BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Doğan Kitap'tan çıkan ve 20. yüzyılın hemen arefesinde geçen Prag Mezarlığı’nın başkahramanı Simone Simonini adında, hizmetlerini farklı servislere sunmaktan çekinmeyen gizli bir ajan.

Kitap

Dünyamızın Gizli Sahipleri: Prag Mezarlığı – Umberto Eco

Doğan Kitap’tan çıkan ve 20. yüzyılın hemen arefesinde geçen Prag Mezarlığı’nın başkahramanı Simone Simonini adında, hizmetlerini farklı servislere sunmaktan çekinmeyen gizli bir ajan.

Umberto Eco Vatikan’ın tepkisini çeken son kitabı Prag Mezarlığı’nda, Hitler’in Yahudi soykırımını haklı görmesine temel oluşturduğu söylenen Siyon Bilgelerinin Protokolleri’ne bağlanan entrikalı bir hikaye anlatıyor.

 Ege Görgün (Landlord)

Ölümü göze alıp savaşmak için de, karşındakini gözünü kırpmadan öldürebilmek için de savaş tek başına yeterli bir motive edici değildir. İnanç olmadan savaşçı olmaz, savaşçı olmadan da savaş. 6 milyon Yahudi’nin katlinden sorumlu olan Adolf Hitler yaptığı yapacağı çılgın şeyleri gerçekleştirebilmek için kendisine gereken inancı, ilk kez 1903 yılında Çarlık Rusyası’da basılan bir kitapta bulmuştu: Siyon Bilgelerinin Protokolleri. (SBP)

Yahudi, kanını emdiği milletlerin hâkimi olmadıkça ister istemez onların dilini konuşur. Fakat diğer milletler kendilerinin köleleri olur olmaz, bütün Yahudiler, hemen bir dünya dilini, esparantoyu öğrenecekler ve onu konuşacaklardır. Gaye bu araç ile Yahudiliğin iktidarını daha kolay sağlamaktan ibarettir. Yahudilerin dış görünüşü kurtarmak için bütün bir şiddetle reddettikleri Sion Bilgelerinin Protokolleri bu milletin bütün hayatının nasıl devamlı bir yalan üzerine inşa edilmiş olduğunu gösteren eşsiz bir örnektir. (Kavgam – Adolf Hitler)

SBP Yahudilerin dünyaya hakim olmak için izlemeleri gereken bir tür yol haritasıydı. Dünya üzerindeki siyasi, kültürel ve ekonomik faaliyetlerin ele geçirilme yöntemi kitapta 24 protokole bağlanmıştı. SBP’yi fazlasıyla ciddiye alan Yahudi karşıtları (antisemitler) Yahudiler’in bu protokollere uyarak bugün medyayı, BM’yi, Hollywood’u ele geçirdiğine inanıyorlar. Hatta Soğuk Savaş’ın yanında düşman kardeşler komünizm ile kapitalizmin de mimarı onlar. Ama çoğunluk Yahudi cemaat önderlerinin 19. yüzyılın sonlarında gizli toplantılarda yazdığı iddia edilen bu kitabın düzmece olduğunda hemfikir.

Doğan Kitap‘tan çıkan ve 20. yüzyılın hemen arefesinde geçen Prag Mezarlığı’nın başkahramanı Simone Simonini adında, hizmetlerini farklı servislere sunmaktan çekinmeyen gizli bir ajan. Alıştığımız başkahramanların aksine nefret edilesi bir karakter. Gizemli bir cinayeti ve siyasi entrikayı çözmesi için görevlendirilen Simonini, Prag Yahudi Mezarlığı’nda yapılacak ve dünyanın kaderini etkileyecek bir toplantıdan haberdar olur. Bu toplantıya engel olmalıdır.

Umberto Eco’nun 2010’da yayımlanır yayımlanmaz çok-satanlar arasına giren, Katolik ve antisemit çevrelerden tepkiler almasına yol açan Prag Mezarlığı adlı kitabı, işte bu netameli konuyu ele alıyor. Satanistleri, hançerli katilleri, ölüp ölüp dirilen rahipleri, casusları, tarikatları, masonları ve komplo teorilerini Sigmund Freud, Léo Taxil, Diana Vaughan, Eugène Sue ve Maurice Joly gibi gerçek tarihi kişiliklerle buluşturan bu zengin çeşnili roman, yararlanılan tarihi belgeler ve illüstrasyonlar sayesinde daha da katmanlanıyor. Eco sınırsız çeşitlilikteki malzemesini simyacı gibi bir bütün haline getirip benzersiz bir kurgu ustası olduğunu gözler önüne sererken, araştırmacılığı, popüler kültür bilgisiyle bizi yine kendine hayran bırakıyor.

İlginizi çekebilir...

Disney+ - Film

Werewolf By Night, şiddet eksenli bir Hollywood aksiyonu olmakla birlikte arka planında kendisinden beklenmeyen bir derinliğe sahip.

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et