BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Ev Sineması köşesinde bu hafta ödüllü belgesel Bir Şarkının Peşinde, Uğur Yücel ve Beren Saat’in yer aldığı Black uyarlaması Benim Dünyam, Özcan Deniz’in son yönetmenlik denemesi Su ve Ateş ve yeni X-Men filmine sayılı günler kala piyasaya çıkan The Wolverine var.

DVD

Ev Sineması: Bir Şarkının Peşinde, Benim Dünyam, Su ve Ateş, The Wolverine

Ev Sineması köşesinde bu hafta ödüllü belgesel Bir Şarkının Peşinde, Uğur Yücel ve Beren Saat’in yer aldığı Black uyarlaması Benim Dünyam, Özcan Deniz’in son yönetmenlik denemesi Su ve Ateş ve yeni X-Men filmine sayılı günler kala piyasaya çıkan The Wolverine var.

The-Wolverine

Ev Sineması köşesinde bu hafta ödüllü belgesel Bir Şarkının Peşinde, Uğur Yücel ve Beren Saat’in yer aldığı Black uyarlaması Benim Dünyam, Özcan Deniz’in son yönetmenlik denemesi Su ve Ateş ve yeni X-Men filmine sayılı günler kala piyasaya çıkan The Wolverine var.

serkan-cellik Serkan Çellik

 

BİR ŞARKININ PEŞİNDE

Geçtiğimiz yıl belgesel kategorisinde Oscar, Altın Küre ve BAFTA dâhil olmak üzere onlarca ödül kazanan Bir Şarkının Peşinde; Sixto Rodriguez adlı müzisyenin gerçek yaşam öyküsünü anlatıyor. 1968 yılında Detroit’te yapımcılar tarafından tabiri caizse keşfedilen ancak albümleri satmayan ve Amerika’da kimsenin tanımadığı bir isim Rodriguez. Evsiz mi, inşaatlarda mı çalışır, uyuşturucu mu kullanır; muamma. Kimse kim olduğunu bilmiyor, çıktığı kulüplerde arkası dönük, sisler içinde şarkı söylüyor ve sonra ortadan kayboluyor. Fakat bir gün Güney Afrika’ya giden biri albümü oradaki çevresine dinletiyor ve kulaktan kulağa yayılan şarkıları herkes tanımaya başlıyor.

esq-sugarman-rodriguez-de

Güney Afrika o yıllarda Apartheid rejimi altında ezilirken, Rodriguez’in cesur sözleri dikkat çeker. Ezilen kesime özgürlüğü hatırlatan şarkılar, başkaldırmayı öğretir. Halka yeni bir bakış açısı getiren albüm “Cold Fact”, bölgede yaşayan müzisyenlere de ilham verir ve uyanış başlar. Ancak albüm kapağındaki fotoğraf dışında kimse Rodriguez hakkında bilgi sahibi değildir ve o dönemde yabancı sanatçıların Güney Afrika’da sahne alması yasaktır, baskı altındaki medya olanları yazamaz ve Amerika basınında da hakkında tek satır çıkmadığından şarkıcı tam bir gizem olarak kalmaya devam eder.

402324117_1280

Bağımız radyo ve televizyonun olmadığı dönemde sakıncalı bulunan şarkıları vinil plaktan çizilerek engellenen Rodriguez ile ilgili sansür haberleri elbette ilgiyi daha da artırmış, Apartheid rejimi aleyhine konuşmanın üç yıl hapisle cezalandırıldığı günlerde özgürlüğü fısıldayan sözleri efsane olmuştur. Fakat sahnede kendini yaktığından, aşırı doz uyuşturucu nedeniyle ölmesine uzanan efsaneler arasında iki hayranı; kahramanlarına gerçekte ne olduğunu araştırmak için yola çıkar, bu belgeselin temelleri atılır. Bir Şarkının Peşinde’nin ilginç yanı, hakkında hiçbir şey bilinmeyen biriyle ilgili olması ve dedektiflik öyküleri gibi ilerlemesi. İnandığını yapan bir adamın farkında bile olmadan ilham verdiği milyonlarca insan olabileceği gerçeği de çok önemli.

searching-for-sugar-man-2012-movie-screenshot

Özel Seçenekler: Sinema fragmanı, otuz dakikalık kamera arkası belgeseli, Türkçe menü ve altyazı mevcut.

phpThumb_generated_thumbnailBir Şarkının Peşinde (Searching for Sugar Man)

Yönetmen: Malik Bendjelloul

Senaryo: Malik Bendjelloul, Stephen Segerman, Craig Bartholomew Strydom

2012 / İsveç-BK / 89 dk.

Şirket: Bir Film

 

BENİM DÜNYAM

Büyükada’da yaşayan varlıklı bir ailenin kızıdır Ela, hem işitme hem görme engellidir. Ailesinin cehaleti yüzünden hiçbir şey öğrenemez, vahşi kalır ve deli muamelesi görür, ta ki idealist bir öğretmen hiçbir karşılık beklemeden onunla ilgilenmeye başlayana dek. Uğur Yücel bizzat canlandırdığı Mahir hoca karakterinin küçük kızla yaşadığı ilk günleri müthiş bir ahenkle, adeta Joe Wright‘ın Kefaret‘de yaptığına benzer şekilde kırk dakikada görselleştirmiş. Yazı Tura’dan bu yana yönetmen olarak bekleneni karşılayamayan Yücel böylece şeytanın bacağı kırmış diyebiliriz.

fft64_mf1634716

Hindistan yapımı 2005 tarihli bol ödüllü Black’den uyarlanan Benim Dünyam izleyiciyi kolayca yakalayan, temposu hiç düşmeyen, sarkmayan bir film. Televizyon izlemeyenler için Beren Saat ile güzel bir tanışma. Tamer Çıray‘ın melodisi hoş, çocuk oyuncu filmin parlayan yıldızı ve işaret dilinin doğru kullanımı açısından büyük emek söz konusu. Hepsi bir yana, tarihe gömülen sarı telefon kulübesini görmek için bile izlenir.

benim-dunyam-654543

Özel Seçenekler: Birinci diskte görme engelliler için sesli betimleme, işitme engelliler için Türkçe altyazı, filmin fragmanı, teaserı ve kamera arkası belgeseli mevcut. Bu belgesel hazırlık aşamasından çekim detaylarına, post prodüksiyondan gala gecesine birçok görüntü içeriyor. İkinci diskte ise işitme engelliler için işaret dili versiyonu bulunuyor.

1afa326f-2746-4f29-9bfa-34f77b6e9037Benim Dünyam

Yönetmen: Uğur Yücel

Senaryo: Uğraş Güneş (uyarlama)

Oyuncular: Beren Saat, Uğur Yücel, Ayça Bingöl

2013 / Türkiye / 104 dk.

Şirket: As Sanat (TMC)

 

SU VE ATEŞ

Göğsüne aldığı yarayla apar topar Londra’ya kaçmak zorunda kalan Haşmet (Özcan Deniz), uçakta tanıştığı Yağmur’a (Yasemin Allen) ilk görüşte âşık olur. Dil kursu için geldiği ülkede kuaförlük yapan Yağmur; yabancı olduğu bir kültüre ait bu adama, adamın her şeyine yabancı olduğu ülkede karşı koyamaz.

250920131203039364509_2

Londra’da yaşanan bir yıllık aşk öyküsüne otuz dakika ayıran Özcan Deniz; doğuda başlayıp büyükşehre taşınan ağa dizileri misali, öyküyü çok geçmeden İstanbul’a taşıyor. Kan davası yüzünden öldürdüğü adamın kızıyla evlenmek zorunda kalan adamla, küçük bir kasabada babasız çocuk büyütmek zorunda kalan kadın arasındaki engeller; senaryonun ana çatışmasını oluşturuyor.

Su ve Ateş‘i izlerken dikkatinizi çekmesi muhtemel ilk şey prodüksiyon kalitesi. Bütçe yeterli olunca; görüntünün de, sesin de, kurgunun da profesyonel görünebileceği, işin “Türk filmi” olmakla alakalı olmadığı ortaya konmuş bir kez daha. Öyküdeki yan karakterlerden birini canlandıran ve birkaç yerde kulağımıza çalınan “Bilmezdim” şarkısının solisti İrem Candar ise 2006 yılından beri profesyonel olarak müzik yapmasına rağmen tanışmayanlar için önemli bir keşif.

Su-ve-Ateş-Özcan-Deniz

Özel Seçenekler: Filmin fragmanı, teaserı, İrem Candar‘ın seslendirdiği “Bilmezdim” şarkısının video klibi ve kırk dakikayı aşan kamera arkası görüntülerinin yanı sıra görme engelliler için sesli betimleme ve işitme engelliler için altyazı mevcut.

3549fb83-de86-48b6-916f-515d7398c8fdSu ve Ateş

Yönetmen: Özcan Deniz

Senaryo: Özcan Deniz

Oyuncular: Özcan Deniz, Yasemin Allen, Kaan Çakır

2013 / Türkiye / 109 dk.

Şirket: As Sanat (Avşar Film)

 

THE WOLVERINE

X-Men serisinin en sevilen karakteri Wolverine’in dört yıl aradan sonra gelen ikinci solo filmi The Wolverine’de yönetmen koltuğunu Gavin Hood’dan devralan isim James Mangold. Hugh Jackman ise on üç yıldır canlandırdığı süper kahraman rolünde 45 yaşına gelmesine rağmen inandırıcı. Günümüz Japonya’sında geçen öyküde yalnız kahramanımız bir Ronin gibi resmedilmiş.

the-wolverine-1

İki saatlik süresini aksiyondan ziyade dramatik çatışmalar üzerine kuran film karaktere alışık olmadığımız özellikler ekleme çabasına girmiş. Senaristler aksiyon sahnelerini art arda sıralamak yerine Wolverine’in zihninde olup bitenleri seyirciye anlatmak istemiş.

Özel Seçenekler: Ronin Savaşçısının Yolu adlı on dakikalık röportaj videosu, sinema fragmanı, Türkçe dublaj ve altyazı mevcut.

936fa54c-6d79-46ec-b261-cb80046be3b0The Wolverine

Yönetmen: James Mangold

Senaryo: Mark Bomback, Scott Frank

Oyuncular: Hugh Jackman, Will Yun Lee, Tao Okamoto

2013 / ABD-BK / 126 dk.

Şirket: Tiglon (Fox)

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et