BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Birbirinden bağımsız 11 kısa filmin bir araya getirildiği Çatlak Film, haftanın absürd komedi türündeki seçeneği. Emma Stone, Kate Winslet, Hugh Jackman, Halle Berry, Kristen Bell, Gerard Butler gibi Hollywood'un popüler isimlerini izleme fırsatı sunmasına karşın yurtdışında hakkında pek de olumlu sözler söylenmediğini hatırlatalım.

Vizyon

Bu Hafta Vizyona Giren Filmler (1 Şubat 2013)

Birbirinden bağımsız 11 kısa filmin bir araya getirildiği Çatlak Film, haftanın absürd komedi türündeki seçeneği. Emma Stone, Kate Winslet, Hugh Jackman, Halle Berry, Kristen Bell, Gerard Butler gibi Hollywood’un popüler isimlerini izleme fırsatı sunmasına karşın yurtdışında hakkında pek de olumlu sözler söylenmediğini hatırlatalım.

zincirsiz6

Bu hafta vizyona giren dört film var. İçlerinden en kayda değeri ise hiç kuşkusuz Quentin Tarantino‘nun yönettiği Zincirsiz. Beş dalda Oscar’a aday gösterilen ve başrollerini Jamie Foxx, Christoph Waltz, Kerry Washington ile Leonardo DiCaprio‘nun paylaştığı film, aynı zamanda Tarantino’nun spagetti westernlere saygı duruşu niteliğini taşıyor.

Birbirinden bağımsız 11 kısa filmin bir araya getirildiği Çatlak Film, haftanın absürd komedi türündeki seçeneği. Emma Stone, Kate Winslet, Hugh Jackman, Halle Berry, Kristen Bell, Gerard Butler gibi Hollywood’un popüler isimlerini izleme fırsatı sunmasına karşın yurtdışında hakkında pek de olumlu sözler söylenmediğini hatırlatalım. Klasik çocuk masalı Hansel ve Gretel’in kahramanları bu kez bol hareketli, fantastik bir aksiyonun kahramanları olarak karşımıza çıkıyor. Hansel ve Gretel: Cadı Avcıları filminin yönetmeni İskandinav Tommy Wirkola. Kardeşleri Jeremy Renner ve Gemma Arterton‘ın canlandırdığı filmin dikkat çeken bir diğer oyuncusu Famke Janssen.

hansel_gretel

Haftanın vizyona giren filmleri arasında bir de Türk filmi yer alıyor. Sermiyan Midyat‘ın hem yönetip hem de oyunculuk yaptığı Hükümet Kadın filminin diğer oyuncuları Demet Akbağ, Mahir İpek ve Ercan Kesal. Film, önceden kocasının oturduğu belediye başkanlığı koltuğuna oturunca, kendisiyle birlikte yöre halkının hayatının da değiştiği Xate’nin hikayesini anlatıyor. Herkese iyi seyirler…

zincirsiz_afis

Zincirsiz
Django Unchained

Yönetmen: Quentin Tarantino

Senaryo: Quentin Tarantino

Oyuncular: Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Samuel L. Jackson, Kerry Washington

Yapım: 2012 / ABD / 165 dk.

Quentin Tarantino’nun En İyi Film dahil beş dalda Oscar’a aday olan son filmi Zincirsiz (Django Unchained) Spagetti Westernlere bir nevi saygı duruşu şeklinde. Ancak bununla birlikte köleliği ve o zamanlar yaşananları da oldukça çarpıcı bir şekilde ele alıyor.

İlk üç filminde mafya ve soygun hikayelerine odaklansa da Quentin Tarantino sonrasında filmlerini farklı tarzlarda çekmeye başladı. Kill Bill ile çok sevdiği karate filmlerine saygı duruşunda bulunurken, Grindhouse olarak adlandırılan Robert Rodriguez ile paylaştığı projedeki Ölüm Geçirmez (Death Proof) bir tür gerilim filmiydi. Soysuzlar Çetesi (Inglourious Basterds) ile savaş filmlerine de kendi imzasını attı. Hitler’i öldürmüş bir adamın sonraki filmi doğal olarak merakla bekleniyordu ve Tarantino bu sefer Spagetti Western türüne el attı.

zincirsiz3Zincirsiz (Django Unchained), Spagetti Western türünde bir film olsa da ırkçılığa ve köleliğe karşı yapılan en iyi filmlerden de biri. Sonuçta Steven Spielberg’in Amistad’ı gibi kısa bir isyandan sonra uzun uzun mahkemede geçen ya da beyaz kahramanın köleleri özgürleştirdiği türde bir yapım değil.

Django (Jamie Foxx)bir grup köle ile birlikte zincirlenmiş şekilde gideceği yeni bölgeye taşınmaktadır. Bir gece kendisini Doktor King Schultz (Christopher Waltz) olarak tanıtan bir ödül avcısı tarafından özgürlüğüne kavuşturulur. Schultz sadece Django’nun tanıdığı Brittle Kardeşler’i yakalamak istemektedir.

İkili Brittle Kardeşler’in peşine düşer. Bu esnada Schultz Django’ya silah kullanmayı öğretir ve onun hikayesini öğrenir. Django karısı Broomhilda (Kerry Washington) ile kaçmaya çalışmıştır ve Brittle Kardeşler tarafından yakalanıp kamçılanmışlardır. Schultz, Brittle Kardeşler’i yakaladıktan sonra Broomhilda’yı kurtarmak için Django’ya yardım etmeye karar verir.

Broomhilda’nın yeni sahibi çiftliğinde köleleri çalıştıran, zenci dövüşlerini seven, acımasız Calvin J. Candie’dir (Leonardo DiCaprio). Schultz Broomhilda’yı Calvin’den almak için bir plan yapar ancak bu pek de kolay değildir.

Zincirsiz’in açılış müziği Sergio Corbucci’nin 1966 yılında çektiği Django’un film müziği. Zaten film adını da oradan alıyor. Kapanış müziği ise yine ünlü bir Spagetti Western filmi olan Bana Trinity Derler’den (They Call Me Trinity). Zincirsiz’in iki kahramanı da bu iki filmden örnekler taşıyor. Django adaşı gibi sert ve fazla mimiklerini kullanmıyor. Schultz karakteriyse daha çok Trence Hill’in Trinity’si gibi daha sempatik ve sevimli. Ancak ikili silah kullanmaktan ve haksızlıklara karşı durmaktan geri kalmıyor.

zincirsiz1
Tarantino Spagetti Western türünde bir film yapmak isterken Amerikalıların pek de değinmediği kölelik dönemine de bakmak istemiş. Bu açıdan Zincirsiz, İç Savaş’tan önceki bir zamanda geçiyor. Ayrıca bu şekilde Tarantino’nun Django’su Corbucci’nin Django’sundan da önce yaşanmış oluyor.

Zincirsiz esasında iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde kölelik ve buna karşı Schultz ile Django’nun yaşadıklarını anlatılıyor. İkinci bölümdeyse Django’nun karısı Broomhilda’yı geri almak için giriştiği intikam mücadelesi. Bunun için Django’nun rol yapmas gerekiyor ve o da yapıyor. Ancak içeride gördükleri ve yaşadıklarından oldukça etkilendiği de belli oluyor.

Filmin ikinci yarısında Calvin Candie’nin uşağı Stephen’ın (Samuel L. Jackson) çıkmasıyla kölelik konusundaki iki grup da belirleniyor. Tom Amca ile özdeşleşen ve sahibinin iyiliği için her şeyi yapan köle figürü, Stephen ile hayat buluyor. Tabii biraz uç bir şekilde. Tarlada çalışan, sahibinin evine giremeyen ve sürekli kaçıp kendi efendisi olmayı isteyen köle ise Django. Filmin ikinci yarısında bu iki türün birbirleriyle mücadelesini de izliyoruz bir yandan.

zincirsiz19Filmin en büyük sürprizlerinden birisi ilk filmde Django’yu oynayan Franco Nero’nun kısa bir bölümde gözükmesi. Ne var ki esas filmde Django’nun taşıdığı tabut gibi akla hemen onu getiren kimi öğeler yok. Bu da Tarantino’nun her ne kadar bazı şeyleri kopya ettiği söylense de kendi özgünlüğünü koruduğunun bir göstergesi. Tabii filmde Tarantino’nun olmazsa olmazı şiddet ve bol replik yine
mevcut.

Bu arada Zincirsiz’de Leonardo DiCaprio ilk defa kötü bir karakter olarak seyirci karşısına çıkıyor. Miami Vice dizinden hatılayacağımız Don Johnson ufak bir rolle karşımıza çıkarken, dublör olarak ünlenen ancak Tarantino’nun Ölüm Geçirmez’de başrol verdiği Zoe Bell ilginç bir şekilde perdede görünüyor.

En İyi Film dahil beş dalda Oscar’a aday olan Zincirsiz Altın Küre’de Tarantino’ya En İyi Özgün Senaryo ödülünü, Christopher Waltz’a da En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü getirmişti. Tarantino’nun filmleri sevenlerin ayrıca iyi filmlerden hoşlananların kesinlikle beğeneceği Zincirsiz müziğinden set dekoruna, kıyafetlerinden oyunculuğuna kadar oldukça iyi bir film.

Ali Abaday

***

catlakfilmÇatlak Film
Movie 43

Yönetmen: Will Graham, Steve Carr, Griffin Dunne, James Duffy, Peter Farrelly, Brett Ratner, Steve Brill, Elizabeth Banks, James Gunn, Rusty Cundieff, Jonathan Van Tulleken, Patrik Forsberg

Oyuncular: Elizabeth Banks, Kristen Bell, Halle Berry, Leslie Bibb, Kate Bosworth, Gerard Butler, Kieran Culkin, Anna Faris, Richard Gere

Yapım: 2013 / ABD / 90 dk.

***

hanselvegretelHansel ve Gretel: Cadı Avcıları
Hansel and Gretel Witch Hunters

Yönetmen: Tommy Wirkola

Senaryo: Tommy Wirkola, Dante Harper

Oyuncular: Jeremy Renner, Gemma Arterton, Famke Janssen, Zoe Bell, Peter Stormare, Thomas Mann, Robin Atkin Downes, Derek Mears

Yapım: 2013 / ABD – Almanya / 88 dk.

***

hukumetkadin_afis

Hükümet Kadın

Yönetmen: Sermiyan Midyat

Senaryo: Sermiyan Midyat

Oyuncular: Demet Akbağ, Sermiyan Midyat, Mahir İpek, Ercan Kesal

Yapım: 2013 / Türkiye

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et