BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Festival

#Filmekimi2016 Değerlendirmesi – 1

Ek seanslarla 11 güne uzayan ve tarihinin muhtemelen en iyi programıyla karşımıza gelen İKSV etkinliği Filmekimi sona erdi.

the-student-2-kopya

(M)Uchenik (8/10)

Öğrenci adlı film, festivalin yıldızlarındandı ve getirdiği din eleştirisiyle izleyenleri sarstı. İncil’den ayetlerle konuşan ve çevresindeki yaşlı genç herkesi kısa sürede etkisi altına alan bir lise öğrencisi üzerinden toplulukların din kisvesi altında nasıl da kolayca yönlendirilebildiğini anlatan yapım; din denen mevzunun ne olduğunu elle tutulur gözle görülür verilerle gözler önüne sererek “film” olmayı aşan bir iş, bir nevi üretilmiş kanıt.

Swiss Army Man (8/10)

Film vardır, iyidir ve saygınızı kazanır. Film vardır, eksiklerle doludur ama yüreğinizi kazanır. Çakı Gibi ikinci gruba giren, Michel Gondry filmlerini sevenlerin daha kolay adapte olabileceği, karakterleri unutulmaz, yönetmenleri yetenekli, mizahı sıra dışı, amacı izleyicisine sımsıkı sarılmak olan bir iş. Sevmeyene neden diyemeyeceğimiz gibi sevenin de sebebini tarif edemeyeceği, zamanla kült olması kaçınılmaz bir film.

fullsizephoto710031-kopya

The Age of Shadows (8/10)

İyi bir yönetmenin elinden çıkma, ülkesini Oscar’a taşıyacak bir formülle kotarılmış sıkı bir ajan filmi. Son düzlüğe dek kusur bulmanın zor olduğu, özellikle trende geçen bölümüyle hatırlanması olası, hem göze hem ruha hitap eden bir film.

Bacalaureat (8/10)

Mezuniyet, bir üçüncü dünya ülkesinde yaşamasına rağmen kaliteli bir evlat yetiştirmeye çabalayan bir babanın dramı. Tepelerin Ardında ve 4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün ile hayran kaldığımız Cristian Mungiu’nun yeni senaryosu Asghar Farhadi ile Calin Peter Netzer arasında bir yerde duruyor. Kusur bulmanın mümkün olmadığı metin özenli bir kamera arkası çalışmasıyla görselleştirilmiş ve getirilebilecek en olumsuz eleştirinin “ilgimi çekmedi” olabileceği şekilde sunulmuş. Romanya sineması yıldız yönetmenlerinin omuzlarında yükselmeye devam ediyor.

forushande-the-salesman-still-1000x600-kopya

Forushande (8/10)

Yaşayan en büyük senaristlerden Asghar Farhadi bu kez de talihsiz bir olaydan etkilenen bir karı kocanın yaşadıklarını tane tane anlatıyor. Film bittiğinde, bireysel adalete odaklanan hikaye her zamanki gibi bizim başımıza gelmişçesine hafızamıza kazınıyor.

Wiener-Dog (8/10)

Todd Solondz’un bir sosis köpeğin farklı sahiplerini konu ederek çektiği kısa filmlerin toplamı olan Wiener-Dog detaylı karakter çalışmalarıyla büyüleyici bir deneyim.

Ah-ga-ssi (8/10)

Başyapıt sayılabilecek Kan Arzusu’nun ardından Hollywood’da çektiği Lanetli Kan ile üzen Chan-wook Park’ın merakla beklenen dönem filmi Hizmetçi; oyuncaklı senaryolar yazmayı seven yönetmenin şaşırtıcı dönemeçler uğruna kendi eliyle sabote ettiği bir film. Araya hikayenin kaldırabileceğinden fazla sürpriz sıkıştıran sinemacı, kurduğu etkileyici görsel dünyayla tatmin etmekle kaldı diyebiliriz.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et