Ev Sineması: Hayatboyu, Kara Balık, Eyyvah Eyvah 3, Thor: Karanlık Dünya

hayatboyu

Ev Sineması köşemizde bu hafta ikisi yerli dört film var. Ödüllü Türk filmi meraklılarına Hayatboyu, ilginç bir belgesel izlemek isteyenlere Kara Balık, komedi sevenlere Eyyvah Eyvah 3 ve süper kahraman takipçilerine Thor: Karanlık Dünya DVD’lerinin tanıtımları Ters Ninja’da!

serkan-cellik Serkan Çellik

HAYATBOYU

Başka Sinema Seçkisi koleksiyonunun altı numaralı filmi olan Aslı Özge imzalı Hayatboyu, ev metaforu üzerinden orta yaşlı evli bir çiftin ilişkisini masaya yatırıyor. 32. İstanbul Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ve En İyi Görüntü Yönetmeni ödüllerini kazanan yapım, dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde gerçekleştirmişti.

Hayatları mermer, beton, cam ve çelikle çevrili; teknoloji ve tasarımın keskin hatlarla yaşamlarının her saniyesini işgal ettiği iki insan Ela ve Can. Ela çağdaş sanat yapıyor, Can ise mimar. Çoğunluğu Can’ın fikirlerine dayanan oldukça ilginç bir evde yaşıyorlar. Ela duvara asılabilecek değil; büyük salonlarda sergilenebilecek, günlük hayata girmek istemeyen eserler ürettiği için Can’ın belirlediği çevreye mahkûm. Maddi olarak da, duygusal olarak da, cinsel olarak da bu böyle.

229948.jpg-r_640_600-b_1_D6D6D6-f_jpg-q_x-xxyxx

Çiftin günleri sanat galerilerinde, eserler ve köşeler arasında, samimiyetten ve dostluktan uzakta, yalnızlıkla geçiyor. Avokado ve falafel ile beslenip karı kocadan çok ev arkadaşı gibi yaşarken, Can’ın aldattığı iması ortaya dökülüyor. O andan itibaren filmin alametifarikası olan üç katlı evleri kendi kendine soluk alıp vermeye başlıyor.

Orta-üst sınıfı resmeden Hayatboyu’nu çiftin yaşadıkları üzerinden okursanız etkilenmeniz güç. Ancak evleri, koltukları, tasarım kitaplıkları, depremi ve kocaman taşları hesaba katmaya başladığınızda ortaya bambaşka bir anlatı çıkıyor. Aslı Özge Ela ve Can’ın ilişkisini çevrelerindeki maddeler üzerinden psikolojik analizlerle tanımlıyor. Başroldeki Defne Halman Türk sinemasında görmeye alışkın olmadığımız bir cesaretle mükemmel oynamış. Görüntü yönetimi de birinci sınıf.

Özel Seçenekler: Kutuda yönetmenle yapılmış söyleşi, basın yorumları ve fotoğraf galerisi yer alırken; diskte filmin teaserı ve sinema fragmanı mevcut.

eca8d43f-c6ff-40c4-97d5-07932e9e7555Hayatboyu

Yönetmen: Aslı Özge

Senaryo: Aslı Özge

Oyuncular: Defne Halman, Hakan Çimenser, Gizem Akman

2013 / Türkiye-Almanya-Hollanda / 108 dk.

Şirket: Bir Film (Bulut Film)

 

KARA BALIK

Orcinus orca ya da Türkçe adıyla Katil balina dediğimiz türün doğal ortamından avlanarak uzaklaştırılıp, dev havuzlarda insanları eğlendirmeye zorlanması üzerine 2013 tarihli bir belgesel Kara Balık. Önceleri tür hakkında kimsenin tam bilgisi yokmuş. Söz konusu eğlence parklarında çalışanlar balinaları gerçekten sevdiklerinden ve onların da mutlu olduğunu zannettiklerinden, işlerini zevkle yapıyorlarmış. En azından yıllar sonra yaptıkları röportajlarda kendilerini böyle savunuyorlar. Elbette doğa bilinci her dönemde bugünkü kadar gelişmiş değildi, bazı insanalar için hala değil (bakınız kediye köpeğe işkence edenler) ama yine de insandan bile daha duygusal olduğu ispatlanmış Orkaların havuzlara tıkıştırılıp açlıkla eğitilmesi sonucu ortaya çıkan gösterilerin; insanları o zaman da, şimdi de eğlendiriyor olmasını akıl almıyor.

blackfish1

Kara Balık bir gerilim filmi gibi kurgulanmış. Önce eğitmenlerin saldırıya uğrayıp öldüklerinden bahsediyor sonra biraz geri gidip yapılan hataları anlatıyor, tanıklarla konuşuyor ve sonunda elde mevcut görüntüleri sunup ölümü izletiyor. Ele aldığı en büyük olaysa Orlando’daki SeaWorld’de yaşanan, Tilikum adlı balinanın Dawn Brancheau’yu öldürüşü. Etraflıca incelediği bu hazin olayı, balinalara yapılan barbarlığı ve bu tarz tesislerin davranışlarını başka örnekler de vererek anlatıyor.

blackfishCNN-592x369

Çocuğunuz böyle bir parka gitmek istediğinde ona uymak yerine Kara Balık‘ı izletmeniz doğru tercih olabilir. Filmdeki birinin söylediği gibi dev balinaları havuza kapatmanın doğal olduğunu düşünerek büyümesini istemezsiniz.

6ccd9a0b-08f2-4de2-b66a-376e795cf10dKara Balık (Blackfish)

Yönetmen: Gabriela Cowperthwaite

Senaryo: Gabriela Cowperthwaite, Eli B. Despres, Tim Zimmermann

2013 / ABD / 83 dk.

Şirket: As Sanat (Universal)

 

EYYVAH EYVAH 3

Ata Demirer‘in üçüncü kez Hüseyin Badem rolünde karşımıza çıktığı yeni ve büyük ihtimalle son Eyyvah Eyvah, eğlenceli bir rakı sofrasında başlıyor. Alınan erken doğum haberiyle hikâyenin ekseni belli oluyor: Yeni bölüm aile olmak üzerine ve odak noktası Bayram bebek. Çocuğun masrafları nedeniyle her türlü işe evet diyen baba kendini zabıta olarak buluyor. Bu sırada Geyikli kasabasında yapılması planlanan festival için de paraya sıkışık bir menajer belediyeyi dolandırmaya çalışıyor.

eyy

İki başrollü Eyyvah Eyvah filmlerinin üçüncüsünde de Ata Demirer ile Demet Akbağ arasındaki denge korunmuş. Senaryoda Hüseyin kadar Firuzan’a da yer ayrılmış üstelik asıl gidişattan bağımsız, sadece Firuzan’ı ilgilendiren yan öykülere yer verilmiş. Böylece kendi filmini sürükleyebilecek bir ana karakter daha meydana gelmiş. İstanbul’daki konut çılgınlığı gibi güncel esprileri saymazsak, ilk iki filmden aşina olduğumuz “deniz kıyısındaki sıcak kasabada yaşananlar” tonu muhafaza edilmiş. Başı kötü adamlarla belaya giren iyi niyetli insanları anlatan güncel yerli komedi filmlerimize de selam çakılmış. Kemik kadroya eklenen yeni isimlerden en çok öne çıkanlarsa Serra Yılmaz ve Hazım Körmükçü.

166886-tyyre

Özel Seçenekler: Yarım saati aşkın kamera arkası görüntüleri, filmde yer alan şarkılar için hazırlanmış video klipler, çeşitli dillerde yayınlanmış fragmanlar ve işitme engelliler için altyazı mevcut.

1ad66faf-8ab2-4b9e-a451-146c402a7bcbEyyvah Eyvah 3

Yönetmen: Hakan Algül

Senaryo: Ata Demirer

Oyuncular: Ata Demirer, Demet Akbağ, Özge Borak

2014 / Türkiye / 103 dk.

Şirket: Tiglon (İmaj)

 

THOR: KARANLIK DÜNYA

Marvel evreninin en sevilen karakterlerinden Thor’un ikinci filmi Karanlık Dünya; insanlar arasına kattığı dünya dışı kahramanları ve hayal gücünü ateşleyen mekânlarıyla bir kez daha benzerlerinin ötesinde keyifli bir seyirlik olmuş. Aile için sevgi-nefret ilişkisini başarıyla işleyen ilk filmin yönetmeni Kenneth Branagh’dan koltuğu devralan isim başarılı televizyon dizilerinden tanıdığımız Alan Taylor.

Thor-The-Dark-World-HD-Wallpaper

Bu bölümde evreni yok etmeye çalışan Malekith ve sınırsız güç sahibi Aether ile tanışıyoruz. Evreni yok etmeyi amaçlayan bu kötü varlığı durdurma görevi Thor’a düşüyor. Ancak bu uğurda ne yapacağı kestirilemeyen, babası tarafından hapis tutulan, sinemanın gördüğü en ilginç üvey kardeşlerden Loki’den yardım alması gerekiyor. Yolu dünyamıza düşünce de büyük aşkı Jane Foster ile yeniden bir araya geliyor.

Görsel efektlere boğulmuş yüzeysel aksiyon filmlerinden sıkılmış izleyiciye ilaç gibi gelecek Thor: Karanlık Dünya, tüm unsurları dozunda epik bir macera sunuyor. Thor-Jane ilişkisi romantik, süper kahramanların İngiltere sokaklarında koşturması komik ve aksiyon sahneleri heyecan verici. Sinemaya iki yıl ara veren Natalie Portman’ı görmenin güzelliği de cabası.

tom-hiddleston

Özel Seçenekler: İlk Yenilmez Kaptan Amerika: Kış Askeri’ne Özel Bir Bakış adlı bölümde söz konusu filmle ilgili bilgiler veriliyor. Ayrıca silinmiş bir sahne, Türkçe dublaj ve altyazı mevcut.

f9750601-205f-494a-9544-6056a08f10ccThor: Karanlık Dünya (Thor: The Dark World)

Yönetmen: Alan Taylor

Senaryo: Christopher Yost, Christopher Markus, Stephen McFeeley

Oyuncular: Chris Hemsworth, Natalie Portman, Tom Hiddleston

2013 / ABD / 112 dk.

Şirket: Tiglon (Marvel)