BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Bu hafta ev sineması köşemizde birbirinden değerli dört film var.

DVD

Ev Sineması: Başkanların Hizmetkârı, Gece Planı, Yeni Başlayanlar İçin Vahşi Batı, Özür Dilerim

Bu hafta ev sineması köşemizde birbirinden değerli dört film var.

a-million-ways-to-die-in-the-west01

Bu hafta ev sineması köşemizde birbirinden ilgi çekici dört film var.

serkan-cellik Serkan Çellik

BAŞKANLARIN HİZMETKÂRI

Cecil Gaines’in yaşamı köle olarak pamuk tarlasında başlar, babasının gözlerinin önünde çiftlik sahibi tarafından öldürülmesi ve annesinin tacize uğraması ile süren olaylar sonucunda kaçıp şehirde iş bulması ile tamamen değişir. Çalışkanlığı ve özverili davranışları onu Beyaz Saray’a kâhya olarak taşır ve burada sekiz Başkan için çalışır.

LEE DANIELS' THE BUTLER

Cecil Gaines’in yaşamından yola çıkılarak yazılan senaryo siyahilerin siyasi tarihinde büyük bir gezinti vaat ediyor. Kıymetsiz köleler olarak yaşadıkları yıllardan, Amerika Başkanı olmaya varan süreçte verdikleri mücadeleyi birden fazla koldan anlatmayı deniyor. Danny Strong’un dengeli senaryosu Lee Daniels’ın öyküye hizmet eden yönetim anlayışı ile bir araya gelince güçlü bir dramatik yapı meydana çıkmış. David Oyelowo ve Oprah Winfrey yıldızlarla dolu kadronun en başarılı performansları.

 

Lee-Daniels-The-Butler-Forest-Whitaker-David-Oyelowo

Özel Seçenekler: Filmin Hikâyesi adlı yapım belgeseli; başkarakteri ve öykünün şekillenme sürecini inceliyor. Çıkarılmış Sahneler özellikle giriş bölümündeki aceleye gelmiş anları daha iyi anlamamızı sağlıyor. Orijinal Özgürlük Sürücüleri ise David Oyelowo’nun canlandırdığı karakterin esinlenildiği kişiyle tanışmamızı sağlıyor. Ayrıca filmin fragmanı, Türkçe dublaj, menü ve altyazı mevcut.

b29473cf-a550-4e80-9a93-e9f663dbcb60Başkanların Hizmetkârı (The Butler)

Yönetmen: Lee Daniels

Senaryo: Danny Strong, Wil Haygood (makale)

Oyuncular: Forest Whitaker, Oprah Winfrey, John Cusack

2013 / ABD / 127 dk.

Şirket: As Sanat (Tanweer)

 

GECE PLANI

 

Josh, Dena ve Harmon adlı üç radikal çevreci fark yaratmak adına bir araya gelir. Planları, yakınlardaki hidroelektrik santralini havaya uçurmaktır. Bu oldukça tehlikeli eylem için çalışmaya başlarlar ancak olaylar bekledikleri gibi gelişmez.

night-moves

Uluslararası festivallerde ödüllendirilmiş Kelly Reichardt’ın altıncı uzun metrajı Gece Planı, çevre duyarlılığına sahip bir yapım. Üç ana karakterinin dünyaya bakışını anlamamız için epey zaman harcayan film, planlanan eylemin gerçekleşmesinin ardından yönünü değiştirip psikolojik gerilim sularında gezmeye başlıyor. Oyuncuları, çıkış noktası ve doğa manzaraları ilgi çekici.

nightmoves3

Özel Seçenekler: Başka Sinema Seçkisi’nin 31 numaralı diski; yönetmeni tanıtan karton kutuda geliyor. İçindeyse filmin fragmanı, fotoğraf galerisi, Türkçe altyazı ve işitme engelliler için Türkçe altyazı bulunuyor.

bf196e89-3eae-4647-b237-a8f4d880a0a7Gece Planı (Night Moves)

Yönetmen: Kelly Reichardt

Senaryo: Jonathan Raymond, Kelly Reichardt

Oyuncular: Jesse Eisenberg, Dakota Fanning, Peter Sarsgaard

2013 / ABD / 112 dk.

Şirket: Bir Film (Calinos Films)

 

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN VAHŞİ BATI

Koyun çobanlığı yapıp zor geçinen, batının vahşiliğinden uzak, eğitimli ve kendi halinde yaşayan Albert sevgilisi tarafından terk edilince bunalıma girer. Kasabalarında saklanan azılı suçlu Clinch’in karısı Anna ile yakınlaşmaya başlayan Albert için işler iyice karışır.

A-Million-Ways-To-Die-In-The-West_612x380

Family Guy serisinin yaratıcısı Seth MacFarlane iki yıl önce ilk uzun metrajı Ted ile hayranlarının karşısına çıkmış, çocukluk arkadaşı oyuncak ayısından ayrılamayan yetişkin bir erkeğin yaşadıklarını anlatmıştı. Aynı senarist kadrosuyla bu kez de 1882 Amerika’sına bakış atan komedyen başrolü de kendine ayırmış.

İlk yarıyı on saniyede bir şaka yaparak geçiren film sonradan klasik dramatik yapıda ilerliyor. Tuvalet mizahı ile zekice espriler dengelenmiş ve böylece ikisini sevenler de memnun edilmiş, sürpriz konuk oyuncular tat katmış.

macfarlane

Özel Seçenekler: Türkçe dublaj ve altyazı mevcut.

 

f0128f1f-86bd-4b98-bf3c-09ff041ec0a0Yeni Başlayanlar İçin Vahşi Batı (A Million Ways to Die in the West)

Yönetmen: Seth MacFarlane

Senaryo: Seth MacFarlane, Alec Sulkin, Wellesley Wild

Oyuncular: Seth MacFarlane, Charlize Theron

2014 / ABD / 116 dk.

Şirket: As Sanat

 

ÖZÜR DİLERİM

 

Engelli Selim, kafası karışık kardeşi Zafer, evde ruh gibi dolaşan babaları ve herkesi bir arada tutmaya çalışan anne Neriman hanım. Türkiyeli bir çekirdek ailenin birkaç ayını anlatıyor Özür Dilerim. Evlilik arifesindeki Zafer’in nişanlısı ve onun annesi de kıyıdan köşeden temas edip etkiliyor hayatlarını. Mutsuzluklarını ya da kısıtlanmışlık hislerini engelli bir bireye bakma yükümlülüğüne bağlamalarına karşın, her biri kendi karaktersizliğinden çekiyor aslında.

ozur-Dilerim-132955

İlk filmi Eylül ile Adana’da En İyi Yönetmen ödülüne layık görülen ünlü fotoğrafçı Cemil Ağacıkoğlu bu kez daha fazla karakter içeren bir dram kaleme almış. İlk bakışta engelli bireylerin sorunlarına eğilecekmiş gibi dursa da hiçbir anında sosyal sorumluluk projesine dönüşmüyor Özür Dilerim. Aksine Güven Kıraç‘ın mükemmel canlandırdığı Selim’in tek yaptığı orada var olmak. Ağacıkoğlu Selim’e özel neredeyse hiç sahne yazmamış. Tek yaptığı diğerleri yaşarken çevrede bulunmak ama ne bulunmak. Turnusol kağıdı gibi. Herkesin rengini belli etmesini sağlıyor Selim, o olmasa gizli kalabilecek duyguların altını çiziyor.

images

Ağacıkoğlu belki Eylül‘deki kadar yoğun kareler yakalayamamış fakat tüm fazlalıklardan ari, son yirmi dakikaya kadar hiçbir şey anlatmıyormuş gibi yapıp kucağınıza altından kalkması güç bir yük bırakan; başarılı bir senaryo yazmış. Güven Kıraç başta, oyuncu kadrosu çok iyi. Sanat yönetimi de ayrıca takdire şayan, ne var ki ses kurgusu için aynı şeyleri söylemek güç. Özür Dilerim‘i izlemek, aynaya bakmak gibi.

Özel Seçenekler: Başka Sinema Seçkisi’nin 32 numaralı parçası, yönetmenin biyografisini içeren karton kutuda geliyor. Diskte ise filmin fragmanı mevcut.

 

ed76cbca-b401-42d0-a356-b361c6bb2afaÖzür Dilerim (Forgive Me)

Yönetmen: Cemil Ağacıkoğlu

Senaryo: Cemil Ağacıkoğlu

Oyuncular: Güven Kıraç, Sema Poyraz, Köksal Engür, Gökhan Kıraç

2013 / Türkiye / 85 dk.

Şirket: Bir Film

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et