X-Men: Son DirenişLandlord

Yazar Stan Lee ve çizer Jack Kirby tarafından yaratılan X-Men fantastik konusuna rağmen aslında ırkçı hoşgörüsüzlüğün eleştirmek gibi önemli bir misyonu vardı. İlk X-Men filminin bir Nazi toplama kampında başlaması rastlantı değildir anlayacağınız.(27-05-2006)

Çıktığı ilk yıllarda başarısızlığa uğrayan çizgiroman yıllar geçtikçe şöhretlendi ve bir çizgiroman efsanesi haline geldi. Kendi adlarını taşıyan ilk sayı 1963’te çıktı. Mutasyona uğradıkları için olağanüstü güçler kazanan gençler dünyanın en güçlü telepatı Profesör Charles Xavier tarafından bir araya getirilmişlerdi. Profesör bu gençleri, insanlığı tehlikeli mutantlara karşı korumaları için eğitecek ve onlara güçlerini kontrol etmesini öğretecekti.

Xmen

İlk X-Men takımı Cyclops, Iceman, The Angel, Beast ve Marvel Girl’den oluşuyordu. Seri 70 sayı çıktıktan sonra düşük satışlar nedeniyle askıya alındı. X-Men 1975’te yenilenmiş bir dizilişle çıktı okurlarını karşısına. Takıma Wolverine, Storm, Colossus, Nightcrawler gibi üyeler katılmıştı. Satış grafiği giderek yükselmeye başlayan X-Men’in 1991’de yeni bir logoyla çıkan bir sayısı Amerikan çizgiroman tarihinin en çok satan sayısı oldu. (7.5 milyon)

X-Men’in üç filmlik sinema macerasını genel olarak değerlendirecek olursak, karnesine kanaat notuyla birlikte “pekiyi” yazabiliriz. Zaten Batman, Superman ve yakın zamanda üçleyecek Spider-Man’i saymazsanız böylesine devamlılık arzeden başka bir çizgiroman türevi  film serisi yok. Ben bu seriler arasında X-Men’i artık ilk sıraya yerleştiriyorum. (Batman’i her filmi birbirinden çok farklı olduğu için ekarte ediyorum.)

X-Men: Son Direniş

X-Men: Son Direniş serinin en iyi filmi olarak gördüğüm X-Men 2’den aşağı kalır bir performans sergilemiyor ama onu aşamıyor da. Film kurbanlar vermekten kaçınmamasıyla ufak bir avantaj sağlıyor ama oldu bittiye getirdiği bu kurbanların ölümünü gerektiği gibi kullanamıyor sanki. Dövüş sahnelerinin ilk filmde olduğu kadar etkileyici olmaması filmin bir diğer geride kalma sebebi. Bu geride kalış görkemli (Magneto sağolsun!) ve dramatik sahnelerle kapatılmış neyse ki. Kusur diye saydıklarımız pek o kadar göze çarpmayıp filmin nazar boncukları haline geldiği için X-Men: Son Direniş çok iyi çizgiroman uyarlamalarından biri olarak hafızalara kazanıyor. İçinizdeki çocuğa da, sorumluluk sahibi yetişkine de hatta ve hatta çizgiromandan ve bu tür filmlerden hoşlanmayan hanımefendilere bile keyifli bir seyir vadederek…

X-Men: Son Direniş
X-Men: The Last Stand
Yön: Brett Ratner
Oyuncular: Hugh Jackman, Halle Berry, Ian McKellen, Patrick Stewart
Eleştiri notu: 4/5
Seyir notu: 5/5

3 YORUMLAR

  1. Bence filmin tek problemi seninde yazının sonunda belirttiğin gibi çok fazla insana hitap etme kaygısı.Benim çocukluğumda seyrettiğim x-men'in bile daha çok keskin ve zihin bulandırıcı yönleri vardı.Aynı tadı ben üçlemenin hiç birinde alamadım.Belki en iyi x-men filmi olabilir ama; bence Son Direniş bile yeterince yoğrulmamış bi yapım.Uyarlamalar içinde hakettiği yeri alamıyor.Bence izlenme rekorları kıran spiderman'den Bu kadar fazla ve hepsinin kedine has hikayelerinin olduğu karakterlerin bulunduğu x-men niye böyle güdük kaldı.İnşallah Wolverin filmi ile bu kahramanın maskesinin ardını görememe kısırlığı son bulacak.

  2. Kusura bakılmasın üsteki yorumda cümle düşüklüğü-buna düşüklük denmez,herhalde cümle yarımlığı denebilir.-yapmışım.'Bence izlenme rekorları kıran spiderman’den neleri eksik ne yanlış yapıldı diye tartışılması lazım.'şeklinde yukarıdaki kısmı düzeltiyorum.

CEVAPLA