BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Politika kariyerini sonlandırdıktan sonra Geçit Yok (The Last Stand) ile sinemeya dönen Arnold Schwarzenegger ilerlemiş yaşını unutmadan yine maceraya koşuyor. Bir süre sinemaya ara veren ancak sonrasında Cehennem Melekleri (The Expendables) ile sinemaya dönme sinyalleri veren Arnold Schwarzenegger hayranlarının beklediği türde bir filmle beyaz perdede.

Ercan Dalkılıç

Bu Hafta Vizyona Giren Filmler (19 Nisan 2013)

Politika kariyerini sonlandırdıktan sonra Geçit Yok (The Last Stand) ile sinemeya dönen Arnold Schwarzenegger ilerlemiş yaşını unutmadan yine maceraya koşuyor. Bir süre sinemaya ara veren ancak sonrasında Cehennem Melekleri (The Expendables) ile sinemaya dönme sinyalleri veren Arnold Schwarzenegger hayranlarının beklediği türde bir filmle beyaz perdede.

teksas_katliami

Bu hafta yedi film vizyona giriyor. Son yıllarda öne çıkan Güney Kore’li sinemacı Jee-woon Kim tarafından yönetilen, Arnold Schwarzenegger hayranlarına onu uzunca bir süreden sonra beyazperedede izleme fırsatı sunan, komedi ve maceranın iç içe geçtiği Geçit Yok‘u (The Last Stand) Ali Abaday yazdı. 2000’den sonra  ‘kötü filmlerin kült oyuncusu’ haline gelen Nicolas Cage‘in başrolünde boy gösterdiği, Simon West imzalı Suç Ortağı‘nıysa (StolenErcan Dalkılıç sizler için mercek altına aldı. Aksiyonseverler için kârlı bir hafta! Herkese iyi seyirler.

Geçit Yok gecityok_afis

The Last Stand

Yönetmen: Jee-woon Kim

Senaryo: Andrew Knauer

Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Forest Whitaker, Rodrigo Santoro

Yapım: 2013/ ABD/ 107 dk.

 

Politika kariyerini sonlandırdıktan sonra Geçit Yok (The Last Stand) ile sinemeya dönen Arnold Schwarzenegger ilerlemiş yaşını unutmadan yine maceraya koşuyor. Bir süre sinemaya ara veren ancak sonrasında Cehennem Melekleri (The Expendables) ile sinemaya dönme sinyalleri veren Arnold Schwarzenegger hayranlarının beklediği türde bir filmle beyaz perdede. Kimi eleştirmenlerce neo-western türünde bir film olarak kabul edilen Geçit Yok’un (The Last Stand) yönetmeniyse Güney Kore’nin son yıllarda yetiştirdiği önemli sinemacılardan Jee-woon Kim.

gecityok1

Şerif Ray Owens Arizona’nın Meksika sınırındaki küçük kasabası Sommerton Junction’da huzurlu bir hayat sürmektedir. Yıllar önce Los Angeles’ta görev alırken yaşadıklarını arkasında bırakmış, artık emekli olmayı planlamaktadır. Bu esnada FBI’ın tutukladığı uyuşturucu baronu Gabriel Cortez (Eduardo Noriega) Las Vegas’ta nakledilirken kaçmayı başarır. Yanına da FBI ajanı Ellen Richards’ı (Génesis Rodriguez) rehine olarak alır.

gecityok4

FBI Cortez’i tekrar yakalamak için harekete geçer ve onun Meksika’ya kaçabileceği olası yolları tutar. Fakat araba kullanma konusunda oldukça iyi olan ve bir dönem yarışlara katılmış olan Cortez modifiye edilmiş Chevrolet Corvette C6 ZR1 kullanmaktadır. Yaptığı plan dahilinde adamlarıyla birlikte her türlü engeli aşan Cortez’in önünde bir tek Şerif Owens ve yardımcılarının koruduğu Sommerton Junction kalır. En son 10 yıl önce Terminatör 3: Makinaların Yükselişi’nde (Terminator 3: Rise of the Machines) başrol alan Schwarzenegger yaşı ilerlemesine rağmen hayranlarının kendisini sevdiği şekillerdeki rollere dönmek istediğini söylemişti ve bunu da başarmış gibi.

gecityok3

Geçit Yok, Schwarzenegger’ın ilk dönem filmlerine benzese de bazı ayrılan özelliklere de sahip. Öncelikle artık sürekli hareket halinde bir kahraman yok. Öldürülen kişi sayısı daha az. Espriler daha fazla ve yan karakterlere de odaklanılıyor. Schwarzenegger’in zaten filmde yardımcılarından birine söylediği; gençken ben de heyecanlı şeyler yaşamak istiyordum ama şimdi bakınca bana çok uzak geliyor şeklindeki sözü, onun artık eski bir aksiyon yıldızı olduğunun kanıtı. Schwarzenegger ile birlikte 80’lerin aksiyon yıldızlarından olan Bruce Willis ve Sylvester Stallone da son dönemde beyaz perdedeydiler. Ancak onlar yine bol bol aksiyonun içine giriyor, sayısız adam öldürüyorlardı. Bu açıdan bakınca Geçit Yok ile Schwarzenegger onlardan bir adım öne geçmiş durumda.

gecityok5

Komedi ile macerayı iyi harmanlamış olan Geçit Yok, kimi sahneleri gereğinden fazla uzun olsa da hoş bir aksiyon filmi. Tabii bir aksiyonun olmazsa olmaz kimi klişeleri mevcut. Bol bol kan akmasa da adam öldürmekten çekinilmiyor; yaşlılar üzerine kimi espriler yapılsa da filmin kahramanının kim olduğunu herkes biliyor ve federaller hala beceriksizler. Kıvamında aksiyon seven ve büyük beklentiye sahip olmayanlar Geçit Yok’tan hoşlanacaktır. Ancak Zor Ölüm 6 ya da Cehennem Melekleri gibi bir film bekleyenlerin hayalkırıklığına uğrayacağını söylemek lazım.

Ali Abaday

***

suc_ortagi_afisSuç Ortağı

Stolen

Yönetmen: Simon West

Senaryo: David Guggenheim

Oyuncular: Nicolas Cage, Danny Huston, Malin Akerman

Yapım: 2012/ ABD/ 96 dk.

80’lerin ilk yarısında Siyam Balığı (Rumble Fish) ile geniş kitlelerce tanınan bir oyuncu haline gelen, 90’lı yıllar boyunca da oynadığı gibi “Con Air”, “Yüz Yüze” (“Face/Off”), Melekler Şehri (City of Angels) gibi filmlerle adını a sınıfı oyuncular kategorisine yazdıran Nicholas Cage, ne olduysa 2000’lerde Chuck Norris’leşerek ‘kötü filmlerin kült oyuncusu’ haline gelmişti. Simon West’in yönetmenliğini üstlendiği Suç Ortağı (Stolen) da, baştan belirtmek gerekir ki, Cage’in vasat filmlerinden biri. Fakat bu özelliği, ne yalan söylemeli; Suç Ortağı’nı daha eğlenceli dolayısıyla da, daha bir izlenebilir kılıyor.

Namlı bir banka soyguncusu olan Will Montgomery’nin (Nicolas Cage) hikâyesini anlatıyor Suç Ortağı; Will, bir soygun sırasında yakayı ele veriyor, üzerinde para ile yakalanmamak için balyalarca parayı yakarak imha ediyor ve delilsiz ele geçtiği için de hafifletilmiş olarak sekiz yıl hapis cezasına çarptırılıyor. Sekiz yıldan sonra dışarı çıktığındaysa; soygun sırasında vurulup bacağını kaybeden, zamanla bir psikopata dönüşmüş eski ekip arkadaşı Vincent’ın (Josh Lucas) kızını kaçırdığını öğreniyor. Vincent, kaybettiği bacağından Will’i sorumlu tutmakta ve soygundan kendine düşen payı istemektedir…

Stolen

Bu tip Hollywood denemelerinde (gişede) başarının formülü aksiyonu iyi kurgulamaktır. Bunun haricinde bir şeyle ilgilenmez çünkü eline pop-cornunu alıp sinemanın karanlığına gömülen izleyici. Con Air‘den beri suç-aksiyon türünde ortalama ürünler ortaya koyan Simon West de, deyim yerindeyse bu işi iyi biliyor ve mantık mekanizmasını bozguna uğratarak, izleyiciyi dur durak bilmeyen aksiyonun içine çekmeyi beceriyor. Tabii, bu esnada bir sürü olası olmayan şey oluyor, devamlılık hataları birbirini kovalıyor ve mantık-dışı gelişmeler yaşanıyor… Ama olsun, bir aksiyonsever olarak biz bunlara hiç dikkat etmiyoruz ki!

Doğal olarak karakterler de yeterince boyutlu değil Suç Ortağı‘nda; Will’in bir soyguncu olduğunu, ardında bir çocuk bırakarak hapse düştüğünü, bir de delice Creedence Clearwater Revival sevdiğini, dinlediğini biliyoruz sadece. Keza Ajan Tim Harlend (Danny Huston) hakkında da, onca koşuşturmaya, çatışmaya rağmen başından düşmeyen efsane fötr şapkası haricinde bir bilgiye sahip değiliz. O şapka nasıl hiç düşmedi, benim filmi izlerken kafamı en çok kurcalayan soru bu oldu, nedense…

Uzun sözün kestirmesi; Suç Ortağı, gayet tatmin edici Hollywood usulü bir suç-aksiyon denemesi sayılabilir. Tabii aksiyondan başka bir şey beklememeniz gerek bu filmden. Aksi halde eğlenmeyi bir kenara bırakın, işkence görmeniz garanti! Çünkü karakter, drama vs. hak getire filmde!

Ercan Dalkılıç

***

Cesur Balık 2 cesurbalik2_afis

Reef 2: High Tide

Yönetmen: Mark Dippe, Taedong Park

Senaryo: Chris Denk, Johnny Hartmann

Seslendirenler: Mazlum Kiper, Altuğ Yücel, Emin Yaraç, Sercan Gidişoğlu

Yapım: 2012/ ABD/ 80 dk.

* * *

Teksas Katliamı 3D teksaskatliami_afis

Texas Chainsaw 3D

Yönetmen: John Luessenhop

Senaryo: Adam Marcus, Debra Sullivan

Oyuncular: Alexandra Daddario, Dan Yegager, Trey Song

Yapım: 2013/ ABD/ 92 dk.

* * *

Kötü Ruh koturuh_afis

Evil Dead

Yönetmen: Fede Alvarez

Senaryo: Fede Alvarez, Rodo Sayaguez

Oyuncular: Jane Levy, Shiloh Fernandez, Lou Taylor Pucci

Yapım: 2012/ ABD/ 91 dk.

* * *

Bahar İsyancıdır bahar_isyancidir_afis

Yönetmen: Selma Köksal

Senaryo: Selma Köksal

Oyuncular: Volga Sorgu, Selma Köksal, Çimen Turunç Baturalp

Yapım: 2013/ Türkiye/ 90 dk.

* * *

Yabancı yabanci_afis

Yönetmen: Filiz Alpgezmen

Senaryo: Filiz Alpgezmen

Oyuncular: Sezin Akbaşoğulları, Caner Cindoruk, Serkan Keskin

Yapım: 2012/ Türkiye/ 126 dk.

* * *

İlginizi çekebilir...

Disney+ - Film

Werewolf By Night, şiddet eksenli bir Hollywood aksiyonu olmakla birlikte arka planında kendisinden beklenmeyen bir derinliğe sahip.

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et