Kasım ayının son haftasına girerken, 6 yeni filmi izleyiciyle buluşturan vizyon programı sıra dışı biçimde dolu. Mahzen‘i ve Yeni Yıl‘ı bir kenara bırakırsak, kalan dört film bu sene adından söz ettiren, izleyicinin seyretmek için beklediği filmler. Bizim bu hafta özellikle üzerinde durduğumuz film ise, Terrence Malick’in bir Amerikan ailesi üzerinden metafizik anlayışını aktardığı Hayat ağacı.

Hayat Ağacı
The Tree Of Life
Yönetmen: Terrence Malick

Senaryo: Terrence Malick

Oyuncular: Brad Pitt, Sean Penn, Jessica Chastain, Hunter McCracken, Laramie Eppler

Yapım: 2011, ABD, 139 dk.

Uzun süren suskunluğuna İnce Kırmızı Hat (The Thin Red Line, 1998) ile son veren kült yönetmen Terrence Malick, Hollywood kurallarına sırt çeviren tavrını son filmi Hayat Ağacı ile daha da ileri bir uca taşıyor. 1950’lerdeki bir orta sınıf Amerikan ailesinin kaybettiği oğullarının acısı odağında ölüm gerçeğini seyircinin karşısına diken yönetmen, buradan hareketle kozmosun serüvenini aktardığı bir metafizik anlatıya girişiyor. Klasik kurgu kurallarını ve kronolijiyi terk etmiş bir film olan Hayat Ağacı, bu yapısı nedeniyle genel seyirci kitlesinin beğenisinin çok uzağında, ama sahip olduğu yoğunluk ile sinema tarihinde kendine sağlam bir yer edinecek yapıya sahip.

Mahzen
The Hole
Yönetmen: Joe Dante

Senaryo: Mark L. Smith

Oyuncular: Chris Massoglia, Haley Bennett, Nathan Gamble, Teri Polo, Bruce Dern

Yapım: 2009, ABD, 92 dk.

Adını Piranha (1978) ile duyuran ve özellikle Gremlins (1984) ile 80’lerin kült yönetmenleri arasına giren Joe Dante, tam da o yıllara yaraşır bir filmle gecikmeli de olsa (2 yıl sonra) ülkemizde seyircinin karşısına çıkıyor. Anneleri ile taşındıkları yeni kasabada güzel komşu kızıyla birlikte evlerinin bodrumunda bir delik bulan gençler, en büyük korkularını kat be kat dehşet bir şekilde karşılarında buluyorlar. Mahzen, eli yüzü düzgün bir film olsa da pek çok açıdan zamanın gerisinde kalmış bir yapım.

Yeni Yıl
Home For Christmas / Hjem Til Jul
Yönetmen: Bent Hamer

Senaryo: Bent Hamer (Levi Henriksen’in romanından uyarlama)

Oyuncular: Arianit Berisha, Sany Lesmeister, Nadja Soukup

Yapım: 2010, Norveç / İsveç / Almanya, 90 dk.

Factotum (2005) ve O’Horten (2007) gibi filmleriyle tanınan yönetmen Bent Hamer, son filmiyle çok karakterli bir yeni yıl hikâyesi anlatıyor. İç içe giren hikâyeler finale doğru bağlanıp insanlığın ortak kesenlerini ortaya çıkarıyor. İnsanların görünmez bir zincirle birbirlerine bağlı olduğuna inananlar, karlar altında geçen bu sıcak hikâyeyi de sevecektir.

Dedemin İnsanları
Yönetmen: Çağan Irmak

Senaryo: Çağan Irmak

Oyuncular: Çetin Tekindor, Hümeyra, Zafer Algöz, Yiğit Özşener, Gökçe Bahadır

Yapım: 2011, Türkiye

Günümüz popüler Türk sinemasının en öne çıkan yönetmenlerinden Çağan Irmak, tarihi ve dönem hikayelerine olan ilgisini Dedemin İnsanları ile sürdürüyor. Bir Ege sahil kasabasında geçen film, Girit göçmeni bir dede ve torunu odağında mübadele acısına ve azınlık konusuna eğiliyor. Irmak’ın filmografisini ilgiyle takip edenler bu filmi de kaçırmayacaktır.

Tehlikeli İlişki
A Dangerous Method
Yönetmen: David Cronenberg

Senaryo: Christopher Hampton (John Kerr’in kitabı ve Christopher Hampton’ın tiyatro oyunundan)

Oyuncular: Keira Knightley, Viggo Mortensen, Michael Fassbender, Vincent Cassel

Yapım: 2011, İngiltere / Almanya / Kanada / İsviçre, 99 dk.

David Cronenberg ve Viggo Mortensen’ın işbirliğini sürdürdüğü Tehlikeli İlişki, Sigmeund Freud ve Carl Jung’un çalışmalarını derinden etkileyen Sabina Spielrein ile çalkantılı ilişkilerini aktarıyor. Freud ve Jung, daha sonra görüş ayrılıkları ile çatışmalar yaşasalar da, psikanalizin babaları olarak nitelendirilirken, Sabina görece daha geride kalmış bir isim. Biyografik dramaları beğenen seyirciler hayal kırıklığına uğramayacağa benziyor.

Zirveye Giden Yol
The Ides of March
Yönetmen: George Clooney

Senaryo: George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon (Beau Willimon’un tiyatro oyunundan)

Oyuncular: Ryan Gosling, George Clooney, Philip Seymour Hoffman, Paul Giamatti, Evan Rachel Wood

Yapım: 2011, ABD, 101 dk.

Oyunculuğu kadar yönetmenliği ile de beğeni kazanan Gerorge Clooney, son filmi Zirveye Giden Yol ile politik arenada seçim mücadelesinin yarattığı entrikaları merkeze alıyor. Genç ve idealist bir seçim kampanyası çalışanı, rakip adaydan kendisine katılma teklifi aldığında bildiğini sandığı dünyanın aslında çok farklı kurallarla çalıştığını anlıyor ve içine düştüğü açmazdan kurtulmanın çarelerini arıyor. Zirveye Giden Yol, politik eleştiri damarına sahip olsa da daha çok bir politik gerilim filmi. Sırf oyuncu kadrosu bile seyretmeniz için bir neden.

1 YORUM

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here