BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

De Palma teknik olarak Hitchcock'tan etkilendiğini hiç inkar etmez, hatta Hitchcock'un müzik direktörü Bernard Herrmann ile beraber çalışarak bu durumun altını bile çizer.

DVD

Brian De Palma’nın “Patlama” yaptığı film: Blow Out (1981)

De Palma teknik olarak Hitchcock’tan etkilendiğini hiç inkar etmez, hatta Hitchcock’un müzik direktörü Bernard Herrmann ile beraber çalışarak bu durumun altını bile çizer.

Blow out / patlama

John Travolta’lı Patlama – Blow Out yönetmen Brian De Palma’nın Alfred Hitchcock hayranlığını gözler önüne seren önemli bir filmi.

Brian de PalmaFilmlerinde gerilim, cinayet, tutku, psikolojik rahatsızlıklar gibi temaları işleyen De Palma sinema eğitimi görmüş insanların oluşturduğu Yeni Hollwood jenerasyonunun öncüsü kabul edilir. Kariyerine bakıldığında ise Alfred Hitchcock‘un büyük bir etkisi olduğu gözlenebilir. Femme Fatale, Dressed To Kill filmlerinde olduğu gibi 1981 yapımı Blow Out – Patlama’da da bunu açıkça gösterir. De Palma imzalı bu stilize gerilim filmi, bir suçu keşfeden ve bu yüzden ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya kalan masum tanık temasından yola çıkıp gayet şaşırtmacalı bir şekilde yola devam eder.

Blow Out Year: 1981 Director: Brian De Palma John Travolta

Eski polis teknisyeni Jack Terry, hayatını düşük bütçeli korku filmlerine ses hazırlayarak kazanmaktadır. Jack bir akşam geç saatlerde, yeni dış mekan efektlerini kaydederken bir çiftin içinde bulunduğu arabanın köprüden nehre uçmasına tanık olur, ama sadece arabadaki kadını, yani Sally’yi kurtarabilir. Kadının ölen arkadaşının başkan adayı olduğunu öğrenince bir şeylerden kuşkulanmaya başlar. Yaptığı kaydı defalarca dinleyen Jack, kazaya yol açan lastik patlamasından önce bir silahın patladığını duyduğunu sanır.

De Palma teknik olarak Hitchcock’tan etkilendiğini hiç inkar etmez, hatta Hitchcock’un müzik direktörü Bernard Herrmann ile beraber çalışarak bu durumun altını bile çizer. Filmlerinde Voyeurizm (röntgencilik) ve gözetleme, benzer kişiler, çoklu kişilik ve şiddet sıklıkla karşımıza çıkan unsurlardır. Kanlı görüntülere olan ilgisini bir doktor olan babasını izleyerek edindiğini açıklayan De Palma’nın filmografisinde Yaralı Yüz, Carlito’nun Yolu, Dokunulmazlar, Carrie, Snake Eyes ve Savaş Günahları gibi şapka çıkarılacak filmleri vardır. 2000’de Mission To Mars filminde ilk kez bilimkurguyu deneyip ardından Femme Fatale ile özüne dönen De Palma, sonraki dönemde çektiği Black Dahlia ve Örtülü Gerçek filmleri ile bizi nispeten hayal kırıklığına uğratmıştı. (Ters Ninja Arşiv)

 

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et