BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Bazen şans eseri aynı hafta vizyona giren iki film belli açılardan birbirini oldukça tamamlayan bir durumda olabiliyor. Bu durum üzerine son örnek yeniden çekilen Nefret Tohumu (Carrie) ve Uzay Oyunları (Ender’s Game). Biri korku diğeri gerilim olan iki filmin de ortak noktası ana karakterlerinin çocuk olması.

Vizyon

Farklı Karakterlerde İki Çocuk ve İki Hikaye: Nefret Tohumu (Carrie) ve Uzay Oyunları (Ender’s Game)

Bazen şans eseri aynı hafta vizyona giren iki film belli açılardan birbirini oldukça tamamlayan bir durumda olabiliyor. Bu durum üzerine son örnek yeniden çekilen Nefret Tohumu (Carrie) ve Uzay Oyunları (Ender’s Game). Biri korku diğeri gerilim olan iki filmin de ortak noktası ana karakterlerinin çocuk olması.

carrie-movie_poster-276x400 enders-game-

İkisi de aslen kitap uyarlaması olan Nefret Tohumu (Carrie) ve Uzay Oyunları (Ender’s Game) merkeze çocuk karakteri alan ancak onları farklı sonlara yönlendiren filmler. Yeniden çekim olan Nefret Tohumu ilki kadar başarılı değil, Uzay Oyunları ise son dönemin militarist bilimkurgu filmlerinin iyi örneklerinden biri.

ali abaday Ali Abaday

Bazen şans eseri aynı hafta vizyona giren iki film belli açılardan birbirini oldukça tamamlayan bir durumda olabiliyor. Bu durum üzerine son örnek yeniden çekilen Nefret Tohumu (Carrie) ve Uzay Oyunları (Ender’s Game). Biri korku diğeri gerilim olan iki filmin de ortak noktası ana karakterlerinin çocuk olması.

Nefret Tohumu, Stephen King’in aynı isimli romanından 1976 yılında Brian De Palma tarafından sinemaya uyarlandı ve Sissy Spacek’in unutulmaz oyunculuğuyla sinema tarihine geçti. Üzerinden 37 yıl geçtiği halde hala izleyenleri oldukları yerde ürkütmeyi başaran filmin yeniden çevrimi oldukça riskli olduğu halde Erkekler Ağlamaz’dan (Boys Don’t Cry) tanınan Kimberly Peirce bu işi üzerine almış.

Carrie White (Chloe Grace Moretz) bir gün beden eğitimi dersinden sonra duşta ilk adet kanamasını yaşar. Bu konu hakkında hiçbir şey bilmeyen Carrie öleceğini düşünüp sınıfındaki diğer kızlardan yardım ister. Kızlar ise ona tampon ve ped atarak dalga geçerler. Tüm bunlar olurken Carrie’ye her daim sataşan Chris Hargensen (Portia Doubleday) olanları cep telefonundan kameraya çekip youtube’a yükler. Beden eğitimi öğretmeni Rita Desjardin (Judy Greer) olaya el koyar ve Carrie’ye bunun normal bir şey olduğunu anlatır.

Chloe-Moretz-in-Carrie-2013-

Carrie 2013

Carrie’nin annesi Margaret (Julianne Moore) oldukça dindar bir kadındır. Aynı zamanda kendisine zarar vermekten çekinmemektedir. Bazen kafasını duvarlara vuran Margaret bazen de vücudunu kanatmaktadır. Carrie oldukça baskıcı annesinin yanında zor zamanlar geçirirken yavaş yavaş eşyaları hareket ettirebilme yeteneği olduğunu fark eder.

Bu arada okulun popüler kızlarından olan Sue Snell (Gabriella Wilde) Carrie’ye yaptıklarından pişman olur ve erkek arkadaşı Tommy Ross’dan (Ansel Elgot) Carrie’yi yılsonu balosuna davet etmesini ister. Tüm bunlar olurken Carrie okul kütüphanesinde bulduğu kitaplardan kendisindeki yeteneğin telekinesis olduğunu öğrenir ve güçlerini geliştirmeye başlar.

Carrie

Carrie 1976

Kimberly Peirce ilk filmin aksine bu sefer anne kız arasındaki ilişkiye daha derinlemesine bakmaya çalışmış. Zaten Nefret Tohumu bu sefer Carrie’nin doğumu ve annesinin onu esasında istemediğini göstermesiyle başlıyor. Şunu da belirtmekte yarar var, ilk filmde anneyi oynayan Piper Laurie yerine Julianne Moore çok daha gerçekçi bir rol ortaya koymuş. Ayrıca anneyi dindar ve bağış toplayan kadın yerine temizlik ve dikiş işleriyle hayatını kazanan bir karaktere çevrilmesi Margaret’i daha inandırıcı kılmış.

Ancak ne var ki Brian De Palma’nın o gerilimi yüksek, kimi noktalarda seyirciyi şoka eden sahneleri bu sefer Nefret Tohumu’nda pek yok. Her ne kadar konu günümüze taşınsa da gerilim bu sefer pek yok. Anne kız ilişkisi filme yeni bir boyut katmış gibi görünse de Nefret Tohumu’nun tümünü ele aldığımız zaman bu korkuyu çok da arttıran bir unsur olmamış.

***

enders-game

Bu hafta gösterime girecek bir diğer film olan Uzay Oyunları’nın kahramanı Andrew ‘Ender’ Wiggin (Asa Butterfield) da yaklaşık olarak Carrie yaşlarında. O da zorluklar yaşıyor acak onun durumu biraz daha farklı.

Uzay Oyunları, Orson Scott Card’ın yazdığı Ender serisinin ilk kitabının uyarlaması.

2086 yılında formic adı verilen uzaylılar Dünya’ya saldırmış ve milyonlarca insan ölmüştür. Bu saldırı Uluslararası Filo Komutanı Mazer Rackham’ın (Ben Kingsley) fedakarca davranması sonucunda bertaraf edilmiştir. Bu olaydan sonra gençler harp akademilerinde eğitilmeye ve en iyi zekaya sahip olanlar filo komutanlığında görevlendirilmek üzere seçilmeye başlamıştır.

Andrew Wiggin oldukça akıllı ve strateji yeteneği yüksek bir gençtir. Ailenin üçüncü çocuğu olan Andrew’in ağabeyi Peter (Jimmy Pinchak) akademiden şiddete olan yakınlığı nedeniyle atılmıştır. Andrew kendisine sataşan bir grup çocukla kavga ettikten sonra boynunun arkasındaki kamera çıkarılır ve eve gönderilir. Burada ablası Valentine (Abigail Breslin) ile konuşup, ona olanları anlatır. Andrew için en zor olan ailesini hayal kırıklığına uğrattığı düşüncesidir. Fakat o akşam uzay filosundan eve gelen Albay Graff (Harrison Ford) Binbaşı Gwen Anderson (Viola Davis) Andrew’ın uzaydaki harp okuluna gitmesine karar verdiklerini, son bölüme gelen öğrencilerden kameraların çıkarıldığını söyler.

Enders-Game-Battle-Room

Uzay mekiğine en son binen Andrew zaman içinde bütün çocukların saygısını kazanmaya başlar. Ancak onu öne çıkaran esas nokta stratejik düşünme yeteneğidir. Bu arada okuldaki öğrencilere verilen tabletlerde yer alan bir oyun aynı zamanda gizlice öğrencilerin duygusal durumlarını gözetlemektedir. Andrew’un kendisini bir fare olarak şekillendirdiği oyunda yaptığı ilerlemeye ise daha önce hiçbir öğrenci ulaşamamıştır.

Popüler bir bilimkurgu kitabından uyarlanan Uzay Oyunları bir açıdan Harry Potter’ın bilimkurgu versiyonu gibi görünebilir. Ne var ki filmin Harry Potter’ın başarısına ulaşması biraz zor gibi çünkü her ne kadar çocuklar ve gençler için çekilmiş görünse de içindeki militarist unsular oldukça fazla. Bununla birlikte Andrew’ın yaptıklaını sorgulaması onun Harry Potter gibi güçlü bir etki yaratmasını önlüyor.

Militarist bilimkurgu filmlerinin en iyilerinden olan Yıldız Gemisi Askerleri (Starship Troopers) ile kıyaslandığı zaman Uzay Oyunlar’ı da oldukça başarılı. Ayrıca Andrew’ın şiddete yakın kısmını ağabeyi, vicadınını ise ablası temsil ediyor denebilecek bir durum var ki bu durum filmin önemli dengelerinden birini sağlıyor.

Enders-Game

Kimi açılardan bakıldığı zaman Nefret Tohumu’nun Carrie’siyle Uzay Oyunları’nın Andrew’u birbirlerine benziyorlar. İkisi de farklı ve özel. Fakat Andrew ablasının ve komutanlarının yardımıyla bu farklılıktan bir lider çıkarmayı başarıyor. Carrie ise yardım alacak pek kimsesinin bulunmaması ve içine kapalık kişiliği yüzünden günah keçisi olmaya devam ediyor.

İki filmde de yan rollerde yer alan usta oyuncular seyir zevkini yükseltiyor ancak ilk filmi beğenenlerin Nefret Tohumu’nda hayal kırıklığı yaşaması olası.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et