Bu hafta vizyonlarımıza beş film konuk oluyor. Bunların en dikkat çekeni, alışılagelmiş kalıpların dışında bir hastalık draması olan Şansa Bak. Tarihi-drama sevenlerin tercih edebileceği Titanların Öfkesi, masalsı anlatılardan hoşlananlar için Pamuk Prenses’in Maceraları ve tam maceraperestlere göre bir film olan Büyük Mucize haftanın diğer yabancı yapımları. Haftanın tek yerli filmiyse Kaos: Örümcek Ağı. Herkese iyi seyirler…

Şansa Bak (50/50)

[xrr rating=4/5]

Yönetmen: Jonathan Levine

Senaryo: Will Reiser

Oyuncular: Joseph Gordon-Levitt, Seth Rogen, Anna Kendrick

Yapım: 2011 / ABD / 100 dk.

 

Jonathan Levine’in üçüncü uzun metraj denemesi olan Şansa Bak (50/50), ölümden hastalık derecesinde korkan, bunun için ehliyet bile almayan Adam (Joseph Gordon-Levitt) adındaki bir gencin, sakınılan göze çöp batar misali kanser olduğunu ve % 50 yaşama şansı bulunduğunu öğrenmesiyle birlikte değişen hayatını konu alıyor.

Şansa Bak, türün alışılagelmiş kalıplarının dışında seyreden, oldukça özgün bir çalışma. Onu diğer hastalık dramalarından farklı kılan şey, hikâyesini türdeşlerinin aksine kendini iyi hisset biçemi içinde anlatması ve seyirciyle arasına belli bir mesafe koyarak ajitasyona yeltenmemesi. Bu özellikleri sayesinde Şansa Bak, şimdiye kadar yapılagelen hastalık dramlarının yanından bile geçemeyeceği bir başarıya ulaşıyor.

Joseph Gordon-Levitt ve Seth Rogen ikilisinin iyi bir kimya tutturuğu filmde, Anjelica Huston başta olmak üzere bütün oyuncular kayda değer performans ortaya koymuşlar. Joseph Gordon-Levitt’e Altın Küre’de En İyi Aktör (Komedi-Müzikal) adaylığı getiren film, aynı zamanda Komedi-Müzikal dalında da En İyi Film adayı olmuştu. Şansa Bak, bağımsız sinemadan beslenen diliyle, ilişkiler üstüne içinize dokunan, fakat diğer yandan da tebessüm etmenizi sağlayacak türden bir tam izlenesi bir seyirlik özetle.

Ercan Dalkılıç

 

VİZYONA GİREN DİĞER FİLMLER:

Kaos: Örümcek Ağı

Yönetmen: Cem Gül

Senaryo: Tolga Küçük

Oyuncular: Gökhan Mumcu, Rojda Demirer, Cemal Hünal

Yapım: 2012 / Türkiye / 100 dk.

 

 

.

Pamuk Prenses’in Maceraları (Mirror Mirror)

Yönetmen: Tarsem Singh

Senaryo: Jacob Grimm, Wilhelm Grimm,Melissa Wallack, Jason Keller

Oyuncular: Lily Collins, Julia Roberts, Armie Hammer

Yapım: 2012 / ABD / 106 dk.

 

.

Büyük Mucize (Big Miracle)

Yönetmen: Ken Kwapis

Senaryo: Jack Amiel, Michael Begler, Thomas Rose

Oyuncular: Drew Barrymore, John Krasinski, John Pingayak

Yapım: 2012 / ABD – BK / 107 dk.

 

 

.

Titanların Öfkesi (Wrath Of The Titans)

Yönetmen: Jonathan Liebesman

Senaryo: Dan Mazeau, David Johnson, Greg Berlanti, Beverley Cross

Oyuncular: Sam Worthington, Liam Neeson, Rosamund Pike

Yapım: 2012 / ABD / 99 dk.

 

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here