BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Ercan Dalkılıç

Diriliş: Çirkin Kalabalıktan Uzakta

Geçtiğimiz yıl “Birdman veya Cahilliğin Umulmayan Erdemi” filmiyle Akademi Ödülleri’nde 4 dalda Oscar’a uzanan Meksika asıllı yönetmen Alejandro González Iñárritu’nun yeni filmi “Diriliş” (“The Revenant”) deyiş yerindeyse dört gözle bekleniyordu. Michael Punke‘ın 1823 yılında yaşanmış gerçek bir hikâyeden yola çıkarak kaleme aldığı “The Revenant: A Novel Of Revenge” adlı kitaptan perdeye aktarılan “Diriliş”in tam tamına 12 dalda Oscar’a aday olduğunu belirtelim!

24127628869_887dec7bb6_oHugh Glass (Leonardo DiCaprio), kürkleri için hayvanları avlayan bir şirket için çalışmaktadır. Oldukça tehlikeli bir bölgede görev yapmaktadır Hugh Glass ve ekibi; bir yandan Kızılderililer, diğer yandan da Fransız birliklerinin tehdidi altındadırlar. Bir av dönüşü boz ayı tarafından öldürülesiye hırpalanan Glass’ı, arkadaşları hızlarını yavaşlattığı gerekçesiyle kaderine terk etmek zorunda kalır. Handiyse ölüm döşeğindeki Glass, hayata tutunabilecek midir?

“Diriliş” için alışılagelmiş bir ‘hayatta kalma’ (‘survival’) hikâyesi diyebiliriz aslında. Tek farkı filmin son düzlükte günümüz sinemasının popüler teranesi olan ‘intikam’la bezenmiş olması. Zaten dramatik olarak tek bir karaktere, Oscar’ı alması kuvvetle muhtemel Leonardo DiCaprio’nun gerçekten müthiş canlandırdığı Hugh Glass’a yoğunlaşan bir yapı var elimizde. Glass’ın mücadelesi dışında bütün çatışmalar filmin akışına paralel ilerliyor.

Leonardo DiCaprio’nun yanında filmin diğer bir büyük kozu da kuşkusuz deneyimli görüntü yönetmeni Emmanuel Lubezki. Lubezki’nin açık alan kompozisyonları ve aksiyon sahnelerindeki yetkinliği parmak ısırtacak cinsten. Filmin yer yer oldukça şiddetli ve rahatsız edici olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Hugh Glass’ın boz ayısı ile giriştiği mücadele tüyleri diken diken ediyor. Bu arada filmin tamamının doğal ışıkla çekildiğini de ekleyelim.

24495378425_d28a64a296_o

“Diriliş”, 1997 yılında izlediğimiz “İhanet”i (“The Edge”) çağrıştırdı bana bolca. Fakat “Diriliş” dört başı mamur bir ‘yapım’ olmasına karşın dramatik açıdan bütün çatışmasını salt Glass’ın hayatta kalma mücadelesi üzerine kurması, yan çatışmalarla hikâyesini yeterince güçlendirmemesi ve nasıl söylemeli olabildiğince teknik, kuru bir natüralist anlayışla üretilmiş olması nedeniyle benden yüksek not alamadı. “İhanet”, “Diriliş” kadar ultra bir yapım değildi ancak en azından içli bir naturalizm ve hayli çekişmeli bir intikam hikâyesi içeriyordu.

“Diriliş”, 28 Şubat tarihindeki törenle sahiplerini bulacak Akademi Ödülleri’nde öyle ya da böyle öne çıkacaktır, buna kuşku yok. Teknik dallarda ve En İyi Erkek Oyuncu (Leonardo DiCaprio) dalında “Direniş”in Oscar’ı kazanması sürpriz olmaz. Bana kalırsa diğer adaylıklarda pek şansı yok. Sonuç ne olacak, hep birlikte 28 Şubat’ı bekleyip göreceğiz.

 

23119599190_ce15db4d4a_oDiriliş (The Revenant)

Yönetmen: Alejandro González Iñárritu

Senaryo: Mark L. Smith, Alejandro González Iñárritu

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Will Poulter

Yapım: 2015 / ABD / 156 dk

İlginizi çekebilir...

Bu Hafta Ne İzlesem?

🎥 Vikings: Valhalla, Zeytin Ağacı, Kaçık Astronot, Beni Ay’a Uçur ve niceleri... İşte haftanın izleme önerileri!

Bu Hafta Ne İzlesem?

Merhaba, Sinema ve TV dünyasında (ki artık ikisi birbirine karıştı) bol gelişmeli bir hafta yaşandı. Kevin Costner’ın yazıp yönetip başrole kurulduğu 3 saatlik Amerikan...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et