CONTACT 2. Uluslararası Öğrenci Filmleri Festivali Başlıyor!

contact_2015_afis2Contact 2. Uluslararası Öğrenci Filmleri Festivali 19-23 Ekim tarihleri arasında Yaşar Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek. Bu yıl festivalin konuk okulu, Münih Film ve Televizyon Üniversitesi (HFF). Wim Wenders, Doris Dörrie, Caroline Link gibi mezunları olan, Almanya’nın önemli film okullarından biri olarak kabul edilen Münih Film Okulu, öğrencileri ve hocalarıyla festivale katılacak. 21 Ekim’de HFF filmlerinin gösterimi ve yönetmenleriyle söyleşiler yapılacak.

Gösterim programında ise Fransa’dan Louis Lumiere Film Okulu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi seçkileri yanı sıra festival masterclass ve seminerlere de yer veriyor.

Bu yılki CONTACT’ınbir diğer özelliği ise uluslararası öğrenci filmleri yarışmasını da gerçekleştirecek olması. Başvuran 1046 filmden finale kalan filmleri belirleyen ön jüri, Nazmi Ulutak, Şefik Güngör, Nazlı Bayram ve Roberto Cavallini’den oluşmuş. Finalistler arasından ödüle değer filmleri ise yönetmen Seren Yüce, Venedik Film Festivalinin kısa film danışmanı Enrico Vannucci, Münih Film Okulu akademisyeni Daniel Lang, Bremen Üniversitesi’nden Peter Schulze ve oyuncu, yönetmen Derya Durmaz’dan oluşan büyük jüri belirleyecek.

Contact 2. Uluslararası Öğrenci Filmleri Festivali’nde yarışacak filmler 2 Ekim’de açıklandı. Kurmaca, belgesel, deneysel ve animasyon dallarında Lodz Film Okulu’ndan (Polonya) Piotr Zlotorowicz Mother Earth, Anadolu Üniversitesi’nden  Asuman Anak At The Nook, Baden-Württemberg Film Akademisi’nden (Almanya) David Voss, Die Kunstdes Verlierens (The Art of Losing),Scotland Screen Academy’den Dimitar Kutmanov Ecce Homo, Moscow Institute of Television and Radio Broadcasting’den, Nikita Ordynskiy Gorbatov, Erciyes Üniversitesi’nden Ferhat Kayam İmece Evi, Metropolia University’den (Finlandiya) Nelli Kampman Men At Home, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Demet Sever Rejection, Faculty of Digital Art Rangsit University’den (Tayland) Sipparpad Krongraksa The Forest Paper, University of the Arts London College of Communication’dan Aaron Dunleavy ve Joseph Ollman Throw Me to the Dogs adlı filmleriyle 10 finalist arasında yer aldılar.

Yarışmada en iyi film 2000 Avroluk ödülü kazanacak.  SONY Ödülü, Sen EDİT Ödülü, Seyirci Ödülüyle birlikte 4 ödül dağıtılacak.Yaşar Üniversitesi’nin ana desteği ile gerçekleşen festivalin diğer destekçileri  Goethe Enstitüsü, SenEdit, Sony, Karaca Otel, La Puerta.