Ev Sineması: Dünya Savaşı Z, Kirli Tatlı Şeyler ve Maskeli Süvari

war0

Brad Pitt’in yapımcılarından biri olduğu ve başrolü üstlendiği zombi aksiyonu Dünya Savaşı Z, Stephen Frears imzalı Oscar adayı Kirli Tatlı Şeyler ve Gore VerbinskiJohnny Depp ortaklığının son ürünü Maskeli Süvari DVD raflarında.

serkan-cellik Serkan Çellik

DÜNYA SAVAŞI Z

1968 yılında George A. Romero’nun Yaşayan Ölülerin Gecesi (Night of the Living Dead) ile hayatımıza soktuğu zombi filmleri her yıl yeni örneklerle çoğalmaya devam ediyor. 2013 yazının en büyük Hollywood projelerinden biri olan Dünya Savaşı Z, zombi külliyatını global bulaşıcı hastalık korkusuyla birleştiren filmlerden. 2007’de Will Smith’in Ben Efsaneyim’de yaptığının bir benzerini Brad Pitt burada deniyor. Ancak ölçek çok daha büyük, Pitt’in canlandırdığı Birleşmiş Milletler eski müfettişi Gerry Lane, Will Smith gibi köpeğiyle laboratuvara kapanmak yerine Bond filmlerini aratmayacak şekilde dünyayı gezip bir dedektif gibi çalışarak tedavi arıyor.

war1

Dünya Savaşı Z’nin en dikkat çekici yanı, hantallıklarına alışık olduğumuz zombilerin insanüstü hızları. 2002’de Danny Boyle’un 28 Gün Sonra’sında gördüklerimizden bile hızlı ve vahşiler. Kesişen Yollar, Düşler Ülkesi ve Lütfen Beni Öldürme’nin kalburüstü yönetmeni Marc Forster’ın filmin beşinci dakikasına yerleştirdiği ilk aksiyon sekansı epey gerilimli. Binlerce zombinin aynı anda hareket ettiği büyük ölçekli sahneler ve özellikle Kudüs’ün duvarlarında yaşananlar akıldan çıkacak gibi değil.

war2

Ekstralar: “Başlangıç” isimli videoda yapımcılar Jeremy Kleiner ile Dede Gardner, yönetmen Marc Forster ve yazar J. Michael Straczynski başta olmak üzere yaratıcı ekip projenin köklerine inerek izleyenleri bilgilendiriyor. “Bilimsel Bakış” adlı bölüm ise “Zombies! Zombies! Zombies!” kitabının editörü Otto Penzler, evrim biyoloğu David Hughes ve bilim yazarı Carl Zimmer gibi uzmanlardan alınan görüşleri içeriyor. Etkileyici çizimler eşliğinde filmde kullanılan tekniklerin doğaya yakınlığından dem vuruluyor.

war3

war11Dünya Savaşı Z (World War Z)

Yönetmen: Marc Forster

Senaryo: Matthew Michael Carnahan (senaryo ve öykü), Drew Goddard (senaryo), Damon Lindelof (senaryo), J. Michael Straczynski (öykü), Max Brooks (uyarlanan romanın yazarı)

Oyuncular: Brad Pitt, Mireille Enos, Daniella Ketesz

2013 / ABD-Malta / 116 dk.

Şirket: Tiglon

 

KİRLİ TATLI ŞEYLER

2013 yılında iki filmle birden yönetmenliği deneyen, Şark Vaatleri’nden bu yana senarist olarak ismine rastlamadığımız Steven Knight imzalı Kirli Tatlı Şeyler’in yönetmeni İngiliz Stephen Frears. 2002 tarihli film, ismi yeni duyulmaya başlanan Chiwetel Ejiofor ile Amélie sonrası uluslararası ün kazanmış Audrey Tautou’yu bir araya getirmişti. Ejiofor Nijeryalı Okwe’yi, Tautou ise Türk kızı Şenay’ı canlandırıyor. İkisi de ülkelerinden kaçmış ve Londra’da kaçak çalışmakta, para biriktirip hayallerine kavuşma arzusunda. Ancak görev aldıkları otelde gerçekleşen yasadışı olaylardan haberdar olduklarında, sade yaşamları değişmek zorunda kalıyor ve kendilerini çok zor bir durumun içinde buluyorlar.

dirty2

Filmin Oscar’a aday gösterilmiş senaryosu Yeşilçam tatları barındıran, eski usul bir metin. Hayatta her şeyin fiyatı oluşunu yürek burkan örneklerle anlatıyor. Ancak günümüzden bakınca bazı gülünç hatalar içerdiği görünmekte. Filmin de yaşını fazlasıyla gösterdiğini söyleyebiliriz. Dört yıl sonra Kraliçe’deki performansıyla Oscar’a aday gösterilecek Frears’in aynı kişi olduğuna inanmak zor.

dirty3

Ekstralar: DVD’de yönetmen ve oyuncularla yapılmış kısa söyleşiler, çeşitli sahnelerin yorumsuz kamera arkası görüntüleri, dört filmin fragmanı ve Kirli Tatlı Şeyler’in sinema fragmanı var. Açıkçası en ilginç olan da bu. Filmin fragmanı çoğu DVD için standart bir ekstra sayılsa da, bu film için özel bir anlama gelmiş. Film bittikten sonra izlediğinizde, zamanında ne kadar yanlış bir tanıtım yapıldığını görüyorsunuz. Bu yumuşacık tonlu dramı sert bir kara film hatta aksiyonu bol bir entrika yumağı gibi sunmuşlar. Neyse ki film bundan daha fazlasını sunuyor.

dirty1Kirli Tatlı Şeyler (Dirty Pretty Things)

Yönetmen: Stephen Frears

Senaryo: Steven Knight

Oyuncular: Chiwetel Ejiofor, Audrey Tautou, Sophie Okonedo

2002 / BK / 97 dk.

Şirket: As Sanat (Miramax)

 

MASKELİ SÜVARİ

Karayip Korsanları serisiyle ünlenen Gore Verbinski’nin animasyon Rango’dan sonra yanına Johnny Depp’i de alarak aynı formülü uygulamayı denediği Maskeli Süvari eğlenceli ve kalburüstü bir seyirlik.

lone2

215 milyon dolar bütçeli yapım ülkesinde sadece 89 milyon kazanarak yapımcılarına büyük hayal kırıklığı yaşatmıştı. Oysa Karayip Korsanları serisinin ikinci filminden daha tutarlı bir öyküsü, görmeye değer bir sinema dili var. Zaten Gore Verbinski yeteneğini yeniden çevrim Halka ile on yıl önce ispat etmiş bir isim. Çektiği dokuz film de yönetmenlik açısından oldukça başarılı. Maskeli Süvari’nin ilgi çekmemesinin sebebi Johnny Depp’in ağır makyaj altında oynadığı karakterlerin artık kendi parodisine dönüşmesi olabilir ancak filmde bundan fazlası var. Zaten asıl başrol ve yük Süvari’yi canlandıran Armie Hammer’ın omuzlarında. Maskeli Süvari Depp’den çok onun filmi ve sinemada kaçıranlar için DVD’de şans verilmeyi hak ediyor.

THE LONE RANGER

Ekstalar: DVD’yi taktığınızda Frozen filmine ait sevimli bir kısa animasyon karşılıyor sizi. Fırtına/Muhteşem Savaşçılar adlı çıkarılmış sahnelerin yer aldığı bölümün sürprizi, animasyon oluşu. Çekim hataları, fragmanlar, Türkçe menü, altyazı ve dublaj mevcut.

lone1Maskeli Süvari (The Lone Ranger)

Yönetmen: Gore Verbinski

Senaryo: Justin Haythe, Ted Elliott, Terry Rossio

Oyuncular: Johnny Depp, Armie Hammer, William Fichtner

2013 / ABD / 149 dk.

Şirket: Tiglon (Disney)