Her-608x403

Julianne Moore’un Jodie Foster’ın Uçuş Planı’na sekiz yıl sonra gelen cevabı Non-Stop, Spike Jonze’den senaryo Oscar’ı kazanan Aşk, Luc Besson’un son on yılda çektiği en iyi film Belalı Tanık Malavita ve klişeleri tekrar etmemeye yeminli gerilim Kan Kokusu bu hafta raflardan seçtiğimiz filmler.

serkan-cellik Serkan Çellik

AŞK

Hollywood’un en muhterem ve yetenekli isimlerinden Spike Jonze çektiği video klipler ve kısa filmlerin yanı sıra 1999 tarihli ilk uzun metrajı John Malkovich Olmak ile hayatımıza girmişti. Bu, aynı zamanda dâhiliği tartışmaya kapalı Charlie Kaufman’ın ilk film senaryosuydu ve ikili seyirciyi tüm beyin hücrelerini kullanmaya zorlayacak unutulmaz bir işe imza atmıştı. Üç yıl sonra Tersyüz ile yine başarıya ulaştılar ve yolları ayrıldı. Jonze yedi yıl aradan ve sayısız talihsizlikten sonra Maurice Sendak uyarlaması Arkadaşım Canavar (Where the Wild Things Are) ile döndü ve ondan başkasının elinde görselleşse inanması güç olacak bir masala perdede hayat verdi. Ancak bu eser ilk iki filmi kadar güçlü değildi.

HER

Jonze senaryosuna tek başına imza attığı ve bu dalda Oscar’a uzanmasını sağlayan dördüncü uzun metrajı Aşk (Her) ile ödül sezonunun en çok konuşulan filmlerinden birinin yaratıcısı olarak yeniden gündeme geldi. Öncelikle filmdeki yönetmenliğin kusursuz olduğunu söylemek gerek. İzlerken “keşke her filmi o çekse” diye düşünüp hata veya aksamalar nedeniyle keyfiniz kaçmadan hikâyeye odaklanabiliyorsunuz. Anlatılanlar ise şöyle: Yakın gelecekte; boşanmak üzere, maaşını yabancılar için mektup yazarak kazanan, içine kapanık, romantik bir adamdır Theodore. Dostu ve komşusu Amy ile adı konmayan ve bedene dökülmeyen ilişkisi dışında yapayalnızdır. OS1 adındaki arkadaşlık yapabileceği işletim sistemini satın alır ve çok geçmeden âşık olur.

Her-Theodore

Fütüristtik görünse ve enstrümanları öyle olsa da, eski usul bir aşk öyküsü var karşımızda. Bir adamın bir yazılıma âşık olabileceğine inanabilmek, aşkın ne olduğuyla ilgili kendimize cevaplar vermemizi sağlıyor.

HER

Özel Seçenekler: Modern Çağ’da Aşk adlı on beş dakikalık ekstra oldukça ilginç. Spike Jonze 2013 sonbaharında filmi tamamladıktan sonra insanlara izletmeye başlamış ve Lance Bangs verilen tepkileri belgelemiş. Böylece insanların teknoloji ve duygusal birliktelikler üzerine ne düşündüğü filmde yaşananlarla ilişkilendirilmiş. Ayrıca diskte Türkçe menü, dublaj, altyazı ve fragmanlar mevcut.

7ef28898-3d9a-45c5-b013-a4a9c29c61ecAşk (Her)

Yönetmen: Spike Jonze

Senaryo: Spike Jonze

Oyuncular: Joaquin Phoenix, Amy Adams, Scarlett Johansson

2013 / ABD / 126 dk.

Şirket: As Sanat (Chantier Films)

 

NON-STOP

Okyanus aşırı yolculukta uçuş korkusunu yenmeye çalışırken aldığı kısa mesajla irkilen Hava Polisi Bill Marks, kişisel problemleriyle bile başa çıkamazken terörist bir eylemin ortasında kalır. Mesaj gönderen kişi hesabına 150 milyon dolar yatırılana dek her yirmi dakikada bir uçaktaki insanlardan birini öldüreceğini söyler. Bill teröristi bulmaya çalışırken görünenden büyük bir komplo olduğunu fark etmeye başlar.

nonstop1

Kapalı mekân gerilimi Non-Stop, gücünü senaryosundan alan keyifli bir seyirlik. Akla 2005 tarihli Uçuş Planı’nı getirse de Uçuş 93’e daha yakın duruyor. Yönetmen Jaume Collet-Serra ile Mumya Evi sayesinde tanışmıştık. İlk filminden, kötü oyuncu kadrosuna rağmen ne kadar yetenekli olduğunu belli etmişti. Evdeki Düşman (Orphan) ise yerini sağlamlaştıran, büyük bütçeli projelere transfer olmasını sağlayan, kariyerinden bahsedilirken ilk sıraya konacak işi oldu. Liam Neeson ile Kimliksiz’in ardından ikinci çalışması Non-Stop ise bir yönetmenin yeteneklerini en çok sınayan tek mekan filmlerinden ve bu zorluktan alnının akıyla çıkmayı bilmiş.

Non-Stop-Movie-HD-Wallpapers

Özel Seçenekler: Diskteki en özel uygulama, sıkça kullanılan kısa mesajların ekrana Türkçe geliyor oluşu. Çocuklara yönelik Disney filmleri dışında pek rastlamadığımız bu durum Non-Stop’ı izlemeyi kolaylaştırmış ve başarıyla uygulandığından oldukça şık durmuş. Ayrıca Liam Neeson, Julianne Moore ve yönetmenle söyleşi, fotoğraf galerisi ve fragmanlar mevcut. Film, menü ve tüm ekstralarda Türkçe desteği bulunuyor.

 

c0afccdb-c7a0-4af9-9766-5598a7a1c27eNon-Stop

Yönetmen: Jaume Collet-Serra

Senaryo: John W. Richardson, Christopher Roach, Ryan Engle

Oyuncular: Liam Neeson, Julianne Moore, Scoot McNairy

2014 / BK-Fransa-ABD / 106 dk.

Şirket: Bir Film (Calinos Films)

 

BELALI TANIK MALAVITA

Luc Besson’un yönetmenliği bıraktığını açıkladıktan sonra çektiği altıncı film olan Belalı Tanık Malavita, aynı zamanda bu grubun en iyisi. Tonino Benacquista’nın romanından uyarlanan filmde Robert De Niro tanık koruma programına alınmış mafya babası rolünde epey eğlenceli. Rahat durmadığı için ailesiyle oradan oraya sürüklenen, okula giden iki çocuğunu da her seferinde yeni bir ortama alışmak zorunda bırakan Manzoni, elbette onlarla tanıştığımız, yeni taşındığı Normandiya’da da uslu durmuyor.

Film Title:  The Family

Luc Besson’un yaşadığı bölgede geçen ve çekilen öykü yeni yaşamlarına alışmaya çalışan bir ailenin mizah yüklü çabalarına odaklanmış. De Niro kanında dolaşan karakteri çabasız ve başarıyla canlandırmış üstelik Pfeiffer ile uyumu da harika. Glee adlı televizyon dizisiyle tanınan Dianna Agron filmin sürprizlerinden. Luc Besson’dan yönetmen olarak ümidini kesenler için güzel bir barışma şansı Belalı Tanık.

malavita-de-luc-besson-10993668yrvyp_1713

Özel Seçenekler: On dakikalık yapım belgeselinde kitabın yazarı, Luc Besson ve oyuncularla yapılmış röportajlar ile kamera arkası görüntüleri harmanlanmış. Filmin fragmanının da yer aldığı disk tamamen Türkçe altyazı ve dublaj desteğiyle geliyor.

0dbc1d93-99a2-44ae-8575-fbbccb0a963cBelalı Tanık Malavita (The Family)

Yönetmen: Luc Besson

Senaryo: Luc Besson, Michael Caleo, Tonino Benacquista (roman)

Oyuncular: Robert De Niro, Michelle Pfeiffer, Tommy Lee Jones

2013 / ABD-Fransa / 107 dk.

Şirket: As Sanat (TMC)

 

 

KAN KOKUSU

Emma Parker doktora gitmesine izin vermeyen kocası yüzünden sokak ortasında can verir. Anneleri ölen iki küçük kız, katı kurallarla yaşayan babaları ve küçük erkek kardeşleriyle kalır. Baba Frank çocuklarını çok sevmesine rağmen korkunç bir geleneği sürdürmeye devam etmektedir. Her yıl Kuzu Günü’nde yapılması gerekeni çocuklara yaptırır. Ne var ki kasırga yüzyıllardır saklanan sırları açığa çıkartacaktır.

WE ARE WHAT WE ARE

Sürprizlerini bozmadan bu şekilde özetlenebilecek Kan Kokusu, 2010 tarihli Somos lo que hay’ın serbest bir yeniden çevrimi. Yönetmen Jim Mickle’ı Vampir Cehennemi (Stake Land) ile hatırlayabilirsiniz. Kan Kokusu’nun en büyük meziyeti, gidişatının baştan sona tahmin edilemez oluşu. Klişelere yüz vermeyen yapım güçlü atmosferi ile ilk saniyesinden itibaren izleyiciyi sarıyor. Tüm unsurları dengeli, vaktinize değecek bir gerilim filmi arıyorsanız kaçırmayın.

we

Özel Seçenekler: Başka Sinema Seçkisi’nin 14 numaralı diski olarak piyasaya sürülen ürün özel karton kutuda geliyor. Bu kutu yönetmenin biyografi ve filmografisini, filmden fotoğrafları içeriyor. Ayrıca diskte ekip ve oyuncularla söyleşiler, filmin fragmanı, fotoğraf galerisi, bir saate yaklaşan yapım aşaması belgeseli ve filmin tamamını sesli yorumlarla izleme seçeneği mevcut.

 

736e4035-841b-4715-9a8f-b8e348d3593bKan Kokusu (We Are What We Are)

Yönetmen: Jim Mickle

Senaryo: Nick Damici, Jorge Michel Grau, Jim Mickle

Oyuncular: Bill Sage, Kassie Wesley DePaiva, Julia Garner

2013 / ABD-Fransa / 105 dk.

Şirket: Bir Film (Calinos Films)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here