BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

James Hunt ve Niki Lauda adlı üstün yetenekli iki sürücünün kaderi ilk kez 1970’te İngiltere’deki Formula 3 yarışında kesişti. Bu yarışta arabaları birbirine temas edip spin atınca Lauda yarış dışı kalmış, Hunt ise birinciliği göğüslemişti.

Olağan Mevzular

Formula 1 Kardeşliği: Zafer Hücum – Rush

James Hunt ve Niki Lauda adlı üstün yetenekli iki sürücünün kaderi ilk kez 1970’te İngiltere’deki Formula 3 yarışında kesişti. Bu yarışta arabaları birbirine temas edip spin atınca Lauda yarış dışı kalmış, Hunt ise birinciliği göğüslemişti.

Rush_zafere-hcm

Gerçek bir hikayeden uyarlan Rush, 1976 sezonunda iki sürücünün Formula 1 pistlerine yansıyan efsanevi rekabetini konu alıyor.

 Ege Görgün (Landlord)

James Hunt ve Niki Lauda adlı üstün yetenekli iki sürücünün kaderi ilk kez 1970’te İngiltere’deki Formula 3 yarışında kesişti. Bu yarışta arabaları birbirine temas edip spin atınca Lauda yarış dışı kalmış, Hunt ise birinciliği göğüslemişti. İlk karşılaşmaları ne kadar zıt karakterlere sahip olduklarını ortaya koymuştu aslında. Günlük yaşayan, yarışın tadını çıkarmaya çalışan, kazanmak için risk almaktan çekinmeyen, kadın ve alkol düşkünü, serseri İngiliz Hunt (bir anlamda Formula pistindeki George Best). Ve her şeyi rasyonel bir motivasyon ve sonuç odaklı yapan, duyguları alınmış izlenimi veren, dört dörtlük profesyonel, otomobiller konusunda teknik bir deha olan Avusturyalı Hunt. (Alman Ekolü).

rush-movie

İki sürücünün sınıf atlayarak Formula 1’in 1976 sezonunda yeniden buluşmaları ise yetenekleri kadar, kaderlerinin de bir sonucuydu. O sezon bu ikilinin rekabetiyle anılır olacaktı. Rekabet Almanya Grand Prix’sine dek sürdü. Kötü hava koşulları sebebiyle yarışın ertelenmesini öneren Lauda, karşısında çoğu sürücüyü kendi tarafına çeken Hunt’ı buluyordu. Dolayısıyla Lauda bu yarışta kaza geçirip yüzünde ve ciğerlerinde 3. Dereceden yanıklar oluşunca Hunt kendini suçlar. Doktorlara göre Lauda’nın Formula kariyeri bitmiştir. Lauda doktorları yalancı çıkartmak için ihtiyaç duyduğu mücadele azmini Hunt’la olan rekabetinde arar.

Filmde anlatılan gerçeklik payı yüksek bir hikaye elbette ama yine de filmin sinema duygusunu güçlendirip seyirciyi memnun etmek için hikayeye bazı dramatik eklemeler, abartılı tasavvurlar eklendiği belli oluyor. Ancak ortaya iyi, etkileyici bir hikaye çıktığı muhakkak. Rollerine yakışan oyuncular filmi daha seyredilir kılıyor. Teknik olarak da başarılı bir film. Formula 1 müptelaları yarış sekanslarından ayrı bir haz alacaklar.

91OrTaQaXnL._SL1500_DVD’nin özel seçeneklerinde bizi bugün Viyana’da yaşayan gerçek Lauda’yla tanıştıracak bir söyleşi var. Hunt ise ne yazık ki 1993’te 46 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Zafer Hücum
Rush
Yön: Ron Howard
Oyn: Chris Hemsworth, Daniel Brühl

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et