BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Bu hafta gösterime giren Ölümsüz Polisler Ryan Reynolds, Jeff Bridges, Mary-Louise Parker ve Kevin Bacon’ı bir araya getirmesine, 3D ivmesine ve eğlenceli fragmanına rağmen ülkesinde ilgi görmedi.

Serkan Çellik

Bu Hafta Vizyona Giren Filmler (06 Eylül 2013)

Bu hafta gösterime giren Ölümsüz Polisler Ryan Reynolds, Jeff Bridges, Mary-Louise Parker ve Kevin Bacon’ı bir araya getirmesine, 3D ivmesine ve eğlenceli fragmanına rağmen ülkesinde ilgi görmedi.

ripd1

Bu hafta vizyona yedi film giriyor. Robert Schwentke’nin yönetmenliğindeki Ölümsüz Polisler (R.I.P.D.) filmini Serkan Çellik Tersninja.com için değerlendiriyor. Bu hafta sinameseverlerle buluşan diğer filmler arasında Ölümsüz Aşk (Bypass), El Ele (Main Dans la Main), Bir Hayalimiz Vardı (Ginger & Rosa), Son Moda Aşk(It Boy), Şeytan Geçidi (Devil’s Pass) ve Şimdiki Zaman yer alıyor. Herkese iyi seyirler.

Ölümsüz Polisler olumsuz_polisler

R.I.P.D.

Yönetmen: Robert Schwentke

Senaryo: Phil Hay, Matt Manfredi, David Dobkin

Oyuncular: Jeff Bridges, Ryan Reynolds, Mary-Louise Parker, Kevin Bacon

Yapım: 2013 / ABD / 96 dk.

Dövme (Tattoo) adlı ilk filmindeki atmosfer yaratma becerisiyle dikkat çekip, çok geçmeden Hollywood’a transfer olan Alman yönetmen Robert Schwentke’nin büyük bütçelere iyiden iyiye ısındığı Ölümsüz Polisler projesi bu hafta vizyonda.

Robert Schwentke tanınmasını sağlayan Dövme’den sonra kendi ülkesinde ilgi çekici bir romantik komedi olan Eierdiebe’yi çekmiş, hemen ardından da David Fincher harikası Panik Odası’nı anımsatan Uçuş Planı (Flightplan) ile Hollywood’da şansını denemişti. İki filmin Jodie Foster’ı başrole taşımaktan çok daha fazla ortak özelliği vardı ancak yine de Schwentke sayesinde Uçuş Planı taklit kalmaktan kurtulup kendi yolunu bulmuştu. Dört yıl aranın ardından gelen Zaman Yolcusunun Karısı (The Time Traveler’s Wife) Audrey Niffenegger’in romanına ihanet etmeyen, ortalamanın üzerinde bir seyirlik olarak akıllarda kaldı. Ve yönetmen bir yıl sonra Red ile komedi-aksiyon sularında yüzüp seriye dönüşecek, Altın Küre adayı eğlenceli bir film çıkardı.

Ölümsüz Polisler 2

Bu hafta gösterime giren Ölümsüz Polisler Ryan Reynolds, Jeff Bridges, Mary-Louise Parker ve Kevin Bacon’ı bir araya getirmesine, 3D ivmesine ve eğlenceli fragmanına rağmen ülkesinde ilgi görmedi. İlk kez bir Schwentke filmi gişede hüsrana uğradı. 130 milyon dolarlık bütçesinin dörtte birini zor çıkaran yapım, okyanus ötesi yolculuğunu zararsız kapatacak olsa bile başarısızlık olarak anılacak. Şimdi gelelim bunun sebeplerine: Ölümsüz Polisler’in röntgenini çekersek; uyuşamayan ortaklar temeliyle Zor Ölüm dâhil onlarca filmi, dünya dışı yaratıkları adalete teslim eden kanun adamı temasıyla Siyah Giyen Adamlar’ı ve final entrikasıyla Yenilmezler’i yapısında barındırdığını söyleyebiliriz.

ripd5

Problem fazlasıyla tanıdık olmasından çok, eğlenceli olmamasında. Jeff Bridges’ın hayat verdiği 1800’lerden kalma kanun adamı Roy hiç durmadan garip bir aksanla konuşuyor. Bridges’den Chris Tucker yaratma çabası mı bilmem ama komik olmadığı kesin. Reynolds’un Nick karakteri de filmin hüzünlü yanını temsil ettiğinden, zaten ondan eğlenceli şeyler yapmasını beklemiyoruz. Peki, geriye ne kalıyor? Yaratıklar. Özgün tasarımlara sahip olmayan ve ortalıkta koşuşturup etrafı yıkan ifritlerin de filmin neşesini artırmadıkları ortada. Çinli adam ve afet sarışın da olmasa, çekilmez.

Oyuncu kadrosuna gelirsek, Kevin Bacon vasat bir sezon geçiren FOX dizisi The Following’deki Ajan Ryan Hardy performansını tekrar etmiş diyebiliriz. Mary-Louise Parker ise muhteşem bir komedi oyuncusu olmasına karşın Red 2’deki Sarah’nın kötü bir kopyası olarak karşımızda. Jeff Bridges abarttığı aksanla sınıfı geçemezken, Reynolds her zamanki gibi vasat. Yönetmen ise ilk yarım saatte öykündüğü Fincher hareketlerinde başarılı, sonrasını getiremiyor.

Serkan Çellik

* * *

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et