BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Roland Emmerich’ın yönettiği ve başrolerinde Channing Tatum ve Jamie Foxx’un yer aldığı Beyaz Saray Düştü (White House Down) de yakın zamanda gösterime giren Kod Adı: Olympus (Olympus Has Fallen) ile aynı konuyu ele alıyor

Vizyon

Bu Hafta Vizyona Giren Filmler (12 Temmuz 2013)

Roland Emmerich’ın yönettiği ve başrolerinde Channing Tatum ve Jamie Foxx’un yer aldığı Beyaz Saray Düştü (White House Down) de yakın zamanda gösterime giren Kod Adı: Olympus (Olympus Has Fallen) ile aynı konuyu ele alıyor

beyaz_saray1

Bu hafta altı film vizyona giriyor. Roland Emmerich yönetmenliğindeki Beyaz Saray Düştü (White House Down) Ali Abaday değerlendirmesiyle Tersninja’da. Herkese iyi seyirler.

Beyaz Saray Düştü beyaz_saray_afis

White House Down

Yönetmen: Roland Emmerich

Senaryo: James Vanderbilt

Oyuncular: Channing Tatum, Jamie Foxx, Jason Clarke, Joey King

Yapım: 2013 / ABD / 131 dk.

Hollywood’da bazen rastgelen bir durum vardır. İki büyük şirket aynı konu üzerine film çekerler ve yakın zamanda gösterime sokarlar. Bu kimi zaman diğer şirketi zor duruma düşürmek için yapılır, kimi zaman güzel bir fikirden yararlanmak için, kimi zaman da tesadüfen aynı konuda iki film çekilir. Mesela 1997 yılında Pierce Brosnan ve Linda Hamilton’un başrolünü paylaştığı Dante Yanardağı (Dante’s Peak) ile Tommy Lee Jones ve Anne Heche’in oynadığı Volkan (Volcano) aynı dönemde vizyone girmişti. Derin Darbe (Deep Impact) ile Armageddon yine aynı dönemde vizyona giren ve konuları çok benzeyen iki yapımdı.

beyaz_saray4

Roland Emmerich’ın yönettiği ve başrolerinde Channing Tatum ve Jamie Foxx’un yer aldığı Beyaz Saray Düştü (White House Down) de yakın zamanda gösterime giren Kod Adı: Olympus (Olympus Has Fallen) ile aynı konuyu ele alıyor; Beyaz Saray’ın teröristlerce ele geçirilmesi. John Cale (Channing Tatum) Afganistan’da savaşmış ve burada Beyaz Saray Sözcüsü Eli Raphelson’un (Richard Jenkins) hayatını kurtardıktan sonra onun özel koruması olmuştur. John bir yandan kızı Emily (Joey King) ile ilişkilerini geliştirmeye diğer yandan Beyaz Saray’da Başkan James Sawyer’ın (Jamie Foxx) yakın koruması olmaya çabalamaktadır. Başkan ise Orta Doğu’daki büyük güçlerin askerlerini çekmesini öneren bir barış anlaşmasını kabul ettirmek için uğraşmaktadır.

beyaz_saray2

Beyaz Saray’a pozisyon ataması için görüşmeye giderken yanında kızı Emily’i de götürür. Ancak Gizli Servis’teki Carol Finnerty (Maggie Gyllenhaal) onun bu görev için yeterli olmadığını düşünür. John kızına doğruyu söyleyemez ve o sırada Beyaz Saray turuna katılır. Tur devam ederken Kongre’ye bir saldırı olur. Başkan derhal güvenli bir bölgeye alınır. Yanında koruma şefi Martin Wlaker (James Wods) vardır. Herkes Kongre’deki patlamaya yoğunlaşmışken bir grup eski asker Beyaz Saray’da kontrolü ele alır. Kızı tuvalete gittiği için ondan ayrı bir yerde kalan John ise onu bulmak için harekete geçer ve düşünemeyeceği büyüklükte bir sorunla kendisini yüzyüze bulur.

Beyaz Saray Düştü için öncelikli olarak Kod Adı: Olympus’tan daha iyi bir film denebilir. Bunda öncelikli neden Kod Adı: Olympus’da Kuzey Koreli grubun Beyaz Saray’ı ele geçirişi çok havada kalırken Beyaz Saray Düştü’de bu nokta iyi kotarılmış. Ancak yine de dünyanın en güvenli evi olarak adlandırılan bir yeri saldırganların ele geçirmesi çok da mantıklı gelmiyor. Her şeye karşın Beyaz Saray Düştü tüm aksiyon ve çatışma sahnelerinin altında ABD’nin esas düşmanlarından birinin de kendi içinde savaşa devam etmek isteyenler olduğunu vurguluyor. Bu noktada ona karşı duran ise ailesini düşünen ve vatansever bir koruma.

beyaz_saray5

Bir de Beyaz Saray Düştü’deki Başkan James Sawyer’ın ABD Başkanı Barack Obama’ya benzemesi gibi faktörler onu bir adım daha öne geçiriyor. Diğer noktalardan bakılınca bu sefer ABD Başkanı’nın kahramanlıklarını göremiyoruz. Kahraman rolü John’a ait. Başkan ise tüm dünyanın iyiliği için çalışan biri. Yani ABD’nin iyi kesimini temsil ediyor ve onu güvendiği kişiler bir nevi arkasından vuruyor.

İlk 30 dakika boyunca klasik bir Emmerich filmindeki gibi ilerleyen konu daha sonrasında bol efekt ve aksiyona kendisini bırakıyor. Oldukça iyi oyuncuların bulunmasına karşın Beyaz Saray Düştü klasik bir aksiyon ilminden öteye gidemiyor. Bazı noktaları çok abartılı olan film, Emmerich hayranlarını üzmeyecektir ama keyifli ve iyi bir aksiyon bekleyenleri hayalkırıklığına uğratabilir.

Ali Abaday

* * *

Kahraman Uzaylılar kahraman_uzaylilar

Escape From Planet Earth

Yönetmen: Cal Brunker

Senaryo: Cal Brunker, Bob Barlen

Seslendirenler: Jessica Alba, Sarah Jessica Parker, Brendan Fraser, James Gandolfini

Yapım: 2013 / ABD – Kanada / 89 dk.

* * *

genc_ciraklarGenç Çıraklar

The Internship

Yönetmen: Shawn Levy

Senaryo: Vince Vaughn, Jared Stern

Oyuncular: Vince Vaughn, Owen Wilson, Rose Byrne, Max Minghella

Yapım: 2013 / ABD / 119 dk.

* * *

Bir Kadının Gözyaşı birkadinin_gozyasi

Therese Desqueyroux

Yönetmen: Claude Miller

Senaryo: François Mauriac, Claude Miller

Oyuncular: Audrey Tautou, Gilles Lellouche, Anais Demoustier, Catherine Arditi

Yapım: 2012 / Fransa / 110 dk.

* * *

zor_kazancZor Kazanç

Pain and Gain

Yönetmen: Michael Bay

Senaryo: Christopher Markus, Stephen McFeely

Oyuncular: Mark Wahlberg, Dwayne Johnson, Ed Harris, Anthony Mackie

Yapım: 2013 / ABD / 129 dk.

* * *

Tatlı Cadı Lili: Mandolan’a Yolculuk tatlicadi

Lilly The Witch 2: The Journey To The Mandolan

Yönetmen: Harald Sicheritz

Senaryo: Bettine von Borries, Achim von Borries

Oyuncular: Alina Freund, Tanay Chheda, Pilar Bardem, Ercan Durmaz

Yapım: 2011 / Almanya – İspanya – Avusturya / 90 dk.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et