BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

I Heart Sharks 2011’in Ekim ayında debut albümü Summer’ı piyasaya sürmüş. Henüz ilk şarkı Animals, daha önce burada da bahsettiğimiz math-rock grubu Foals’u oldukça fazla andıran bir vokal tonu (ve aksanı), yumuşak gitar soloları ve az-fakat-sık-tekrarlanan sözleri ile beni oldukça şaşırttı.

Müzik

Az indie / fazla elektronik: Summer (I Heart Sharks)

I Heart Sharks 2011’in Ekim ayında debut albümü Summer’ı piyasaya sürmüş. Henüz ilk şarkı Animals, daha önce burada da bahsettiğimiz math-rock grubu Foals’u oldukça fazla andıran bir vokal tonu (ve aksanı), yumuşak gitar soloları ve az-fakat-sık-tekrarlanan sözleri ile beni oldukça şaşırttı.

Son haftalarda dinlediğim ve yazdığım garage ve punk gruplarının ardından biraz değişiklik yapmak amacıyla dinlediğim I Heart Sharks 2008 yılında Berlin’de kurulmuş bir indie-electronic grubu. Farklı ülkelerden biraraya gelmiş olan üçlü vokal ve synthlerde İngiliz Pierre Bee, gitarda Amerikalı Simon Wangemann ve davulda Alman Georg Steinmaier’dan oluşuyor.

 Burak İşyar

Çeşitli Alman ve İngiliz gruplarından etkilendiğini belirten I Heart Sharks’ın şarkıları elektropop ile britpop arası bir karışım gibi. Grup özellikle albüm kayıtlarını canlı yapmayı tercih ettiğini belirtiyor.

I Heart Sharks 2011’in Ekim ayında debut albümü Summer’ı piyasaya sürmüş. Henüz ilk şarkı Animals, daha önce burada da bahsettiğimiz math-rock grubu Foals’u oldukça fazla andıran bir vokal tonu (ve aksanı), yumuşak gitar soloları ve az-fakat-sık-tekrarlanan sözleri ile beni oldukça şaşırttı. Hatta ardından gelen (ve aynı zamanda oldukça akılda kalıcı melodilere de sahip olan) Monogamy ve Kino gibi parçalardaki benzerlik o kadar fazla ki, bir an için bunun Foals’un gitarist/vokalisti Yannis Philippakis’in yan projesi olabileceğini bile düşündüm.

Ancak albüm birkaç şarkı dışında oldukça elektronik ağırlıklı bir pop albümü olmayı aşamıyor bence. Albümde gitar ağırlıklı indie/elektronik bir parçanın ardından oldukça synth ağırlıklı dance-pop bir parça gelebiliyor; kısacası belli bir tarzı yok I Heart Sharks’ın. Davullar oldukça zayıf, gitarlar seyrek. 80’lerin melodik synthleri ve basit nakaratları için ise çok daha başarılı olan gruplar var bence dinlenebilecek.

Genel olarak albümü çok beğenmemekle birlikte dikkatimi çeken birkaç parça var ki ilginçtir bunlar albümün ortasında arka arkaya dizilmişler: Almanca sözlerin (sadece nakarat olarak da olsa) kullanıldığı tek şarkı olan Neuzeit, albüme ismini veren Summer, albümün bence en iyi parçası olan (ve biraz bas tonları da duyabildiğimiz) Suburbia ve yine o Foals-vari gitarları duyabildiğimiz Rien Ne Va Plus. Birkaç kez dinlemek için sempatik olabilir ama sanırım kış ortasında yaz temalı (ve melodili) bir albüm açıkçası beni çok da sarmadı.

Diskografi:

Summer (2011)

Şarkı listesi:

1. Animals 2:30
2. Monogamy 4:13
3. Kino 3:26
4. Wolves 3:49
5. Lies 3:47
6. Neuzeit 3:35
7. Summer 4:54
8. Suburbia 5:02
9. Rien Ne Va Plus 4:51
10. Golden Gate 3:39
11. NY BLN 3:58
12. The World Is Yours 3:48

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et