muhtesem

Bu hafta dokuz film vizyona giriyor. Haftanın en dikkat çekici filmlerinden bir tanesi Bernardo Bertolucci yönetmenliğindeki Ben ve Sen (Io e Te). Filmin değerlendirmesi Serkan Çellik’in kaleminden sizlerle. Herkese iyi seyirler.

benvesen_afisBen ve Sen

Io e Te

Yönetmen: Bernardo Bertolucci

Senaryo: Niccolò Ammaniti, Umberto Contarello, Francesca Marciano, Bernardo Bertolucci

Oyuncular: Tea Falco, Jacopo Olmo Antinori, Sonia Bergamasco

Yapım: 2012 / İtalya / 96 dk.

68 olayları sırasında Paris’te iki Fransız kardeş ve bir Amerikalı öğrencinin, kapandıkları evde yaşadıklarını anlatan Düşler, Tutkular & Suçlar’dan (The Dreamers) sonra dokuz yıl sinemaya ara veren Bernardo Bertolucci yeni filmi Ben ve Sen’de (Io e te); bu kez de bir apartmanın bodrumuna saklanmış üvey kardeşlerin birlikte geçirdiği haftayı anlatıyor. Geçtiğimiz Filmekimi’nden bu yana gösterime girmesi beklenen Ben ve Sen yönetmenin 31 yıldır tamamını İtalyanca çektiği ilk film.

benvesen3

Lorenzo (Jacopo Olmo Antinori) yaşıtları gibi değildir. Hatta annesine “dünyadaki son iki kişi biz kalsak çocuğumuzun adı ne olurdu” diye soracak kadar, kimse gibi değildir. Huzurevindeki babaannesi dışında koca dünyada anlaşabildiği kimse yoktur. Sivilcelidir, içine kapanıktır, sınıfında dışlanmaktadır. Bir gün, okul gezisini fırsat bilip, ebeveynlerine bir haftalığına kayağa gideceğini söyler. Oysa planı yaşadıkları yerin bodrumunda tek başına vakit geçirmektir. Bu uğurda, her şeyden yedi tane alıp çantasını hazırlar ve yalnız kalmayı umduğu kata iner. Fakat başı belaya giren üvey kız kardeşi Olivia’nın da aynı mekânla ilgili planları vardır.

benvesen1

Bertolucci’nin çoğunlukla karanlıkta, loş doğal ışıkla resmettiği öykü; abur cuburlarını bile düzenli tutan Lorenzo ile nefes alışverişleri dahi düzensiz Olivia (Tea Falco) arasındaki dinamikten güç alıyor. İki gencin kişiliklerindeki zıtlıklar, filmin yüzeyindeki ana çatışmayı yaratıyor. Olivia genç yaşında sergi açmayı başarmış, ödül kazanmış yetenekli bir fotoğrafçı. Fakat uyuşturucu kullanımı ve yanlış ilişkiler yüzünden batağa saplanmış durumda. Yüzü yaşama dönük tarzı pek işine yaramamış gibi. Lorenzo ise aksine, kulaklıklarını takınca soyutlandığını sanan, tek olmaktan mutlu biri. Kendi mutfağından çaldıklarıyla hayali bir zindan kurup mahrumiyeti simule ediyor. Üç beş konserve ve iyi müzikle baş başa kalınca, kimseye ihtiyacı olmayacağını düşünüyor. İkili, girilen zorunlu etkileşimin sonucunda; deneyimledikleri yoksunluk ve ortak acılar ile yakınlaşıyor.

benvesen2

Geçirdiği kaza sonrası tekerlekli sandalyeye mahkûm olan Bertolucci’nin bir daha asla film çekemeyeceği düşünülüyordu. Dokuz Oscar’lı Son İmparator’un (The Last Emperor) iki Oscar’lı yönetmeni zaten yirmi yıldır ondan beklenen seviyede bir filmle çıkamamıştı seyirci karşısına. Üstüne bir de klostrofobiyi kusursuz yansıtan ve üst düzey bir sinema deneyimi sunan yeni filmi Ben ve Sen’in dişe dokunur şeyler anlatmadığını görmek üzücü. Avrupa’nın en politik yönetmenlerinden birinin, dallanıp budaklanmaktan imtina eden ve yalnızca sinematografisiyle var olan bir film ile kariyerini sürdürdüğünü görmek hayal kırıklığı yaratıyor. Hepsi bir yana; Lorenzo kapandığı kutudan çıkınca, dondurulmuş son karede yüzünde bir gülümseme ile selamlıyor izleyiciyi. Kim bilir, belki Bertolucci’den alacaklarımız bitmemiştir.

Serkan Çellik

* * *

Dörtlü dortlu

Quartet

Yönetmen: Dustin Hoffman

Senaryo: Ronald Harwood

Oyuncular: Maggie Smith, Michael Gambon, Billy Connolly, Pauline Collins

Yapım: 2012 / BK / 98 dk.

* * *

Çılgın Doğumgünü cilgindogumgunu

21 and over

Yönetmen: Jon Lucas, Scott Moore

Senaryo: Jon Lucas, Scott Moore

Oyuncular: Miles Teller, Skyler Astin, Justin Chon, Sarah Wright

Yapım: 2013 / ABD / 93 dk.

* * *

kogusakademisiKoğuş Akademisi

Yönetmen: Tolga Baş

Senaryo: Yücel Öztürk

Oyuncular: Çetin Altay, Erdal Tosun, Umut Oğuz, Turgut Tunçalp

Yapım: 2013 / Türkiye / 94 dk.

* * *

Umut Üzümleri umutuzumleri

Yönetmen: Tunç Okan

Senaryo: Fakir Baykurt, Tunç Okan

Oyuncular: Yetkin Dikinciler, Ahmet Mekin, Saadet Işıl Aksoy, Barış Koça

Yapım: 2013 / Türkiye / 126 dk.

* * *

guzelliginonparaetmezGüzelliğin On Par’ Etmez

Yönetmen: Hüseyin Tabak

Senaryo: Hüseyin Tabak

Oyuncular: Orhan Yıldırım, Lale Yavaş, Abdülkadir Tuncer, Nazmi Kırık

Yapım: 2012 / Avusturya / 86 dk.

* * *

Korku Hikayeleri korkuhikayeleri

Horror Stories

Yönetmen: Jung Bum Shik, Lim Dae Woong, Hong Ji Young, Kim Gok

Oyuncular: Kim Hyeon Soo, Noh Kang Min, Zin Tai Hyun, Choi Yoon Young

Yapım: 2013 / Güney Kore / 108 dk.

* * *

muhtesemgatsbyafisMuhteşem Gatsby

The Great Gatsby

Yönetmen: Baz Luhrmann

Senaryo: Baz Luhrmann, Craig Pearce, Jerry Eeten

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire, Carey Mulligan, Isla Fisher

Yapım: 2013 / ABD – Avustralya / 142 dk.

* * *

Herkes Ölecek herkesolecek

No One Lives

Yönetmen: Ryûhei Kitamura

Senaryo: David Cohen

Oyuncular: Luke Evans, Adelaide Clemens, Derek Magyar

Yapım: 2012 / ABD / 86 dk.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here