A Place To Bury Strangers 2003 yılında New York’ta kurulmuş bir noise rock grubu. Grup 2007’de kendiyle aynı ismi taşıyan debut albümünün ardından Ekim 2009’da Exploding Head‘i piyasaya sürmüş. Gitar, bas ve davul üçlüsünden oluşan APTBS oldukça gürültülü müziği, zor anlaşılan hatta pek duyulmayan vokalleri ve seyirciyi yoran sahne performanslarıyla dikkat çeken bir grup. Aynı zamanda New York’un en gürültülü grubu olmak gibi bir ünvana sahipler.

Burak İşyar

Noise rock 80’li yıllarda The Jesus And Mary Chain ve My Bloody Valentine gibi industrial ve shoegazing gruplarından etkilenen, gitar distortion’larının yoğun kullanıldığı modern bir punk türü. Müzik bütünüyle yüksek gürültüye ve müzikal uyumsuzluğa dayanmakta. Çoğunlukla distortion ile kulak tırmalayıcı bir sound üretilse de bazı noise rock grupları çeşitli elektronik enstrümanlar, synth ve drum machine de kullanabiliyorlar müziklerinde. Benim gibi punk müzik seven birisi için noise rock güzel bir müzik türü ancak bazılarına sadece gürültü olarak gelebileceğinin farkındayım.

APTBS’nin vokalist ve gitaristi Oliver Ackermann Death By Audio isminde gitar efekt pedalları üreten bir şirkete sahip. Müşterileri arasında U2, My Bloody Valentine, TV On The Radio ve Nine Inch Nails bulunuyor. Ackermann’ın gitarıyla her türlü ses çıkarabilecek efektleri üretebilme becerisi grubun müziğinin de temelini oluşturuyor. Bazı şarkılarda klavye kullanıldığına çok emin olabiliyorsunuz dinlerken ancak daha sonra youtube’dan videoları izlerken o garip seslerin gitardan çıktığına inanamadım. Örneğin albümle aynı adı taşıyan Exploding Head’de gitar çalmayı bilmeyen benim gibi birisini hayretlere düşürebilecek her türlü distortion bulunuyor.

Birkaç parçanın altyapısı oldukça melodik iken distortion ile “bozuk” bir yapıya dönüştürülmüş. Dolayısıyla eğer istekli/meraklı bir müzik dinleyicisi iseniz bu gürültünün altındaki melodiyi keşfetmek çok keyifli olabiliyor; her ne kadar grubun müzikal amacı bir melodi yaratmak olmasa da.

Grubun bu albümü ilk albümdeki başarının kalıcı olduğunun bir kanıtı bence. En büyük farklılık ise temponun hızlanmış olması. Davulcu Jay Space sert vuruşları ve hızlı temposu ile enerjik yapıya katkıda bulunmakla birlikte dinleyeni daha çok yoruyor. İlk dinleyişte drum machine ya da laptop üzerinden hazır loop çalınıyormuş imajı veren bütün vuruşlar aslında Space’in normal davul çalışı. Bas gitarda ise albüm sonrasında gruptan ayrılan Jono MOFO şarkılara gerekli derinliği sağlamakta.

Yukarıda da bahsettiğim gibi bazı (muhtemelen pek çok) dinleyiciye sadece bir gürültü olarak gelebilecek APTBS grubunun bu albümünü ben çok beğendim. Exploding Head‘deki pek çok şarkıyı beğenmekle birlikte özellikle tavsiye edebileceklerim In Your Heart, Keep Slipping Away, Ego Death ve albümün kapanış parçası olan I Lived My Life… Özellikle canlı kayıt videolarını bulup izlemenizi şiddetle öneririm.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here