Sleeping People 2002’de kurulmuş San Diego’lu bir math rock grubu. İki gitar, davul ve bas gitardan oluşan grubun Sleeping People (2005) ve Growing (2007) adında iki albümü bulunuyor.

Burak İşyar

Sleeping People albümlerinde ağırlıklı olarak math rock gruplarında gördüğümüz kompleks ve aksak ritimlerden, ani duruş ve değişimler gösteren akortsuz gitar pasajlarından oluşan enstrümental progressive rock yapıyor.

Grubun Growing albümündeki pek çok şarkı gürültülü bir “heavy” rock sound’una sahip. İlk albümlerindeki başarılı müzikal deneylerini bu albümde daha da ileri götürüyorlar; belki de albümün ismine uygun bir şekilde müzikleri (progressive olarak) “büyüyor”.

Albüm ağırlıklı olarak uzun şarkılardan oluşuyor, ama aralarındaki 4 kısa “ara fasıl” biraz hava değişimi için köprü görevini üstleniyor gibi.

Growing’in önde gelen şarkılarından James Spader birbiriyle çatışan, zıtlaşan, bağımsız notaları ile grubun müziğinin genel yapısına oldukça uygun. Bununla beraber yer yer duyduğumuz daha ahenkli piyanolar ile grup bu harmonik zıtlıkları ve ani değişimleri dengelemeye calışıyor havası veriyor.

Sleeping People’in Growing’deki bence en güzel calışmalarından biri olan Mouth Breeder albümün mutsuz havasının grubun math rock tarzıyla birleşmesinin güzel bir örneği. Şarkının başındaki yaklaşık iki dakikalık bölüm biraz Tool‘u da andırıyor. Ardından aksak ritmiyle yükselen tempo ve yaklaşık 6 dakikalık sert gitar, hızlı davul, heavy rock bölümü en sonunda yine aniden bir sakinliğe (mutsuzluğa) dönüşüyor.

Sleeping People’ın bu albümünden en beğendiğim şarkılar James Spader, Mouth Breeder, Yellow Guy/Pink Eye ve Grow Worm. Growing zor dinlenen, akılda kalıcı melodileri pek olmayan bir albüm, ancak birkaç dinleme sonunda alışkanlık yapabiliyor.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here