Evde Bir Katil mi Var? ( Sessiz Ev – Silent House)

silent_house_dvd

2010 yapımı Uruguay filminin yeniden çevrimi olan Sessiz Ev (Silent House) geriyor, korkutuyor, bunlar yetmiyormuş gibi toplumsal bir yaraya da parmak basıyor.

sisko-ninja
Ege Görgün (Landlord)

Eleştirmenlerden, korku sineması müdavimlerinden müthiş övgüler alan La Casa Muda’yı 2011’de 30. İstanbul Film Festivali, Geceyarısı Çılgınlığı programı kapsamında seyretmiştim. Adını ilk kez işittiğim Gustavo Hernández’in “akılalmaz” bir bütçeyle çektiği ilk filmiydi bu ve söylenelere göre 1940’larda yaşanmış gerçek bir olaya dayanıyordu.

la casa muda 2Büyük bir merak içindeydim doğrusu. Film minimal yapısı ve Uruguay’a has ama korku filmlerinde görmeye pek alışık olmadığımız o ağır temposuyla başlarda beni biraz zorlasa da, kesinlikle hayal kırıklığına uğratmamıştı. İpucu vermeyen sağlam senaryosunun küçük bir alana sıkıştırdığı gerilim ve gizem dolu atmosfer seyirci için adeta bir kapan vazifesi görüyordu. O kapandan ne siz çıkabiliyordunuz, ne de filmin karakterleri.

Tüm bu olumlu yanlarına rağmen Hollywood’un bu senaryoya kanca atacağını hayatta tahmin etmezdim. Çünkü ne gişeye, ne de slasher temposuna alışkın Amerikan gençliğine, ne de yıldız oyunculara senaryo arayan yapımcılara hitap eden bir hikaye vardı ortada. Sınırlı sayıda oyuncuyla kotarılmış, küçük bütçeli bağımsız bir yapımdı Sessiz Ev ve bu ölçeği çok büyütmek mümkün görülmüyordu. (Bir The Others çıkmazdı yani.) Aslında bu öngörümde pek de yanıldığım söylenemez. Sonuçta bu filmin re-make’ini yapmak için kolları sıvayan yine bağımsız sinemacılar olmuş, Hollywood’un kodaman yapımcıları değil.

silent_house2

Filmin ünü kadar, belli bir rakamı geçmeyecek bütçesi de çok etkili olmuş olsa gerek bu işe soyunmalarında. Nitekim 2 milyon bütçeyle çekilen film 14 milyona yakın bir gişe hasılatı getirdi. Peki sizce Uruguaylı öncül filmin bütçesi neydi? Sıkı durun şimdi: La Casa Muda yalnızca 6 bin dolar bütçeyle çekilmişti.

Chris Kentis ve Laura Lau’nun yönettiği 2011 ABD yapımı Sessiz Ev, Laura ve babasının kırsaldaki gözlerden ırak bir eve gelmesiyle başlıyor. Geceyi geçirip ertesi gün evde tamiratlara başlayacaklardır. Üst kata çıkmak tehlikeli olduğu için alt katta kalmaları tavsiye edilmiştir ancak yukarıdan gürültüler gelince baba kontrol etmeye gider. Ancak baba bir daha geri dönemeyecek ve Laura evde, muhtemelen de babasının katiliyle birlikte mahsur kalacaktır.

sszevSessiz Ev

Silent House
Yön: Chris Kentis , Laura Lau
Oyn: Elizabeth Olsen, Adam Trese