Mevsimin değiştiğini sadece sıcaklığın düşüşü ve yağmurun nefesi sayesinde değil, vizyona giren film sayısındaki artıştan da anlıyoruz. Türk sinemasının da sezon siftahı yaptığı bu haftanın en cazibeli ismi Machete.

Adı Aşk Bu Eziyetin01 Adı Aşk Bu Eziyetin

Yönetmen: Suat Oktay Şenocak

Senaryo: R. Zafer Yılmaz

Oyuncular: Y. Günay Güney , Altuğ Görgü , Arzu Tan Bayraktutan , Murat Liman , Rıza Sönmez

Yapım: 2010, Türkiye,

Bir taraftar hikâyesi: Hacı Amca’sının yanında camcı olarak çalışan Metin’in odağında, deplasmandan deplasmana koşturan, önem listesinde takımını her daim en üstte tutan tutkunların.

Bursaspor taraftarı olan yönetmen Suat Oktay Şenocak, kenar mahallelere dalarak hem bu fanatiklerin iç dünyasına girmek, hem maç atmosferini yaşatmak, hem de futbolda dönen kirli oyunları aktarmak istemiş.

Sonuç?

Her yönüyle en fazla vasat diyebileceğimiz bir film.

Kötü bir filmin detaylarına girmek düşündürücü ve aydınlatıcı olabilir, ama bu yazının harcı da değil. Hem Türk sinemasını hem de futbolu seven bir site olarak bu filmi kötülemek hiç hoşumuza gitmiyor, ama sinemada ve futbolda dürüstlüğü savunduğumuzu söylüyorsak aksini iddia edemeyiz.

Despicable Me01 Çılgın Hırsız

Despicable Me

Yönetmen: Pierre Coffin, Chris Renaud

Senaryo: Ken Daurio, Sergio Pablos

Yapım: 2010, ABD, 95 dk.

Temiz ve huzurlu görünen bir banliyönün içinde kara bir çıban gibi duran garip ev, büyük kötülük planlarını gizleyen bir kamuflajdır aslında. Gru ve Minion ordusu tarihin en büyük soygununu gerçekleştirmek üzeredir: Ay’ı çalacaklardır! Ancak Gru’nun hayatına giren üç yetim kızkardeş, hesapta yoktur.

Illumination Entertaintment’in ilk uzun metraj animasyonunda gırla eğlence ve duygusallık var. Bir klasik olarak, hem Türkçe hem de orijinal seslendirmesinde tanınmış isimler bulunuyor. Her daim gönlünüzde yer edecek bir Pixar animasyonu beklemeyin, ama türün meraklılarını tatmin edebilecek bir film.

Predators Predators

Yönetmen: Nimród Antal

Senaryo: Alex Litvak, Michael Finch (Jim Thomas ve John Thomas’ın yarattığı karakterlerden)

Oyuncular: Adrien Brody, Topher Grace, Alice Braga, Walton Goggins, Oleg Taktarov, Laurence Fishburne, Danny Trejo, Louis Ozawa Changchien, Mahershalalhashbaz Ali

Yapım: 2010, ABD, 107 dk.

Önce Güney Amerika’da, sonra Los Angelas’ta avlandılar. Şimdiyse avlarını kendi ormanlarına taşıyorlar. Mücadeleyi arttırmak için de kendileri gibi avcıları buluyorlar.

Jim ve John Thomas’ın yarattığı uzaylı avcıların sinema serüveni 5. filmine ulaştı. Ancak Kontroll (2003) filmi ile sinema severlerin dikkatini çekmeyi başarmış Macar yönetmen Nimród Antal’ın Predators’u Predator (1987) ve Predator 2 (1990) filmlerini takip ediyor, AVP: Alien vs. Predator (2004) ve AVPR: Aliens vs Predator – Requiem (2007) filmlerini kaale almıyor.

Uzun bir dönem filmi yöneteceği konuşulan Robert Rodriguez başka projelere yönelerek yapımcı koltuğunda yer almayı tercih etmiş.

Bu sefer kahramanlarımız en az uzaylı yaratıklar kadar tehlikeli avcılar. Nasıl geldiklerini anlamadıkları gezegende sağ kalmaya çalışırken avcıları ile ortak özelliklerinin ayırdına varıyor, kendi içlerinde de mücadele ediyorlar.

Bu farklılıkları dışında seleflerinin üzerine pek bir tuğla koyamayan bir film. Aksiyon/bilim kurgu severler belli bir keyif alabilirler, ama seyretmemek bir kayıp değil.

Going the Distance Seni Uzaktan Sevmek

Going the Distance

Yönetmen: Nanette Burstein

Senaryo: Geoff LaTulippe

Oyuncular: Drew Barrymore, Justin Long

Yapım: 2010, ABD, 109 dk.

Araya giren mesafelerin aşkta yarattığı sorunlardan beslenen vasat bir romantik komedi. Israrcı kız arkadaşlar yüzünden pek çok erkeğin kabusu olacağını tahmin ediyoruz.

John Rabe01 Son Kahraman

John Rabe

Yönetmen: Florian Gallenberger

Senaryo: Florian Gallenberger

Oyuncular: Ulrich Tukur, Daniel Brühl, Steve Buscemi, Dagmar Manzel, Jingchu Zhang, Teruyuki Kagawa, Mathias Herrmann

Yapım: 2009, Fransa/Çin/Almanya, 134 dk.

II. Dünya Savaşı o kadar büyüktü ki öğrenilmesi bir ömre yetmeyecek olaylarla doluydu. Bildiklerimiz ise, genelde olduğu üzere, galiplerin yazdığı tarihin sayfalarını arttırdı. Kısa film dalında Oscar kazanmış yönetmen Florian Gallenberger de bu alanın dışına pek çıkmıyor, ama Çin’in Schindler’i olarak görülen John Rabe genel kültürümüzde pek de yer etmiş değil.

John Rabe, Japonya’nın 1937’de Çin’i işgali sırasında Siemens AG firması adına çalışan, Nazi Partisi üyesi bir Alman. Japonlar’ın katliamları karşısında bütün gücünü seferber ederek Nanking Güvenlik Bölgesi”nin oluşturulmasını sağlamış. Bu sayede 200 bin civarında Çinlinin hayatını kurtarmış. Ülkesine döndüğünde topladığı bütün dökümanları Hitler’e ileterek Japonlar’ın vahşetinin önüne geçmeye çalışmış, ama Gestapo tarafından sorgulanmaktan öteye gidememiş.

Film yurtdışında pek de övgü toplamadı, fazla didaktik ve romantik görüldü. Buna rağmen tarihi ve gerçek hikâyelere meraklı seyirci tarafından ilgi gösterilmesinde bir sakınca yok.

Machete Ustura

Machete

Yönetmen: Ethan Maniquis, Robert Rodriguez

Senaryo: Robert Rodriguez, Álvaro Rodríguez

Oyuncular: Danny Trejo, Robert De Niro, Jessica Alba, Steven Seagal, Michelle Rodriguez, Don Johnson, Lindsay Lohan

Yapım: 2010, ABD, 105 dk.

Grindhouse (2007) filminin öncesinde sahte fragmanını seyrettiğimiz, keşke gerçekten çekilse dediğimiz Machete nihayet vizyonda.

Robert Rodriguez’in daha önce pek çok filminde kesici bir alet ismi ile yer alan Danny Trejo, bu sefer de Pala olarak karşımızda. (Filmin isminin neden Ustura olarak çevrildiğini bana sormayın.)

Politikacıların kirli işlerinin piyonu olan Machete’nin komploların üstesinden gelme hikâyesi dediğimizde filmin hiçbir çekiciliğinin olmadığının farkındayız. Ancak bu hakiki bir Rodriguez filmi ve gerek oyuncularıyla gerek anlatımıyla vaat ettiklerini yerine getiriyor. Yönetmenin daha önceki parlak işlerini beğenenler bu filmi de kaçırmayacaklardır. Sırf oyuncu kadrosu bile yeterli.

3 YORUMLAR

 1. siz bakmayın deniz’in Adı Aşk Bu Eziyetin’e vasat demesine..
  ne de olsa o benim gibi pis bi moruk değil, hassas yürekli bir kibar genç adam..
  oysa o da gördü ki film tam anlamıyla bir eziyet uyguluyor seyircisine..
  sonuna kadar sabrederek izleyene plaket falan verilse yeridir.. yani o derece kötü..
  sinemasal anlamda, her neresine nerden bakarsan bak, “eh işte birazcık olmuş” diyebileceğin tek bir tarafı dahi yok..
  oysa, yönetmeni: “Türk sinemasında denenmemiş bir tür denedik. Kamera daha önce taraftarların iç dünyasına hiç çevrilmemişti. Konuya sosyolojik ve psikolojik olarak yaklaşmaya çalıştık. Bu film her ne kadar bir Bursaspor taraftarının hikâyesini anlatsa da diğer takım taraftarları da kendilerinden çok şeyler bulacaklar” derken ne kadar da iddialı!
  insan üzülüyor yahu!
  sayın yönetmen, belli ki oldukça yakından bildiği konuya ve taraftara keşke ‘bir belgesel’ olarak -yine sosyolojik ve psikolojik olarak- yaklaşsaydı da acemiliğini -maalesef- tamamen ortaya çıkaran dramatik yapı işine hiç bulaşmasaydı..

 2. Going the Distance: “ben seni çok seviyorum, biliyorum ki sen de beni.. oysa sen koca amerika’nın bir ucunda yaşıyorsun, ben diğer ucunda.. binlerce kilometrelik mesafe var aramızda..
  ne dersin? var mısın, bu pek mühim sorunu bir filmlik süre boyunca çözmeye çalışmaya? ha sevgilim?” konulu, zaman israfı bir film..

  haa! aşık olmanın insanı tamamiyla gerzekleştirici o evrensel vaziyetin tüm salakça davranışlarını sergileyerek yaşayan bir erkekle bir kadını bütün gerçekliğiyle bir daha görmek seni tatmin edecekse eğer, ‘seni uzaktan sevmek’ gibi şairane bir isimle gösterilen bu filmi “aman kaçırmayın!” derim ben..

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here