Raflara her ay mangası, fumettisi, frankofonu ya da Amerikanı yeni bir sürü çizgi romanlar çıkıyor. E bizim de elimiz armut mu topluyor, hem  çizgi romanı da  seviyoruz hazır, en azından bazılarını hatırlatalım, tanıtalım dedik. Ve ister inanın, ister inanmayın, çizgi roman okumak ayrıcalıktır. Libidoyu yükseltir, böbrek taşı düşürür, saç dökülmesini önler, cildi güzelleştir, selülitleri kalıcı olarak yok eder. Ve Behzat Ç’nin ç’si… Başka bir şey demiyoruz artık.

One Piece – Maceraların Doğuşu
Eiichiro Oda
Gerekli Şeyler

11 yıldır yayınlanan bir animesi olan One Piece daha ilk baskısında 3.2 milyon tirajla Japonya rekorunu kırmış ve bugüne dek toplam satışı 190 milyona ulaşmış bir manga. Keşifler Çağı’nda geçen hikayesi Hasır Şapka Korsanları’nın genç kaptanı Monkey D. Luffy ve arkadaşlarının yolculukları esnasında yaşadıkları maceralardan oluşuyor. Luffy lastik gibi esneyebilen vücuduyla Korsan Kral olmayı hayal ediyor.

Ölüm Defteri – Death Note
Tsugumi Ooba – Takeşi Obata
Akılçelen Kitaplar

Manga dünyasının en havalı, en çok okunan serilerinden biri. 2003’te yayımlanmaya başlayan eser sonradan sinema filmlerine de uyarlandı. Serinin ilk dört kitabı ülkemizde aynı anda yayımlandı.On yedi yaşındaki bir lise öğrencisi Lighy Yagami gizli güçleri olan bir defter bulur. Bir ölüm meleğine ait olan bu deftere ismi yazılan kişi ölmektedir. Yagami bu defteri kullanarak canileri öldürmeye başlar ama gizemler dedektifi L peşine takılmıştır.

Başkomser Nevzat – Davulcu Davut’u Kim Öldürdü?
Ahmet Ümit – Aptülika
Everest Çizgi

İlk iki macerası büyük usta İsmail Gülgeç tarafından çizilen Başkomser Nevzat’ın yayıncısı ve çizeri değişti. Ancak Gırgır ekolünün önemli isimlerinden Aptülika’nın (Aptülkadir Elçioğlu) resimlediği yeni macerada Gülgeç’in yarattığı o grafik roman atmosferini bulamıyoruz ne yazık ki. Bunun sebeplerinden biri de sayfa tasarımında kimi çerçevelerin gereksiz biçimde büyük ya da kadraj tekrarlı kullanılması. Metinlerin de ilk kitaplara göre az olması boşluk hissi yaratıyor.

Tex Almanak
1001 Roman

Yaratıcısı Sergio Bonelli’yi yakın zamanda kaybettiğimiz Teks’in 1997, 1998 ve 1999’da yayımlanan üç West yıllığının bir araya getirildiği 312 sayfalık bu çizgi romanın kapakları Claudia Villa tarafından çizilmiş. İlk iki macera (Bad River, Glorieta Pass) Boseli, sonuncusu ise (Esrarlı Dağ) Nizzi tarafından yazılmış.

Dragenoro
Enoch, Vietti, Matteoni
Maceraperest Çizgiler

Bu fantastik kurgunun hikayesi hayali bir krallık olan Erondar’da geçiyor. Ejderhaların eski çağlarda öldürülmesi ve Ejderha Toprakları sınırının büyük setle kapatılmasının ardından (bknz. Games of Throne) Erondar huzura ermiştir. Ama şimdi kötülüğün yeniden başgösterdiğinin emareleri belirmiştir. Kötülüğü durdurmak Ejder Katili Ian Aranill ve onun güçlü ork dostu Gmor’a düşecektir. Onlara büyücü Alben, savaşçı rahibe Ecuba, teknokrat Myrva ve bir elf olam Sera yardım edecektir.

Yürüyen Ölüler 7
Robert Kirkman, Charlie Adlard
Marmara Çizgi

Televizyon ekranlarında ikinci sezonunu izlemeye başladığımız The Walking Dead dizisinin esinlendiği, En İyi Devamlı Çizgi Roman Serisi Will Eisner ödüllü Yürüyen Ölüler’in 7. cildi çıktı. Yerleştikleri tutukevi tesisinde yaşamlarına devam eden kahramanlarımız için artık tek tehdit insan yiyen zombiler değildir. gruptaki psikolojik travmalar artık daha fazla su yüzüne çıkarken, hayatta kalmayı başaran bir diğer silahlı bir grup da onlara saldırmak için doğru zamanı beklemektedir.

Red Kit Toplu Albümleri 1-2
Morris
Yapı Kredi Yayınları

Maurice De Bevere, nam-ı diğer Morris’in yarattığı Red Kit’in (Lucky Luke) maceraları bu kez de kronolojik sıraya uygun bir şekilde ve farklı bir formatta yayımlandı. Yani Red Kit’in okur karşısına ilk kez çıktığı maceraları okuma fırsatı bulacaksınız. İlk ciltte 1946-1949, ikinci ciltte 1949-1952 yıllarında yayımlanmış maceralar yer alıyor.

Dampyr Süper Cilt 19
Boselli, Cajelli, Rossi, Bacci, Bocci, Russo, Mignacco
Maceraperest Çizgiler

Kadim vampirlerden olan babasının ölümlü bir kadına aşık olması sonucu doğan yarı vampir Harlan Draka’nın maceraları devam ediyor. Bazı açılardan bize Hellboy’u anımsatan Harlan – görünüşten bahsetmiyoruz elbette – kitaptaki dört farklı macerada değişik coğrafyalara yolculuk ederek insanlara hayatı dar eden vampir, cin ve diğer canavarları avlıyor. Harlan’ın bu seferki durakları İskoçya, irlanda, Almanya ve Venedik…

*İstanbul’un artık yeni bir çizgi roman mağazası daha var. Büyülü Rüzgar Kadıköy’de açtığı çok daha geniş metrekareli ikinci dükkanında yeni çıkan Türk edisyonlarının yanında, çok sayıda yabancı çizgi roman da sergiliyor.
(Tel: 0216 – 345 1406)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here