BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

1984 tarihli video efsanesi Kızıl Şafak’ın yeniden çevrimi olan Operasyon: Kızıl Şafak’ın anafikri aynı: Her Amerikalı kahraman doğar.

DVD

Bir kahramanlık fantezisi: Operasyon: Kızıl Şafak (Red Dawn)

1984 tarihli video efsanesi Kızıl Şafak’ın yeniden çevrimi olan Operasyon: Kızıl Şafak’ın anafikri aynı: Her Amerikalı kahraman doğar.

red-dawn

1984 tarihli video efsanesi Kızıl Şafak’ın yeniden çevrimi olan Operasyon: Kızıl Şafak’ın anafikri aynı: Her Amerikalı kahraman doğar.

sisko-ninja Ege Görgün (Landlord)

Alternatif bir şimdiki zamanda geçen filmin kurgusal gerçekliğinde, AB ülkelerinde yaşanan ekonomik kriz NATO’yu zayıflatmış ve ABD artık ciddi tehdit oluşturan Kuzey Kore ve Rusya’ya karşı askeri güçlerinin çoğunu yurtdışında seferber etmiştir. Ancak anavatanın savunmasında zafiyet yaratan bu durumu bir fırsat olarak gören Kuzey Kore siber savaş taktiklerinin de yardımıyla ABD’ye saldırır. Yaşadıkları şehrin bir sabah istila edildiğini gören birkaç liseli genç Eckert kardeşlerin liderliğinde dağlara kaçmayı başarır. Geri dönüp teslim olmayı bir seçenek olarak görmeyen vatansever gençler istilacılara karşı gerilla savaşına başlarlar.

RedDawn-1984Yeni filmleri korsan çoğaltılmış Betamax kasetlerden izlediğimiz yıllarda karşımıza çıkan Red Dawn filminden etkilenmememiz, göz yaşlarımıza hakim olamamız mümkün değildi. Acıklı bir film değildi aslında Kızıl Şafak. Biz yaşta gençlerin şapka çıkarılacak kahramanlıklar sergilediği bir savaş filmiydi. Ve biz o gençlerden her biri öldüğünde bir sınıf arkadaşımız ölmüş gibi üzülüyor ve ABD’yi istila etme cüreti gösteren Rus ve Küba ittifakının askerlerinden biraz daha nefret ediyorduk. ABD’de de Cumhuriyetçi kesimin temsil ettiği sağ ideolojiyi, militer ruhun, yabancı tedirginliğini genç nesillere daha başarılı satan bir başka film yoktur herhalde sinema tarihinde. Aralık 2003’te ABD ordusunun Irak lideri Saddam Hüseyin’i ele geçirmek üzere düzenlendiği operasyona Kızıl Şafak, operasyonu düzenleyen ekiplere Wolverine (filmde gerilla gençlerin kendileri için seçtikleri ad) adını vermeleri de filmin önemini ortaya koymaktadır zaten.

Red-Dawn-15

Orijinalinin etkisine sahip olmadığı söylenebilecek 2012 tarihli yeni versiyonda Chris Hemsworth, ilk filmde Patrick Swayze’nin üstlendiği grubun ağabeyi rolünde. Josh Peck de o filmde küçük biraderi oynayan Martin Sheen’in yerinde. Orijinali unutulmaz kılan unsurlardan biri de yardımcı oyuncu C. Thomas Howell’dı ancak bu versiyonda onun işlevini üstlenen yok. Keza Skorskylerin de öyle… Yeni oyuncular dışında değişen dünya konjonktürüne uygun olarak yeni bir istilacı ülke seçilmiş film için. Başta Kuzey Kore yerine Çin varmış akıllarda ama filmin Çin’de gösterim şansı bulabilmesi için bu fikirden vazgeçilmiş. 1984 tarihli Kızıl Şafak’ın yönetmeni John Millius ve Kevin Reynolds filmin senaryosunu birlikte yazmışlardı.

kizil-safakOperasyon: Kızıl Şafak

Red Dawn

Yön: Dan Bradley

Senaryo: Kevin Reynolds, John Millius

Oyn: Chris Hemsworth, Josh Peck, Josh Hutcherson

2012 / ABD / 93 dk.

Şirket: Tiglon

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et