BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Festival

Belgica: Belçika’da Dans, Müzik ve Eğlence

Müzik, dans ve eğlence dolu Belçika gece hayatından bir kesit sunan “Belgica” , yönetmenliğini Felix van Groeningen üstlendiği enerjik bir dram. Jo’nun açtığı, sonrasında abisinin de yarı yarıya ortak olduğu Belgica adlı bir barı, ikilinin yakaladığı başarı ve düşüşü Belçika gecelerinin olmazsa olmaz parçalarıyla bütünleştirerek anlatıyor film.

100-belgica_35_xtra_-thomas_dhanens Groeningen’in büyüdüğü şehir olan Gent’te geçen film, kardeşine yardım etmek isteyen ve evliliğin durağanlığından kaçmaya, gençliğini yeniden yaşama arzusunu içinde hisseden Frank’ın ortak olma teklifiyle başlıyor. Yakaladıkları başarıdan ziyade yaşadıkları eğlencenin etkisiyle büyümeye, küçük bir bar olmanın da ötesinde bir konser mekanı olmaya karar veriyor ikili. Herkesin kabul edildiği mekanda haliyle sorunlar çıkmaya, tatsızlıklar yaşanmaya başlayınca da şehrin her yerinden her insanı davet eden Belgica özgünlüğü gibi başarısını da yitiriyor.

Filmin ilk bir saatlik kısmı Belgica’da geçen gecelere, partilere, konserlere, uyuşturucu ve içki dolu günlere uzaktan bakıyor. Müzikleriyle coşturuyor, insanı yerinden kalkmaya ve dansa katılmaya çağırıyor. Ancak bütün bu görselliğin, bütün bu şaşaanın içinde bir bar asıl işletilir, bir barda nasıl sorunlar yaşanır gibi detayları atlamayı ve izleyiciye yalnızca gecenin güzelliklerini göstermeyi tercih ediyor Groeningen. Bir saatin ardından, yani git gide hızlanacak çöküşün sinyalleri belirmeye başlıyor. Belgica herkesin tüm hayatı oluyor ve ilk günkü heyecanın gitmesiyle farklı arayışlara girenler sorunlarla yüzleşmeye mecbur kalıyor.

belgica2-1449654003 Müzikleriyle herkesi dansa ve eğlenceye davet eden film, maalesef bu şöleni hikayesine, senaryosuna yansıtmıyor. Fakat kabul etmek gerekir ki Groeningen’in de böyle bir amacı yok, o daha ziyade gençliğine, gençliğini yaşadığı şehre duyduğu sevgiyle karışık özlemi beyazperdeye yansıtıyor. Belki de sorumluluklarını boş verip eğlenmeye bakan Frank’ı biraz kıskanıyordur. Her ne olursa olsun Belgica kısa vadede herkesin adını ezberleyeceği, uzun vadede ise hemen hiç kimsenin hatırlamayacağı bir film. Bu eğlenceyi kaçırıp sonrasında pişman olmamanınız dileği ile…

Filmin müziklerini de şuraya bıraktım: Spotify

İlginizi çekebilir...

Disney+ - Film

Werewolf By Night, şiddet eksenli bir Hollywood aksiyonu olmakla birlikte arka planında kendisinden beklenmeyen bir derinliğe sahip.

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et