Sıcaklardan kaçmak için sinema salonları ideal. Ama dikkat edin bazı salonlar içersini buzdolabından hallice soğutunca sizin de şoklanmış gıdalardan farkınız kalmıyor. Hele ki alışveriş merkezlerindeki sinemalara gidecekseniz kışlıklarınızı yedeğinize alın deriz. En azından görevlilere “şu klimayı biraz kısar mısınız?” diyecek medeni cesareti kendinizde bulun. Bulamadınız mı, o zaman bırakın filmler içinizi ısıtsın! (Bknz. romantik tarz) Haftanın filmleri aksiyon yıldızlarını bir araya getiren Cehennem Melekleri (Chuck Norris ilen Van Damme’ı niye oynatmıyorsunuz bakiim!); sulu zırtlak komedi Büyükler ve çocuğunu sevindir kontenjanından Kediler ve Köpekler: Kitty Galore’un İntikamı.

Cehennem Melekleri (The Expendables)

Yön: Sylvester Stallone
Oyn: Sylvester Stallone, Jason Statham, Jet Li, Dolph Lundgren, Mickey Rourke, Bruce Willis, Arnold Schwarzenegger

Aksiyon yıldızlarını bir araya getiren rüya kadrosuyla dikkat çeken filmin, bir Güney Amerika ülkesinin zorba diktatörünü devirmek için ülkeye gizlice sızan bir grup paralı askerin soluk kesen macerası şeklinde özetlenebilecek hikayesi Stallone tarafından kaleme alınmış. Willis ve Schwarzenegger misafir oyuncu olarak yer almışlar kadroda. Bu tür bol yıldızlı prodüksiyonların sonunda sinemaseverler için genelde hayalkırıklığı vardır ama yine de en azından B-Movie meraklılarının asla kaçırmaması gereken bir film bu.

Büyükler (Grown Ups)

Yön: Dennis Dugan
Oyn: Adam Sandler, Kevin James, Chris Rock, David Spade, Rob Schneider,Salma Hayek, Maria Bello

İlkokul yıllarında kendilerini şampiyon yapan basketbol koçlarının vefatı üstüne 30 sene sonra bir araya gelen beş arkadaşın ve onlarla birlikte gelen ailelerinin komik hikayesi. Hafta sonunu hep beraber göl evinde geçireceklerdir. Aile ilişkileri, çocuklar, seks ve orta yaşlılık durumu üstüne sulu esprilerin yapıldığı, seyredenden çok oynayanların eğlendiği izlenimi veren Büyükler, Adam Sandler tarzı belden aşağı komedilerden hoşlananlara önerilir, geriye kalanlarsa  zengin kadronun hatrına idare edebilir.

Kediler ve Köpekler: Kitty Galore’un İntikamı (Cats and Dogs: The Revenge Of Kitty Galore)

Yön: Brad Payton
Seslendirenler: Alec Baldwin, Michael Clark Duncan, Chris O’Donnel, Roger Moore

Kediler ve köpeklerin ezeli çekişmesinde çılgın bir kedi rekabette birkaç pati öndedir. Önceleri, Meows adlı casus kediler organizasyonunun üyesi olan Kitty Galore’un, düşmanlarını altetmek için şeytani bir plânı vardır. Bu beklenmedik tehdit karşısında kediler ve köpekler tarihte ilk kez kendilerini ve insan dostlarını kurtarmak için işbirliği yaparlar.

4 YORUMLAR

 1. The Expendables filmi aksiyon janrının “rüya takımı”dır desek yanlış olmaz herhalde (Türk sineması bunu taa 1981’de Remzi Jöntürk‘ün yazıp yönettiği Unutulmayanlar filminde başardı: Cüneyt Arkın, Ekrem Bora, İzzet Günay, Orhan Günşiray, Fikret Hakan, Eşref Kolçak vs). Filmin de kendini pazarlama yolu bu zaten. Hal böyle olunca pek çok ismin eksikliğinden bahsedilebilir: Chuck Norris, Wesley Snipes, Steven Seagal, Kurt Russell ve Jean-Claude Van Damme gibi.

  Van Damme‘a filmde rol teklif edilmiş. Ancak Van Damme tarafından reddedilmiş, çünkü Sly rolü hakkında hemen hiçbir şey aktarmayarak Van Damme‘ı buna mecbur etmiş(miş). Aralarında geçen telefon görüşmesi şu şekildeymiş:

  Sly: Şöyle, Jet Li ile konuşacaksın ve onunla kavga edeceksin. Sonra kavgayı kazanacaksın, ben gelicem ve BUM BUM BUM!
  Van Damme: Ne demek BUM BUM BUM! Hikayem ne?
  Sly: Kimin umurunda? Para kazanacaksın.

  Chuck Norris‘in yokluğu hakkındaki en iyi yoruma da bir internet forumunda rastladım:

  Because Chuck Norris isn’t expendable. He makes people expendable.

  Meali: Çünkü Chuck Norris harcanabilir değildir. Tam aksine, adamı harcar.

 2. Cehennem Melekleri’nde bir hikayenin olduğunu söylemek, ya da olana hikaye diyebilmek pek mümkün değil. A-Takımı ve Görevimiz Tehlike gibi TV dizilerinde sık sık karşımıza çıkan türden bir klişe, kaba taslak bir örgü. Yine de filmin keyif vermediğini söyleyemem, aksiyon sahneleri gayet başarılı. Oyuncuların gerçek hayatına göndermelerin yapıldığı espriler de keza keyifli. Onun dışındaki konuşmaları dinlemeseniz de olur zaten.
  Filmde aksiyon sinemasının görece yeni yüzü Jason Statham’ın canlandırdığı Lee, aksiyondan emeklilik yaşı gelpde geçen Stallone’nin canlandırdığı Barney’e sık sık takılır. “Artık eskisi gibi hızlı değilsin. Yaşlanıyorsun.” Sıcak bir çatışma sonrası Barney de itiraf eder sonunda: “Evet, bunu ben de hissetmeye başladım artık.”

  Film ile ilgili vurgulamak istediğim son şey: ÇEVİRİ BERBAT!

  Kelimesi kelimesine aklımda değil ama manzarayı ortaya koymaya yeter aşağıdakiler:

  “Malı havayı uçur” yerine “Limanı uçur”

  “Artık sakinleşmiştir” yerine “İçerisi çok soğudu” (cool!)

CEVAPLA