BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Antalya Altın Portakal Film Festivali ve Filmekimi'nde sona yaklaşılırken ticari vizyon 7 film ile dolu bir görüntü çiziyor, ama aralarında gerçek bir heyecan yaratacak yapım olduğunu söylemek güç.

Haber

Bu Hafta Vizyona Giren Filmler (14 Ekim 2011)

Antalya Altın Portakal Film Festivali ve Filmekimi’nde sona yaklaşılırken ticari vizyon 7 film ile dolu bir görüntü çiziyor, ama aralarında gerçek bir heyecan yaratacak yapım olduğunu söylemek güç.

Antalya Altın Portakal Film Festivali ve Filmekimi’nde sona yaklaşılırken ticari vizyon 7 film ile dolu bir görüntü çiziyor, ama aralarında gerçek bir heyecan yaratacak yapım olduğunu söylemek güç. Ancak Saddam Hüseyin’in Kara Prens lakaplı büyük oğlu Uday’ın dublörünü anlatan Şeytanın İkizi, gerçek bir yaşam öyküsü olması nedeniyle daha bir dikkat çekiyor. Herkese iyi seyirler…

Bendeyar
Yönetmen: Joel Leang

Senaryo: Haşim Akten, Yaşar Kıvılcım

Oyuncular: Haşim Akten, Yaşar Alptekin, Şemsa Deniz Tolunay, Uğur Kıvılcım, Yasemin Balık, Ümit Olcay

Yapım: 2011, Türkiye

ABD tarafından karısı öldürülen ve pusuya düşürülerek hapse atılan bir Türk ajanının, bilge bir Mevlevi’nin eğitimiyle telepatik güçler kazanarak intikamını alması… Fikir olarak ne kadar ilgi çekici, değil mi? Ancak sırf basın bültenini okuyunca bile eli yüzü tutar bir film çıktığını düşünmek güç. En azından tebliğ amacını açık açık ifade etmesi ve ileride kıymetlenecek B Film potansiyeli ile şans verilebilir.

Bir Gün
One Day
Yönetmen: Lone Scherfig

Senaryo: David Nicholls (senaristin kendi romanından uyarlama)

Oyuncular: Anne Hathaway, Jim Sturgess, Romola Garai, Patricia Clarkson

Yapım: 2011, ABD, 107 dk.

Fakir ama idealist Emma (Anne Hathaway) ile zengin ama umarsız Dexter (Jim Sturgess)’ın 20 yıla uzanan ilişki tarihini aktaran film, Aşk Dersi (An Education, 2009) ile Oscar’a adaylık kazanan Lone Scherfig tarafından yönetilmiş bir romantik drama. Başrol oyuncularının arasındaki kimya ile seyirciyi inandıran film, perdede romantik hayalleri seyretmeyi sevenlere hitap ediyor.

Hayat Sana Güzel
The Change-Up
Yönetmen: David Dobkin

Senaryo: Jon Lucas, Scott Moore

Oyuncular: Ryan Reynolds, Jason Bateman, Leslie Mann, Olivia Wilde, Alan Arkin

Yapım: 2011, ABD, 112 dk.

Mutlu bir ailesinin yanında ağır sorumluluklara sahip Dave (Jason Bateman) ile sorumluluktan uzak olmasına rağmen anlamlı bir hayat yaşamadığını düşünen Mitch (Ryan Reynolds)’in beden değiştirmelerini anlatan komedi filmi, “komşunun tavuğu komşuya kaz görünür” hikayesi. Başkasının bedenine geçip hayatını yaşayınca aklı başına gelen kahramanlar ile ilgili o kadar çok film yapıldı ki, Hayat Sana Güzel‘in yeni bir şey kattığını düşünmek mümkün değil.

Oğul
Yönetmen: Atilla Cengiz

Senaryo: Atilla Cengiz

Oyuncular: Rıza Akın, Enes Atış, Şahin Ergüney, Nurinisa Yıldırım

Yapım: 2011, Türkiye

Dizi yönetmenliğinden gelen Atilla Cengiz’in ilk uzun metraj denemesi, Doğulu sevgilisinin peşinden giden Karadenizli bir çocuğun babası ile oğlunun dağa çıkmasını engelleyemeyen bir babanın kesişen öyküsü üzerinden ülkede özlenen barışa vurgu yapmaya çalışan bir film. Bu tür çabaların yürekten desteklenmesi gerekir, ama umuyoruz ki filmin anlatımı yaşananların gerisinde kalacak kadar naif değildir.

Şey
The Thing
Yönetmen: Matthijs van Heijningen Jr.

Senaryo: Eric Heisserer (John W. Campbell Jr.’ın “Who Goes There?” isimli kısa öyküsünden)

Oyuncular: Mary Elizabeth Winstead, Joel Edgerton, Ulrich Thomsen, Eric Christian Olsen

Yapım: 2011, ABD / Kanada, 103 dk.

John Carpenter’ın 1982 tarihli kült filmi The Thing, Antartika’da delirmişcesine bir kurdu öldürmeye çalışan, bu nedenle Amerikalıların araştırma tesisine tüfekle dalınca öldürülen bir Norveçli bilimadamını göstererek başlıyordu. Daha sonra Norveç araştırma tesislerine giden Amerikalılar bir katliamdan geri kalanlar ile karşılaşıyor, bunun müsebbibinin içlerine sızdığını anlıyorlardı. Matthijs van Heijningen Jr.’ın yönettiği Şey, Norveçlilerin araştırma tesislerinde yaşananları konu alıyor, yani bir yeniden çevrim değil. Yurtdışında eleştirmenlerden pek olumlu yorum almasa da seyircilerin belli bir beğenisini kazanan film, Carpenter klasiğini sevenleri bekliyor.

Şeytanın İkizi
The Devil’s Double
Yönetmen: Lee Tamahori

Senaryo: Michael Thomas, Latif Yahia (Latif Yahia’nın romanından)

Oyuncular: Dominic Cooper, Ludivine Saignier, Raad Rawi

Yapım: 2011, Belçika / Hollanda, 109 dk.

Saddam Hüseyin’in oğlu Uday’a çok benzediği için suikastlerden korunması amacıyla dublörlüğünü üstlenen Latif Yahya’nın gerçek hayat öyküsünden uyarlanan film, aşırılıklarla dolu bir dünyaya hapsolan kahramanın Irak’ın Kuveyt’i işgali sırasında çıkan kargaşada kendini kurtarma çabasını anlatıyor. Film yurtdışında yeterince derinlikli bulunmasa bile Dominic Cooper’ın performansı ve akıcılığı ile beğeni kazandı.

Üç Silahşörler
The Three Musketeers
Yönetmen: Paul W.S. Anderson

Senaryo: Alex Litvak, Andrew Davies (Alexandre Dumas’nın romanından)

Oyuncular: Logan Lerman, Luke Evans, Milla Jovovich, Orlando Bloom, Juno Temple, Christoph Waltz, Mads Mikkelsen, Til Schweiger

Yapım: 2011, Almanya / Fransa / İngiltere / ABD, 110 dk.

Resident Evil serisinden yönetmen Paul W.S. Anderson ve oyuncu Milla Jovovich’i yeniden bir araya getiren yeni Üç Silahşörler uyarlaması, herkesin bildiği bir hikayeye Anderson tarzı aksiyon ile yeni bir soluk getirmeye çalışıyor. Oyuncu kadrosunda sevilen isimleri barındıran filmin eğlenceli bir “izle ve unut” filmi olması bekleniyor.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et