Ev Sineması: Köksüz, Uçuş 7500, Sevgilinin Ardından ve Aile Sırları (DVD Hediyeli)

koksuz_1

Bu hafta Ev Sineması köşemizde ilgiye değer dört film var. Ayrıca okuyucularımıza İnanılmaz Örümcek Adam 2 DVD’si kazanma şansı veriyoruz. İlk yarışmamızda doğru cevabı veren çıkmadı. Yazıda “Uzun Yol”, “Ozun Yol” şeklinde yazılmıştı ve bu hata geçtiğimiz yıl Altın Portakal’da yarışan, bu sene İngiltere’nin Oscar adayı yaptığı aynı adlı filmin açılış jeneriğinde yapılarak tarihe geçmişti. Bu haftanın sorusu daha basit. Sevgilinin Ardından filminin senaristinin doğum yerini soruyoruz ve cevap yazımızda gizli. Doğru cevabı en alttaki yorum bölümüne yazıp yazıyı @tersninjacom Twitter hesabından paylaşan üçüncü kişi ödülün sahibi olacak.

serkan-cellik Serkan Çellik

KÖKSÜZ

Türkiyeli bir çekirdek aile dramı Köksüz: Erken yaşta ölen babanın geride bıraktığı üç çocuk ve eşin hikâyesi. Güçlü durup çocuklarına kol kanat germesi gereken anne; kimseye faydası olmayan, herkese eziyet bir yüke dönüşmüş durumda. Bütün gün sağlığını hiçe sayarak temizlik yapıyor, ev tertemiz olmasına rağmen işinin bitmediğini düşünüyor. Tükendiği zamansa televizyon başına geçiyor, çocuklarla ilgilenmemek için kendini hep meşgul ediyor. Otuz iki yaşındaki büyük kız histerik anne ile iki kardeşin yükünü hem maddi hem manevi olarak sırtlanmış durumda. Annesine ne yapsa beğendiremiyor, erkek kardeşinin kimseye olmadığı gibi ona da saygısı yok, yalnız küçük Özge ile arası iyi. Reklam şirketinde çalışıp çıkar çıkmaz eve koşuyor el mecbur; sürekli iş uyduran, kendini muhtaç konumlandıran annesi bunu istiyor. Hoşlandığı adamla bir gün bile dışarı çıkmaya fırsat bulamayınca hayatının hatasını yapıp ilk evlenelim diyene evet diyor. Mutsuz olacağını bilse de, mutsuzluğunun kaynağını değiştirmeye niyetlenmiş bir kere.

KISIM_04_PRORES8

On yedi yaşındaki İlker sürekli evden kaçıp arkadaşlarıyla ot çeken, umursamaz ve ahlaksız biri. O da ailesindeki herkesten kaçma derdinde, evin dışında ne yaşadığı önemsiz. Kaçış; her türlü, yaptığı tek şey. Masum Özge ise hayalet gibi dolanıp yaşananları gözlemlemekten, anlamaya çalışmaktan fazlasını yapamıyor.

Köksüz, ailesini mutsuz etme gayesiyle yaşayan bir anneyi anlatıyor özetle. Kızının düğününde intihar edecek kadar kötü kalpli bir anneyi. Kötü kalpli, çünkü yaşadıklarını psikiyatrik bir hastalık olarak görmek mümkün değil. Yaptıkları bilinçli tercihler. Kötülüğün de tedavisi olmadığından, durumu böyle kabullenmek gerekiyor. Yok oluşu ince bir annesizlik hissiyatı yaratmanın karşısında herkesin önündeki tıkanmış mutluluk yollarını açacak bir kadın o. Türk kadını. Birlikte yaşadığımız binlercesinden biri.

KISIM_02_PRORES4

Özel Seçenekler: Başka Sinema Seçkisi‘nin 25 numaralı diski; özel karton kutusunda yönetmenin kısa biyografisi, filmin katıldığı festivaller ve aldığı ödüller gibi bilgilerle geliyor. Diskte ise kamera arkası görüntüleri, fotoğraf galerisi ve fragman mevcut.

e1bc80f2-f5a4-4688-842e-646437286d0eKöksüz (Nobody’s Home)

Yönetmen: Deniz Akçay

Senaryo: Deniz Akçay

Oyuncular: Ahu Türkpençe, Lale Başar, Savaş Alp Başar, Sekvan Serinkaya

2013 / Türkiye / 80 dk.

Şirket: Bir Film (Mars Production)

UÇUŞ 7500

7500 sefer sayılı Vista Pacific yolcuları Tokyo uçuşu için uçağa doluşurken; biz de yolcularla, kabin görevlileriyle ve pilotlardan biriyle tanışıyoruz. Senarist bu bölümde; tanımadığı insanlarla saatlerce uçan bir araçta kapalı kalacak olmanın kişiye yaşattığı doğal gerilimi, insanlar arası farklardan yararlanarak kolayca kurmayı başarmış. Öte yandan, kırkıncı dakikadan itibaren doğaüstü olayların sinyalleri geliyor ve yönetmenine yakışacak şekilde ölüm üzerine düşünmemizi isteyen Japon usulü bir gerilim izlediğimizi anlıyoruz.

Flight 7500

Garez serisinden tanıdığımız Takashi Shimizu “Ölüm Tanrıları” anlamına gelen ve Japon kültüründe çeşitli şekillerde kullanılan Şinigamiler üzerine ilginç bir öykü anlatıyor filminde. Bir daha uçağa bindiğinizde aklınıza geleceği neredeyse kesin.

Flight 7500

Özel Seçenekler: Türkçe dublaj ve altyazı.

a6b14b69-6b5c-4929-ab5d-bddf76d223f0Uçuş 7500 (7500)

Yönetmen: Takashi Shimizu

Senaryo: Craig Rosenberg

Oyuncular: Leslie Bibb, Ryan Kwanten, Amy Smart

2014 / Japonya-ABD / 77 dk.

Şirket: As Sanat (R Film)

SEVGİLİNİN ARDINDAN

Çin-Kamboçya asıllı Junn, eşiyle birlikte tek oğullarına daha iyi bir hayat sunma ümidiyle İngiltere’ye taşınır. Ancak işler istediği gibi yürümez; kocası ölür, oğlu da belli bir yaşa gelince sevgilisiyle yaşamak istediğinden onu huzurevine yerleştirir. Oğul Kai, cinsel yönelimini annesine söylemeye çekindiği için bu kararı almıştır. Aksi olsa sevgilisi Richard hep beraber yaşamayı kabullenmektedir. Ne var ki Kai annesine açılmaya karar verdikten kısa süre sonra yaşamını yitirir.

13869-1

Sevgilinin Ardından; aynı kişiyi seven, birbirine yabancı, farklı diller konuşan, kültür ve kuşak çatışması içindeki iki insanı konu ediyor. Richard kaybettiği sevgilisinin annesi ile ilişki kurmaya, onu mutlu etmeye çalıştıkça Junn duvarlarını daha da yükseltiyor. İletişime yardımcı olmaya çalışan tercüman da hislerine yenik düşünce, ortaya çok boyutlu bir dram çıkıyor.

Londra’da yaşayan Kamboçya doğumlu senarist yönetmen Hong Khaou iyi bildiği sularda yüzdüğünü belli ediyor. Denklemin tüm değişkenlerini yargılamadan, kendi değerleri çerçevesinde izleyiciye tanıtmayı başarıyor. Sevgilinin Ardından sıcacık ve duygu dolu bir yapım.

thumbnail_19249

Özel Seçenekler: Başka Sinema Seçkisi’nin 29 numaralı diski alıştığımız karton kutuda geliyor. Yönetmenin biyografisi, filmografisi ve çeşitli bilgiler kutuda yer alıyor. Diskte ise Türkçe altyazı, fragmanlar ve fotoğraf galerisi mevcut.

763279d8-a839-4566-8f00-ebf876b2e258Sevgilinin Ardından (Lilting)

Yönetmen: Hong Khaou

Senaryo: Hong Khaou

Oyuncular: Ben Whishaw, Pei-pei Cheng, Andrew Leung

2014 / BK / 86 dk.

Şirket: Bir Film

AİLE SIRLARI

Yapımcı ve yazar olarak daha çok ürün veren John Wells’in ikinci uzun metrajı Aile Sırları, geçtiğimiz yıl iki kadın oyuncusunun aldığı Oscar ve Altın Küre adaylıkları ile adını duyurmuştu. Ünlü oyun yazarı Tracy Letts’in Böcek ve Katil Joe’nun ardından üçüncü kez kendi oyununu senaryolaştırdığı yapım Weston ailesinin babalarının ortadan kaybolması nedeniyle büyüdükleri evde bir araya gelmeleri sonucu yaşananları anlatıyor.

August-Osage-County

Film; babanın bulunma telaşının yanı sıra nevrotik anne Violet’in kızı Barbara ile tartışmalarına sıkça yer veriyor. Letts’in güçlü kaleminden çıkan sözcükler Meryl Streep ve Julia Roberts’ın ağzında daha da güzelleşip izlemeye doyulmayan atışmalara dönüşüyor. Chris Cooper, Ewan McGregor, Sam Shepard ve Benedict Cumberbatch’ın da dâhil olduğu yıldızlarla dolu kadroda boş yok.

August-Osage-County-HD-Wallpaper

Özel Seçenekler: Filmin fragmanı, yapım belgeseli, çıkartılmış sahneler, Türkçe dublaj ve altyazı mevcut.

3dffe045-d811-4a3b-a607-1acc8c9febb6Aile Sırları (August: Osage Country)

Yönetmen: John Wells

Senaryo: Tracy Letts

Oyuncular: Meryl Streep, Dermot Mulroney, Julia Roberts

2013 / ABD / 121 dk.

Şirket: As Sanat