BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Bayram tatili dönüşü insanların çalışma hayatına uyum sürecini gözeten dağıtımcılarımız bu haftayı eğlence sinemasının örnekleriyle açmayı uygun görmüşler. Fantazi, romantizm, komedi ve aksiyonun hakim olduğu bu seçkinin en önce çıkan yapımı İlk Yenilmez: Kaptan Amerika.

Vizyon

Bu Hafta Vizyona Giren Filmler (2 Eylül 2011)

Bayram tatili dönüşü insanların çalışma hayatına uyum sürecini gözeten dağıtımcılarımız bu haftayı eğlence sinemasının örnekleriyle açmayı uygun görmüşler. Fantazi, romantizm, komedi ve aksiyonun hakim olduğu bu seçkinin en önce çıkan yapımı İlk Yenilmez: Kaptan Amerika.

Bayram tatili dönüşü insanların çalışma hayatına uyum sürecini gözeten dağıtımcılarımız bu haftayı eğlence sinemasının örnekleriyle açmayı uygun görmüşler. Fantazi, romantizm, komedi ve aksiyonun hakim olduğu bu seçkinin en öne çıkan yapımı İlk Yenilmez: Kaptan Amerika. Nazilere karşı verdiği mücadelenin ardından Vietnam ve Irak’ta kendini göstermeyen bu süper askeri, şu anda çekimleri süren The Avengers filminde Demir Adam, Hulk, Thor gibi karakterlerle omuz omuza savaşırken yeniden seyredeceğiz. Herkese iyi seyirler…

Hayvan Bakıcısı
Zookeeper

[xrr rating=2.5/5]
Yönetmen: Frank Coraci

Senaryo: Nick Bakay, Rock Reuben, Kevin James, Jay Scherick, David Ronn

Oyuncular: Kevin James, Rosario Dawson, Leslie Bibb

Yapım: 2011, ABD, 102 dk.

Bir hayvanat bahçesinde bakıcı olarak çalışan Griffin Keyes (Kevin James), çok sevdiği mesleği nedeniyle 5 yıl önce Stephanie (Leslie Bibb) tarafından terk edilmiştir -hem de evlilik teklifinden hemen sonra. Bu travmayı hayvanlarla ilgilenerek geçiştiren Griffin, kardeşinin evlilik öncesi partisinde Stephanie’yi ile karşılaşınca onu yeniden elde etmek için mesleğinden vazgeçme noktasına gelir. Bu durum en sevdikleri bakıcıyı kaybetme tehlikesiyle yüzleşen hayvanların hiç hoşuna gitmez. Bu nedenle insanlarla kesinlikle konuşmama kurallarını yıkarak Griffin’e mesleğini değiştirmeden Stephanie’yi elde etme konusunda yardım etmeye karar verirler.

Şöhreti The King of Queens dizisi ile yakalayan Kevin James, orta sınıf Amerikalı çalışanların temsilcisi konumuna geldi. Dizideki kargo çalışanı karakterinden sonra, bir alışveriş merkezinde güvenlik görevlisini de canlandırmıştı. Şimdi ise aklından çıkaramadığı, lüks ve konum düşkünü bir kadın uğruna sevdiği işi bırakma noktasına gelen bir hayvan bakıcısına hayat veriyor. Yeşilçam ekolünden de alışkın olduğumuz üzere, başkahramanımız hırs ve zenginlik dünyası ile çalışkan ve kanaatkâr insanların değerleri arasında bocaladıktan sonra, mutluluğu uzaklarda değil, hemen burnunun dibinde buluyor.

Hayvanları seslendirenler arasında Nick Nolte, Adam Sandler, Sylvester Stallone, Cher, Judd Apatow, Jon Favreau ve Maya Rudolph gibi meşhur oyuncuların yer aldığı Hayvan Bakıcısı, bilindik Hollywood anlatı kalıplarının dışına çıkmayan, vasat bir yapım. Ancak güldürmeyi başaran bazı anları ile can sıkıntınızı gidermeyi başarabilir.

[ Deniz Akhan ]

İlk Yenilmez: Kaptan Amerika
Captain America: The First Avenger
Yönetmen: Joe Johnston

Senaryo: Christopher Markus, Stephen McFeely (Joe Simon ve Jack Kirby’nin yarattığı çizgi romandan uyarlama)

Oyuncular: Chris Evans, Hayley Atwell, Sebastian Stan, Tommy Lee Jones, Hugo Weaving

Yapım: 2011, ABD, 124 dk.

Kaptan Amerika, Nazilerin eylemlerine öfke duyan yazar Joe Simon ve efsanevi çizer Jack Kirby tarafından 1941 Mart’ında, ABD’nin II. Dünya Savaşı’na katılmasına karşı olanlara cevap vermek için yaratılmış bir çizgi roman karakteri. Henüz Pearl Harbor Baskını gerçekleşmemiş ve ABD savaşa girmemişti, ama kısa sürede Amerikan milliyetçiliğinin sembollerinden biri oldu. Savaş sırasında sinema, çizgi film ve çizgi roman dünyasından pek çok karakter de ABD’nin propagandasında yer aldılar, ama II. Dünya Savaşı sona erip refah dönemi başlayınca Kaptan Amerika ve muadili pek çok karakter popülaritelerini kaybettiler. Kaptan Amerika daha sonra yeni tehlike komünistlere karşı mücadele etmesi için diriltilmeye çalışılsa da asıl geri dönüşü 1964 yılında The Avengers serisinde oldu. Yıllar süren yokluğu deneysel bir uçakla Kuzey Atlantik’te bir buzulda donması ile açıklandı. O gün bugündür, The Avengers takımının doğal liderliğini üstlendi.

Aradan geçen zaman Kaptan Amerika’nın şovenist yanını törpüleyip Amerikan değerlerine yaslanan erdemli lider yönünü öne çıkarmış, hatta bu değerler uğruna kendi devletine isyan etmesine bile yol açmış olabilir (bknz. Civil War çizgi roman serisi), ama ABD bayrağı desenli kostümü ile bir nevi Battal Gazi ya da Malkoçoğlu olduğu gerçeği değişmeden duruyor. Kaptan Amerika için çizgi roman dünyasının John Wayne’idir demek de mümkün.

Hollywood’un gişe ümitlerini çizgi romanlara bağladığı bir dönemde Kaptan Amerika’nın beyaz perdeye geri dönmesi (1944’te sinemaya uyarlanan ilk Marvel karakteri oldu ve sonraki yıllarda da çeşitli uyarlamaları seyirci önüne çıktı) kaçınılmazdı. Üstelik The Avengers denilen süper kahraman takımının uyarlaması da programda olduğu için bu neredeyse bir zorunluluktu. Yönetmen koltuğunda görsel efektleri bol yapımlara alışkın Joe Johnston‘ın yer aldığı filmde, süper asker serumu ile Kaptan Amerika’ya dönüşen Steve Rogers karakterini Chris Evans canlandırıyor. Kendisi, Fantastik Dörtlü (Fantastic Four) serisindeki Ateş Adam (Human Torch)’dan sonra başka bir Marvel karakterine can vererek bir ilke imza atıyor.

İdeolojik söylemi kafaya takmayan, sinemada eğlenceyi ve şaşaayı önemseyen seyircisinin beğenisini kazanan bu film, daha önceki çizgi roman uyarlamalarından keyif alanları hayal kırıklığına uğratmayacağa benziyor.

Nedimeler
Bridesmaids

[xrr rating=3/5]
Yönetmen: Paul Feig

Senaryo: Kristen Wiig, Annie Mumolo

Oyuncular: Kristen Wiig, Maya Rudolph, Rose Byrne, Wendi McLendon-Covey, Ellie Kemper, Melissa McCarthy, Chris O’Dowd

Yapım: 2011, ABD, 125 dk.

Çok sevdiği pasta fırınını erkek arkadaşı yüzünden kapatınca bir mücevher mağazasında tezgahtarlığa başlayan ve çekilmez iki kardeşle evini paylaşmak zorunda kalan Annie (Kristen Wiig) hayatının dip noktasına vurduğunu düşünürken, en yakın arkadaşı Lillian (Maya Rudolph)’ın evlenmesi üzerine bir de başnedimeliğin getirdiği sorumlulukları yüklenir. Ancak zengin, güzel ve alımlı Helen (Rose Byrne)’ın düğünle ilgili bütün ritüelleri ve organizasyonları kontrolü altına almasıyla kendini ikinci plana atılmış hisseden Annie, girdiği rekabette gözünü karartınca Lillian’ı kaybetme noktasına gelir.

Kristen Wiig şimdiye kadar ön plana çıkmamış olsa da Judd Apatow‘un başını çektiği komedi ekibinin bir üyesi. “Terbiyesiz”likten kaçınmayan bu ekol, Amerikan toplumundaki çeşitli kalıp ve ritüellere saldırırken temel değerlerde aynı isyankarlığı göstermiyor. Bu nedenle bütün aykırı görünüşüne rağmen hınzırlıktan öteye gidemiyor. Aynı durum Nedimeler için de geçerli. Masal romantizmiyle kadınların abarttıkça abarttığı düğün ritüelleriyle dalgasını geçer gibi yapıp bir uzlaşı noktasına varıyor. Üstelik 125 dakika gibi uzun süresine rağmen, sıra dışılığıyla gözden kaçmasına mümkün olmayan Megan (Melissa McCarthy) haricinde, diğer bütün yan karakterlerine üvey evlat muamelesi yapmak gibi senaryo zaafları da mevcut. Asıl önemlisi, “Dünyadan memnun değilsen dünyaya bakışını değiştir” gibi çürük bir söylem tutturuyor.

Bütün bunlara rağmen, doğaçlamaya dayalı oyunculukları ve uzun kahkahalar attıran pek çok sahnesi ile özellikle kadınların beğendiği bir film olarak ABD’de büyük başarı yakalayan bir komedi olmayı başardı. Ancak “hınzır”lığı nedeniyle erkeklerin de keyif alacağı bir yapım.

[ Deniz Akhan ]

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et