Top Ten - En İyi 10 Film

Bugünden itibaren farklı konular, türler ve janrlar için en iyi 10 listeleri yayınlamaya başlıyoruz. Bu listeleri farklı farklı kişilere sorarak oluşturacağız. Soracağımız kişinin sorduğumuz konuya yakın ilgi duymasına hatta o konuyla alakalı bir şeyler yapıyor olmasına dikkat edeceğiz.  Bugünkü konuklarımız rap müzik bilirkişiliğinin yanı sıra grafiti, animasyon, ilüstrasyon konularında uzman Tunç “turbo” Dindaş, müzik ve sinema dergilerindeki yazarlıklarını romanlara, öykülere ve senaryolara taşıyan Doğu Yücel ve Zamanın Ruhu köşesinin yaratıcısı ve Star gazetesi sinema yazarı Serdar Akbıyık. Yarın yeni listelerle görüşmek üzere…

En İyi 10 Animasyon

Tunç Dindaş

Tunç Dindaş (Motion Video Director)

Wall-E -En İyi 10 Animasyon

1. Wall-e
2. Cars
3. Monster inc
4. Ice Age
5. The Incredibles
6. Finding Nemo
7. Shark Tale
8. Shrek
9. A Bugs Life
10. Ice Age 2

 En İyi 10 Korku Filmi

Doğu Yücel

Doğu Yücel (Yazar)

Rosemary’s Baby

1-      Rosemary’s Baby
2-      Exorcist
3-      The Shining
4-      The Innocents
5-      The Birds
6-      Psycho
7-      Sixth Sense
8-      Dellamorte Dellamore
9-      In the Mouth of Madness
10-     Francis Ford Coppola’s Dracula

28. İstanbul Film Festivali’ndeki En İyi 10 Belgesel

Serdar Akbıyık

Serdar Akbıyık (Sinema Yazarı)

Gazze’nin Yarası

 1. Gazze’nin Yarası – Necati Sönmez
 2. Kaptan Kemal Bir Yoldaş, Captain Kemal a Comrade – Fotos Lamprinos
 3. Youssou N’Dour: Sevgiyle Geldim, Youssou N’Dour: I Bring What I Love – Elizabeth Chai Vasarhelyi
 4. Yes Men Dünyayı Kurtarıyor, The Yes Men Fix The World – Andy Bichlbaum, Mike Bonanno, Kurt Engfehr
 5. Aya Seyahat – Kutluğ Ataman
 6. Kara Altından Altın Mikrafona – Metin Avdaç
 7. Türk Gibi Başla Alman Gibi Bitir – Murat Şeker
 8. Chicago 10 – Brett Morgen
 9. Sorgulanmış Yaşam, Examined Life – Astra Taylor
 10. CSNY Deja Vu – Neil Young

7 YORUMLAR

 1. Top 10 Animasyon listesine hiçbir Japon animasyonunun girmemesi çok saçma. Sanırım Tunç Dindaş animelerden bihaber… Ona önerim bir an önce izlemeye başlaması olacak. Animasyonla ilgilenen herkesin – gerek animatör gerek izleyici olarak – Japon animasyonunu – en azından başyapıtlarını – incelemiş olması gerekir.

  Top 10 Korku ise bence güzel bir liste olmuş. Ama The Shining 2. sırada olabilirdi.

  Belgesellerdense Gazze’nin Yarası ve Youssou N’Dour: I Bring What I Love kesinlikle izlenmelidir.

 2. Biraz serin gelin bakalım…

  Tunç Dindaş'ın listesinde özellikle animelere yer verilmedi çünkü animeler için ayrı bir liste olacak. Böyle olmasını ben rica ettim yani…

  Yorumda gereksiz bir saldırganlık sezdim. Lütfen hayattaki olasılıkların sizin aklınıza gelebilenlerden çok daha fazla olduğunu var sayarak yorum yapın. Yoksa "Bu listede anime yok, o zaman bu adam animelerden bihaber" gibi önyargılı sonuçlara varabiliyor insan.

  Ama bende de kabahat olduğunu kabul ediyorum, bu açıklamayı daha önce yapmadığım için özür de diliyorum ve bu hatayı fark etmeme vesile olduğunuz için teşekkür ediyorum..

  Sen Tunç Dindaş'ın avukatı mısın diye soran olursa da… Evet, her konuğumun bir noktaya kadar avukatıyım.

  Ve En İyi 10 Anime Pazartesi yayında olacak…

 3. Tunç dindaşı eskiden Amiga Dünyası'nda ve Blue Jean'de takip ederdim. Ara ara tvde falan grafiti üzerine konuşurken görüyorum. Çok dolu bir insandır kendisine buradan selam ederim.

  (Serin geldim mi üstad:))

 4. Eh, top 10 animasyon listesi gibi iddialı bir liste yayınlıyorsunuz ve anime yer almıyor. Tepkim biraz sert kaçmış olabilir ama bu size ''hayattaki olasılıkların bizim aklımıza gelebilenlerden çok daha fazla olabildiğini varsay''madığım şeklinde bir yargı kazandırmasın.

  Madem hayattaki olasılıkların akla gelebilenden çok daha fazla olduğu konusunda konuşuyoruz, o zaman sizin de böyle bir yorumla karşılaşabileceğiniz olasılığı aklınıza gelmiş olmalıydı. Bir de olasılık konusunu çok sığ bir pencerede konuşuyoruz, bir fizikçi olarak ''evrendeki olasılıklar'' konusunda kendince birileri tarafından ayar verilmeye çalışılması açıkçası bana çok komik geldi. Yapılan işin daha kaliteli olmasıydı oysaki tek amacımız.

  Konuğa avutkatlık yapmadan evvel umarım bir kaç kere daha düşünürsünüz. Evet, sevgili RTE'den alıntı yapmak istiyorum istiyorum: ''tersninja.com olayı benim için bitmiştir.'' Artık ekşi'de blog hakkında yazacağım ''sevgi dolu'' entrylerimi takip edersiniz.

 5. Pixar'ın filmleri artık rövöşatayla atılan goller gibi gelmeye başladı bana. Evet çok güzel, çok eğlenceli, çok başarılı ama her maçta rövöşatayla 3 gol atılsa rövöşatayla atılan en güzel 10 gol listesi yapmanın da pek tadı tuzu kalmaz be.

 6. shining'in 3.sırada olmasına baya tepki aldım. ama ben kubrickçi olmadan önce stephen kingçiyimdir. shining (medyum) en sevdiğim kitaplardan biridir ve king'e bazı bu filme yönelttiği bazı eleştirilerinde katılıyorum.(en meşhuru da "shining'in filmi motoru olmayan güzel bir araba gibi")

  kısacası shining -her ne kadar çok sevsem de- bence rosemary's baby ya da exorcist kadar mükemmel bi film değil. hep bu iki filmin önünde anılmasına gıcık olurdum, kendi listemde adalet dağıtmak istedim:)

CEVAPLA