BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Visions Du Reel denilebilir ki Avrupa'nın en saygın, en önemli belgesel festivali. Burada ödül alan, hatta gösterilen bir çok belgesel dünya çapında dağıtıma girmekle kalmıyor, televizyon kanalları tarafından da satın alınıyor.

Ege Görgün

Hasret bitti, Landlord geldi!

Visions Du Reel denilebilir ki Avrupa’nın en saygın, en önemli belgesel festivali. Burada ödül alan, hatta gösterilen bir çok belgesel dünya çapında dağıtıma girmekle kalmıyor, televizyon kanalları tarafından da satın alınıyor.

14 Nisan’da başlayıp 22 Nisan’da nihayetlenen İsviçre maceramın ardından yurda dönmüş bulunmaktayım.  Haber veriyorum çünkü mert kişi dediğin ortama destursuz intikal veyahut duhul etmez netekim. Maksat dostlar sevinsin, düşmanlar ise tetikte olsun. Bu maceranın mahiyetine dair malûmatı evvelki bir tefrikamda vermiştim hatırlarsanız. (Bu cümleyi anlayamayanlar Numan Serteli‘ye sorabilir. Ben bazı tarihçilerin kimi Sümer çivi yazısı tabletleri konusunda bile kendisine danıştığına bizzat şahit oldum. Adamda öyle bir tevellüt var yani.) Ne diyorduk, ha evet, Visions Du Reel, nam-ı diğer Uluslararası Nyon Film Festivali…

Visions Du Reel denilebilir ki Avrupa’nın en saygın, en önemli belgesel festivali. Burada ödül alan, hatta gösterilen bir çok belgesel dünya çapında dağıtıma girmekle kalmıyor, televizyon kanalları tarafından da satın alınıyor. Filmler, festival ve jüri ile ilgili teferruatlı yazılar gelecek günlerde yazacağım. (En azından yazmayı istiyorum, planlıyorum, hatta kararlıyım.) Şimdilik yarışma bölümünde yer alan ve tümünü izlediğim belgesellerin bir listesini vermekle yetiniyorum:

 1. Aisheen [Still Alive in Gaza]
 2. Berlin-Stettin
 3. Beyond this Place
 4. Giallo a Milano
 5. Guru – Bhagwan, His Secretary & His Bodyguard
 6. Into Eternity
 7. Into the Delta
 8. Jake, not finished yet
 9. Kafka au Congo
 10. La Montée au ciel
 11. Le Plein pays
 12. Mark
 13. Sainte Anne, hôpital psychiatrique
 14. Salaam Isfahan
 15. Something about Georgia
 16. Steam of Life
 17. Together
 18. Too Many Things
 19. Wiegenlieder
 20. Wistful Wilderness

Bu arada, Uluslararası Jüri festivalin en iyi belgeseli olarak – diyebilirim ki gayet haklı olarak –  Danimarka / Finlandiya yapımı Into Eternitiy‘i seçti.  Belgesili Michael Madsen yazıp yönetmişti.

Benim de üyesi olduğum Dinlerarası Jüri ise Finlandiya / İsveç  yapımı olan Steam Of Life‘ı seçti. Yönetmenler ise Joonas Bergshäll ve Mika Hotakainen idi.

Festivalde daha pek çok ödül verildi. Ayrıntılı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir...

Disney+ - Film

Werewolf By Night, şiddet eksenli bir Hollywood aksiyonu olmakla birlikte arka planında kendisinden beklenmeyen bir derinliğe sahip.

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

 • Bizi takip et