gonegirl

Ev Sineması köşemizde bu hafta X-Men serisinin en iyilerinden Geçmiş Günler Gelecek, Nicole Kidman ve Tim Roth’un varlığıyla dikkat çeken Monako Prensesi Grace, gözyaşlarınızın sel olacağı Eğer Yaşarsam ve David Fincher’ın son harikası Kayıp Kız var.

serkan-cellik Serkan Çellik

X-MEN: GEÇMİŞ GÜNLER GELECEK

X-Men: Geçmiş Günler Gelecek, öncelikle çizgi romandan uyarlanan ilk iki filmin ve bir anlamda sinema macerasının mimarı Bryan Singer‘ın yönetmen koltuğuna dönmesiyle heyecan yaratmıştı. Üstelik zamanda yolculuk teması sayesinde oyuncu kadrosunda altı filmlik seri boyunca sevilen kim varsa bir arada izleme şansı bulmuştuk.

Birçok takipçinin en sevdiği karakter olan, solo filmleri de bulunan Wolverine hikâyenin merkezinde. Kahramanımız mutantları yok olmaya sürükleyen savaşı başlamadan durdurmak için karamsar bir gelecekten 1973’e dönüyor ve X-Men: First Class‘da tanıştığımız ekibe doğru tercihleri yapmaları için yol göstermeye başlıyor.

X-Men-Days-of-Future-Past-2

X-Men serisi ötekileştirme, farklı olandan korkma ve barış ile savaşın nedenleri üzerine kurulu alt metinler içerir. Senaryolarının diğer süper kahraman filmlerinden derin olmasını da buna borçludur. Karşımızdaki filmin de göz boyamayla ya da görsel efekt şovuna dönüşmekle işi yok. Kahramanlarını tanımamızı, onlarla iletişim kurmamızı, olay örgüsünü sindirmemizi ve gördüklerimizi önemsememizi arzuluyor.

Özel Seçenekler: Galeri: Trask Endüstrileri başlığı altında Mutant Deneyleri, Planlar ve Sentinel Yapımı adlı üç fotoğraf galerisine erişilebiliyor. Ayrıca beş dakikalık çekim hataları, üç adet sinema fragmanı, Exodus: Tanrılar ve İnsanlar filmine bakış, Türkçe dublaj ve altyazı mevcut.

302a3c84-24aa-4744-b4fe-0d97ad169a2fX-Men: Geçmiş Günler Gelecek (X-Men: Days of Future Past)

Yönetmen: Bryan Singer

Senaryo: Simon Kinberg

Oyuncular: Hugh Jackman, James McAvoy, Michael Fassbender

2014 / ABD-BK / 126 dk.

Şirket: Bir Film (Fox)

 

MONAKO PRENSESİ GRACE

Édith Piaf’ın yaşamını anlattığı La Môme ile Marion Cotillard’a Oscar kazandıran yönetmen Olivier Dahan bu kez Hollywood yıldızı Monako Prensesi Grace Kelly’nin biyografisiyle karşımızda.

Film; 1960’lı yılların başında, Grace Kelly’nin kariyerini bir yana bırakıp Prens Rainier III ile evlenmesiyle başlıyor. Peri masalı gibi görünen evliliğin problemlerle dolu olduğunu iddia eden senaryo Fransız Charles De Gaulle ile yaşanan huzursuzluğun ufak ülkenin geleceği üzerinde yarattığı kara bulutlara odaklanarak sürüyor. Yer yer siyasi bir dram, bazen de Kelly’nin karakteri üzerine güzellemeler şeklinde ilerleyip dönemi etraflıca anlatmayı deniyor.

monako-prensesi-grace-685

Özel Seçenekler: Fragman, Türkçe dublaj ve altyazı mevcut.

81595571-c883-4112-81f1-a12c53577e9aMonako Prensesi Grace (Grace of Monaco)

Yönetmen: Olivier Dahan

Senaryo: Arash Amel

Oyuncular: Nicole Kidman, Tim Roth, Frank Langella

2014 / Fransa-ABD-Belçika-İtalya-İsviçre / 98 dk.

Şirket: As Sanat (Chantier)

 

EĞER YAŞARSAM

Seattle’ı mesken tutan bir ilişki filmi Eğer Yaşarsam. Mia’nın sevgilisi, annesi, babası ve küçük erkek kardeşiyle iletişimi üzerine. Aynı adlı Gayle Forman romanından uyarlanıp, belgesel ve TV işleriyle bilinen R.J. Cutler tarafından çekilmiş.

Hall Ailesi; rocker anne baba, onlara benzeyen bir ufaklık ve klasik müzik aşığı genç kızdan oluşmakta. Bu mutlu insanlar karlı yolda kaza geçirir ve Mia’nın ruhu bedenini terk edip olanları izlemeye başlar. Fiziksel parçaları yoğun bakımda ölüm kalım mücadelesi verirken o da yaşamını sorgular.

cdn.indiewire.com

Mia çevrenin uyumsuzu. Ebeveynleri ve sevgilisi rocker, kendiyse çello aşığı. Müzik aletini ilk gördüğü anda onunla nefes almaya başlamış, sevdiği insanların müziğini yadırgamasa da ortamlarına girmekte zorlanmış.

Gözyaşları içinde izlenecek; yaşam, ölüm, aşk ve aile üzerine tutkulu bir öykü.

Özel Seçenekler: “Never Coming Down” müzik klibi, dört dakikalık silinmiş sahneler, R.J. Cutler ve yapımcı Alison Greenspan‘ın sesli yorumlarıyla izleme seçeneği, yönetmenin filmde kullanılan on sekiz şarkıyla ilgili yorumları, fotoğraf galerisi, fragmanlar ve Türkçe altyazı mevcut.

074dff99-449d-4a8f-acc5-db1d7d5a7a3eEğer Yaşarsam (If i Stay)

Yönetmen: R.J. Cutler

Senaryo: Shauna Cross (senaryo), Gayle Forman (roman)

Oyuncular: Chloe Grace Moretz, Mireille Enos, Jamie Blackley

2014 / ABD / 102 dk.

Şirket: Bir Film (MGM)

 

KAYIP KIZ

Beşinci evlilik yıldönümlerinin sabahında Nick kahvesini içip kız kardeşiyle birlikte işlettiği bara gider. Karşı komşusundan gelen telefonla eve dönen adam; kediyi sokakta, evi darmadağınık bulur. Karısı Amy etrafa bakılacak olursa esaslı bir boğuşmanın ardından ortadan kaybolmuştur. Ailesinin yarattığı bir çocuk kitabı serisinin kahramanına ilham verdiğinden ünlü sayılabilecek kadının davası, kısa sürede hem yaşadıkları ufak kasabanın hem de medyanın ilgisine mazhar olur.

“Görüntü virtüözü” lakabının hakkını her daim veren, kimilerince yaşayan en yetenekli Amerikalı yönetmen David Fincher; onuncu uzun metrajı Kayıp Kız ile aramızda. Filmi tarif etmek gerekirse; “mükemmel bir romandan yazarı tarafından başarıyla senaryolaştırılmış ve türe hâkim bir isme emanet edilmiş Hollywood prodüksiyonu” denebilir.

looking-at-gone-girl-with-an-open-mind-the-gender-conflict-intensifies

Kayıp Kız; Amy’nin günlüğüne yazdıkları vasıtasıyla karı kocanın tanıştığı ilk günden itibaren geçen beş yıllık süreçte serbestçe gezinerek bize karakterlerini anlatıyor. Vakanın yaşandığı sabahtan sonraki süreci de yine iki koldan sunuyor. Yan karakter zenginliği de eklenince 149 dakika su gibi akıp gidiyor. İyi yazılmış, hatasız çekilmiş bir film.

Özel Seçenekler: Özel karton kutuda gelen diskte David Fincher’ın sesli yorumlarıyla izleme seçeneği, Türkçe dublaj ve altyazı mevcut.

3340cb9b-89a6-4fca-916b-6288811849b8Kayıp Kız (Gone Girl)

Yönetmen: David Fincher

Senaryo: Gillian Flynn

Oyuncular: Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris

2014 / ABD / 149 dk.

Şirket: Bir Film (Fox)

Not: Tanıtımların bir kısmı eleştirmenin önceki yazılarından derlenmiştir.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here