BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

J.J. Abrahams’ın yönettiği Uzay Yolu: Bilinmeze Doğru özellikle Benedict Cumberbatch’ın oyunculuğu ile parıldıyor ancak ilk filme oranla Uzay Yolu hayranlarını çok da mutlu etmeme ihtimali var.

Bir Film Hakkında

Belki Emek’te izleriz Uzay Yolu’nu: Star Trek: Into Darkness

J.J. Abrahams’ın yönettiği Uzay Yolu: Bilinmeze Doğru özellikle Benedict Cumberbatch’ın oyunculuğu ile parıldıyor ancak ilk filme oranla Uzay Yolu hayranlarını çok da mutlu etmeme ihtimali var.

uzayyolu1

J.J. Abrahams’ın yönettiği Uzay Yolu: Bilinmeze Doğru özellikle Benedict Cumberbatch’ın oyunculuğu ile parıldıyor ancak ilk filme oranla Uzay Yolu hayranlarını çok da mutlu etmeme ihtimali var.

ali abaday Ali Abaday

Bazen bir sinema filmi üzerine yazı yazmak çok zor gelir. Bu sefer de öyle benim için çünkü aklım ve kalbim Taksim Gezi Parkı ile başlayıp tüm ülkeye yayılan hareketteyken Uzay Yolu: Bilinmeze Doğru’yu (Star Trek: Into Darkness) yazmaya çalışacağım. Ve biliyorum ki bu yazıyı okusun okumasın, çoğu sinemasever de sinema yerine ya gösterilere katılacak ya da ne olduğunu öğrenmek için televizyonu başında olacak.

uzayyolu2

J.J. Abrahams’ın ellerinde yeniden hayat bulan Uzay Yolu serisi ilk filmde yaratılan alternetif dünyada yine macera dolu ve orjinal seriyi hatırlatacak bir şekilde maceralarına devam ediyor. Atılgan mürettebatı Nibiru sisteminde ilkel bir kabilenin yaşadığı dünyada patlayacak volkanı etkisiz hale getirmek için görevlendirilmiştir. Ne var ki Kaptan James T. Kirk (Chris Pine) ve Doktor McCoy (Karl Urban) yerliler tarafından hoşça karşılanmazken, Spock (Zachary Quinto) volkan’ın içine girerek onu etkisiz hale getirecek makinayı harekete geçirir. Ancak onu kurtaracak olan mekikle ilişkisi kesilmiştir.

uzayyolu3

Kaptan Kirk emirlere karşı gelerek onu son saniyede volkanın içinden ışınlar. Dünya’ya döndükleri zaman Kirk ve Spock’un ifadeleri birbirini tutmaz ve Amiral Christopher Pike (Bruce Greenwood) Kirk’e ikinci bir şans vermek için yanına birinci subay olarak atanmasını sağlar. Bu esnada filonun eski komutanlarından John Harrison (Benedict Cumberbatch) Londra’da gerçekleşen çok önemli bir terör saldırısının tek şüphelisidir.

uzayyolu4

Filo komutanları hep birlikte toplanır ve bu saldırı sonrası ne yapacaklarını kararlaştırırken Harrison’ın saldırısına uğrar. Pek çok komutan ve Amiral Pike saldırı sonucu hayatını kaybeder. Harrison ise Kringon’un merkezi Kronos’a kaçar. Kirk ve ekibi Harrison’u bulmak, Kringonlular ile bir sorun çıkmadan onu alıp dönmek üzere görevlendirilir. Bu arada Atılgan’a 72 adet takip edilemeyen proton torpidosu verilmiştir.

uzayyolu5

Çocukluğundan beri Uzay Yolu’na fazla ilgi duymamış olan J.J. Abrahams ilk filmi farklı bir bakış açısı ve biraz da Yıldız Savaşları mantığına çevirerek iyi kotarmıştı. Ancak bu sefer dengeyi sağlarken biraz zorlanmış gibi görünüyor. Uzay Yolu: Bilinmeze Doğru’nun oyuncu kadrosu yine başarılı. Ancak filmin esas dinamosu Benedict Cumberbatch. Sanırım kendisi Uzay Yolu’nun tüm tarihçesi içerisindeki ilk üç kötü adamdan biri. Yarattığı karakter bir yandan seyircinin tepkisini çekerken bir yandan da sempati duyulmasını sağlıyor.

uzayyolu6

Uzay Yolu serisinin her zaman iki ana karakteri olmuştur, Kaptan Kirk ve Spock. Bir önceki filmde de bu duruma yakın bir kimya vardı ancak Uzay Yolu: Bilinmeze Doğru’da bu denge biraz daha Spock’tan tarafa bozulmuş gibi. Kirk’ün cesareti ve atılganlığı biraz daha genç işi ve acemice verilirken, Spock’un mantığı yanına maceracı bir yapı da eklenince insanların aklında neden hala ikinci adam durumunda sorusu geliyor. Yine de ikisinin arasında her zaman varolan ve her şekilde varolacağı anlaşılan dostluk bağı bu filmde de mevcut. Filmin sürprizlerinden birisi de Carol Marcus’un gemiye gelmesi. Alice Eve’nin hayat verdiği karakter Uzay Yolu hayranlarının bildiği gibi Kaptan Kirk’ün bilinen tek oğlunun annnesi. Ancak J.J. Abrahams’ın yeni yarattığı Uzay Yolu’nda nasıl bir rolü olur şu an belli değil.

uzayyolu7

Gezi protestolarının devam ettiği günlerde Uzay Yolu izlenmeye gidilir mi bilmiyorum. Ancak filmi izlemek için illaki bir gün bir fırsat çıkar, ne var ki şu an yaşanan günleri yeniden yaşamanın bir imkanı yok. Kim bilir belki bir alternatif dünya da burada oluşur ve yeni Uzay Yolu’nu Emek sinemasında izleriz. Burası Türkiye her an her şeyin olabileceği tek ülke.

Bilinmeze Doğru: Star Trek uzayyolu_afis

Star Trek Into Darkness

Yönetmen: J. J. Abrams

Senaryo: Roberto Orci, Alex Kurtzman

Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana

Yapım: 2013 / ABD / 132 dk.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et