taklit ettiğini görmek çok komikmiş. Görünürde gününü gün eden kör ve yetenekli “kadın adam”ın aslında efkarından içmekte olduğu, gördüğü ve istemeden seyirciye de gösterdiği bir gündüz düşü vesilesiyle ayyuka çıkar. “Kadın adam”, “kadın adam” olmadan önce sadece kadındır (Şaşırtıcı değil mi?). Hem de babası kung fu okulu yöneten tanınmış bir ustadır. Kadının babasının öğrencilerinden bir oğlanla da cilveli bir gönül ilişkisi vardır.

drunken cat paw (1) drunken cat paw (2)

Günlerden bir gün, tek kollu bir dövüşçü okula gelir ve okula kabul edilmek istediğini söyler. Usta dövüş talimi sırasında adamı diğer öğrencileriyle kapıştırdıktan sonra, okula kabul eder. Ustaya çok yaklaşan tek kollu adam, olmayan kolunun içinden çıkardığı bıçakla, ustayı öldürür. Bundan sonrası acıların çocuğu kıvamındadır. Tek kollunun üyesi olduğu 13 haydut piyasaya çıkarak, genç kızla dövüşür ve kör olmasına neden olurlar. O günden sonra evden ve yavuklusundan uzaklaşan genç kız, ki artık berduş ve kör bir adamdır(!), babasının katillerini bulup öcünü almaya yemin eder. Bir müddet sonra kasabaya 13 haydutu araştırmak için kürklü bir müfettiş gelir. Sherlock göndermesinden biz kedilere bile gına geldi ama heyhat Uzak Doğu filmleri bu durumun yeni yeni keyfine varıyor belli ki! Filmin geri kalanı intikam arayışları, kavuşamayan yavuklular, şok edici gerçekler, biraz alkol ve bol bol kung fu’dan ibaret işte. Siz ne bekliyordunuz?

drunken cat paw (5)

drunken cat paw (4)

Vallahi öyle mükemmel bir soyum var ki, çok şükür sadece filmlerde oynamakla kalmadık, karakteristik bazı özelliklerimizi insanlara da geçirdik. İşte bu filmde kullanılan kung fu stili, tamamen kendi türümün etkisinden doğmuş. Gururdan ne kadar yalansak azdır doğrusu. Ufak da bir not düşeyim, filmin başlarında Ling ekrana gelmeden evvel sıklıkla görünen siyam kedisi dostumuza filmin sonunda neden yeniden rastlayamadığımız kedilerin sinema tarihinde hala bir sır konusu. Başrolde hiç gözümüz olmadı neyse ki!

İşte böyle sevgili kedisever dostlar. Annem bir süredir kafayı kedili filmlerle bozmuştu zaten, bu da bana nasip oldu. Patimi yemeden alttaki videoya bir bakın derim. Herkese iyi uykular…

drunken cat pawZui Quan Nu Diao Shou/Against Drunken Cat Paw/Noone Can Touch Her/13 Evil Bandits

Yönetmen: Ting Shan-Hsi

Senaryo: Ting Shan-Hsi, Cehung Wing-Cheung

Oyuncular: Chia Ling, Suen Ga-Lam, Kam Kong

Yapım: Tayvan, 94 dk,1979

 

 

 

 

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et