FİLMARASI dergisinin Mayıs sayısı çıktı!

Sinema dergisi FİLMARASI’nın Mayıs sayısı çıktı. Kapak konuğu Yılmaz Erdoğan‘la yapılan söyleşi daha dergi piyasaya çıkmadan tartışmalar yaratmıştı. Dergiden bu konuda bir açıklama da gelmişti.

Yoğun biçimde devam eden tartışmalarla ilgili olarak dikkat çekmek istediğimiz önemli bir noktayı paylaşmakta yarar görüyoruz;

Dergimizin bu ayki sayısında kapak konuğu olarak ağırladığımız oyuncu/yönetmen Yılmaz Erdoğan’ın ‘Gelenekle Bağı Koparmak En Büyük Darbeyi Sanata Vurdu’ başlıklı röportajı, kamuoyunda büyük tartışmalara neden oldu. Gerek yazılı ve gerekse görsel medya organlarının muhtelif bakış açılarıyla ele aldığı tartışma, sosyal medyada da eşine az rastlanır bir ilgi gördü.

Yoğun biçimde devam eden tartışmalarla ilgili olarak dikkat çekmek istediğimiz önemli bir noktayı paylaşmakta yarar görüyoruz;

Yaklaşık bir buçuk saat süren söyleşinin önemli bir bölümünü 4 sayfa halinde dergimizin son sayısında yayımladık. Ne yazık ki son derece önemli tespitlerin yer aldığı söyleşinin yalnızca basınla paylaşılan bir sayfalık bülten kısmındaki 4 satırlık bir bölümü cımbızlanıp alınarak bunun üzerinden sorumsuzca bir üslup geliştirildi. Bazı televizyon kanallarının ‘röportajın tamamı’ diyerek sunduğu bu kısa bülten, birçok gazete ve köşe yazarı tarafından da büsbütün manipüle edilerek seviyesiz bir polemiğin kaynağı haline getirildi. Medyamızın amiral gemisinin eski kaptanı dahi, ‘dikkatle okuduğunu’ söylediği röportajı (doğrusu bülteni) alıntıladığı yazısında, dergimizin adını ‘Perde Arası’ olarak sunacak kadar özensiz davranabildi. Gazeteciliğin temel felsefesi olan ‘kaynak’ hususunun bu denli ucuz kullanıldığı tartışma, sosyal medyanın çirkin/seviyesiz üslubu ile kısır bir kavgaya dönüştü.

Röportajın tam metninin yalnızca matbu baskımızda olduğunu hatırlatıyor, bilgisizce sürdürülen bu tartışmanın taraflarına, bayiden bir Film Arası Dergisi alarak, röportajı baştan sona okumalarını tavsiye ediyoruz.

Saygılarımızla.
FİLM ARASI DERGİSİ

Not: Derginin bu sayısında Landlord’un da bir yazısı yer almaktadır.

Bu filme puan verin
Bu yazıya puan verin