enemy_07

Ters Ninja Ev Sineması köşesi, bir filmi izlemek kadar sahip olmanın da değerini bilen sinemaseverlere bu haftadan itibaren DVD hediye ediyor. Yazımızı sonuna kadar okuyun, bilinçli yaptığımız hatayı bulun ve en alttaki Yorum Yazın bölümüne yazın. Ama bu kadar kolay değil. Aynı hatanın yakın zamanda hangi filmde yapıldığını da cevabınıza eklemeniz gerekiyor. Ardından sayfayı Twitter üzerinden #tersninja hashtagi ile paylaşın ve Denis Villeneuve imzalı Düşman (Enemy) DVD’si sizin olsun!

Az diyalog içeren kan davası öyküsü İntikam, Christian Bale ve Casey Affleck’li adalet arayışı Kardeşim İçin ve Oscar adayı Nelson Mandela biyografisi Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol bu hafta raflardan sizin için seçtiğimiz filmler.

serkan-cellik Serkan Çellik

İNTİKAM

Çöplerden yemek bulup çalışmayan arabasında uyuyan, ara sıra da gizlice girdiği evlerde köpüklü banyo keyfi yapan Dwight; ebeveynlerini öldüren adamın serbest bırakıldığını öğrendiğinde intikam almak için harekete geçer. Hapisten çıkan katilin peşine düşüp arzusunu kolayca yerine getirir ancak bu durum işleri daha da içinden çıkılmaz hale sokar.

blue_ruin

İntikam, yenilmez bir erkeğin ailesinin intikamını alması konulu herhangi bir film değil. Cannes, Toronto ve Sundance‘de gösterilen yapım türün klişelerini tekrarlamak yerine günlük hayata yakın, özdeşleşmesi kolay bir yol çizmiş. Başkahraman Dwight çocuk yüzlü, masum bakışlı, plan yapamayacak kadar kurnazlıktan uzak ve düşmanını beklerken uyuklayacak kadar sıradan bir insan. Üstelik silah kullanmayı bile bilmiyor.

140424_MOV_BlueRuin.jpg.CROP.promo-mediumlarge

Özel Seçenekler: Fotoğraf galerisi, birçok filmin fragmanı, Türkçe dublaj ve altyazı mevcut.

 

ac1ca2c8-062b-4afd-985d-ff57c41ca8b5İntikam (Blue Ruin)

Yönetmen: Jeremy Saulnier

Senaryo: Jeremy Saulnier

Oyuncular: Macon Blair, Devin Ratray, Amy Hargreaves

2013 / ABD-Fransa / 90 dk.

Şirket: Bir Film

 

KARDEŞİM İÇİN

Her işi ters giden bir adamı merkeze alan suç dramı Kardeşim İçin karakterlerini birer birer tanıtarak başlıyor işe. “Benim herkesle sorunum vardır” diyen arıza adam Harlan (Woody Harrelson), dört kez Irak’ta çatışmış sorunlu asker Rodney (Casey Affleck) ve tüm dünyaya iyi davranmaya çalışan fabrika işçisi Russell (Cristian Bale). Rodney kolay yoldan para kazanmak için yasadışı yollara saparken; Russell talihsizlik sonucu hapse girip sahip olduklarını kaybediyor. İki kardeşin de yolu bir süre sonra Harlan ile kesişiyor.

out-of-the-furnace-christian-bale

Kardeşim İçin temelde bir intikam öyküsü fakat ilk saatini ana hikâye hakkında bilgi vermeden, karakterlerini tanıtmaya ayırmış. Anlatılmamış hikâye kalmadığı söylenen zamanlarda oldukça iyi bir tercih. Üstelik birçok şeyi gösterirken, bir o kadarını da izleyiciye bırakmış, hayal gücümüzü kullanmamız için muğlak boşluklar yaratmış. Silahların, uyuşturucunun, kirli paranın ve sokak dövüşlerinin yer aldığı öyküsünü abartıdan uzak tutup mümkün olduğunca gerçek yaşamla bağını koparmamış.

bilde

Özel Seçenekler: Yönetmen Scott Cooper adlı altı dakikalık videoda yönetmenin çalışma tarzını oyuncular ve kendi ağzından dinliyoruz. Filmin İlhamı adlı üç dakikalık bölümde filmin oyuncuları neden oyuncu olduklarını anlatıyor. Dövüş Sahnelerinin Zanaatı beş dakika boyunca yaratılan koreografilere eğiliyor. Ayrıca filmin fragmanı, Türkçe dublaj, menü, filmde ve eklerde ise altyazı mevcut.

200c412f-4369-412a-9f66-ca8a046536d1Kardeşim İçin (Out of Furnace)

Yönetmen: Scott Cooper

Senaryo: Brad Ingelsby, Scott Cooper

Oyuncular: Christian Bale, Woody Harrelson, Casey Affleck, Forest Whitaker

2013 / ABD-BK / 116 dk.

Şirket: As Sanat (Pinema)

 

MANDELA: ÖZGÜRLÜĞE GİDEN UZUN YOL

2013 tarihli Nelson Mandela biyografisi; Güney Afrika’nın seçimle yönetime geçmiş ilk başkanının kendi anılarını kaleme aldığı kitaptan, Gladyatör ve Sefiller senaryolarında da imzası bulunan William Nicholson tarafından uyarlanmış. Mandela’nın yaşamını çocukluğundan itibaren anlatan yapım genç adamı çapkın, sportif ve korkusuz olarak tanımlamış. Liderin avukatlık yılları, halkını bilinçlendirmek için verdiği çabalar, özel hayatındaki problemler ve insan olarak gelişimi dinamik kurguyla harmanlanmış.

Idris-Elba-Nelson-Mandela-450673

Tarihte en çok iz bırakan isimlerden biri olan Mandela’nın yirmi yedi senelik hapis cezası elbette filmde büyük yer kaplıyor. Dış dünyadaki değişimler eşi Winnie aracılığıyla anlatılırken ömrü bir adada kapalı geçen Mandela’nın ruh hali de izleyiciye hissettirilebilmiş. Sinematografisi, müzikleri ve başarılı oyunculuklarıyla büyük bir yapım var karşımızda. Teknik ekibin en kayda değer başarısı ise kalabalık sahneler.

2CAJ6374.CR2

Özel Seçenekler: Bildiğiniz Lider, Bilmediğiniz Adam yirmi dakika boyunca filmin oyuncuları ve Mandela hayranı ünlülerle yapılmış röportajları filmden anlarla eşleştiriyor. Ayrıca filmin fragmanı, Türkçe menü, dublaj ve altyazı mevcut. Diskin sürprizi ise Kürtçe altyazı.

7912fc7c-a89e-4f0b-9d1e-6714a9d20fc1Mandela: Özgürlüğe Giden Ozun Yol (Mandela: Long Walk to Freedom)

Yönetmen: Justin Chadwick

Senaryo: William Nicholson (senaryo), Nelson Mandela (otobiyografi)

Oyuncular: Idris Elba, Naomie Harris, Tony Kgoroge

2013 / BK-Güney Afrika / 141 dk.

Şirlet: As Sanat (MG Beyond)

1 YORUM

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here