Behzat Ç. ruhlu Fransız: Polis (Polisse)

Polisse

Cannes’dan Jüri Özel Ödülü’nü alan Polis (Polisse) “polisliğin arka yüzünü” göstermesi ve bürokrasiye eleştirel yaklaşımı ile Behzat Ç.’yi anımsatıyor.

sisko-ninja Ege Görgün (Landlord)

13 Dalda Cesar adayı olarak ve 2001’de Cannes’dan ödülle dönen Polis, Çocuk Koruma Birimi’nde çalışan kadınlı erkekli bir grup polisin gündelik hayatını ve onların karşılarına çıkan vakaları konu alıyor. İsminin, konusunun çağrıştırdıklarının aksine bir polisiye değil Polis. Polislerin iş yaşamlarındaki ilişkilerini, bürokrasi ve insanlıkları arasında sıkışıp kalmalarını; onların, üstlendikleri zor görevin stresiyle parçalanmış ya da parçalanmak üzere olan iç dünyalarıyla ve özel yaşamlarıyla yüzleşiyoruz. Filmdeki çok sayıdaki polisiye vakanın ve soruşturmaların bize yalnızca fikir sahibi olabileceğimiz kadarlık kısmı gösteriliyor. Bu vakalar nedenleri araştırılan, bir gerilim, sürekleyicilik yaratan, nihayetinde de sonuçlandırılan bir polisiye kurgu malzesi muamelesi görmüyorlar çünkü. Filmde toplumsal, siyasal ve psikolojik sorgulamalara kaynaklık edecek doneler olarak yer alıyorlar.

polisse-maiwenn

Filmde bir fotoğrafçıyı canlandıran Polis’in yönetmeni Maiwenn uzun yıllar Luc Besson’la birlikte olmuş ve onun 5. Element filminde uzaylı diva Plavalaguna’yı canlandırmıştı. Bu filmi çekmeye TV’de birimle ilgili bir belgesel izledikten sonra karar vermiş. Ardından Çocuk Koruma Birimi’nde zaman geçirerek gözlemler yapmış. Zaten senaryoda yer alan vakalar da bu süre içersinde tanık olduğu ya da kendisine anlatılan gerçek olaylar. Bu ayrıntı önemli çünkü filmde inanmakta güçlük çekeceğiniz şeyler görüp duyuyorsunuz.

polisse2Gerçekçiliğin soğukluğunu iyi süzülmüş çarpıcı dialoglar ve görüntülerle kıran; bazen güldüren, bazen iç acıtan, 21. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanan Sınıf (Entre les murs) gibi seyrederken de, seyrettikten sonra da sizi hayata, topluma ve bakış açılarımıza dair sorgulamalar yapmaya zorlayan bu başarılı filmi sakın kaçırmayın.

Polis (Polisse)

Yön: Maiwenn
Oyn: Karin Viard, Marina Fois, Joeystarr

Bu filme puan verin
Bu yazıya puan verin