hunting-party4

Esquire dergisinin Amerikan edisyonunda yayımlanan What I Did on My Summer Vacation (Yaz Tatilimde Ne Yaptım) yazısından uyarlanan Av Partisi’nin başrolünde Richard Gere ve Diane Kruger var. Film Bosna’da sergilenen Batı ikiyüzlülüğünü ifşa ediyor.

 

Bosna’daki savaşı yerinde takip eden savaş muhabiri Scott Anderson ülkesine döndüğünde savaş anılarını Esquire dergisinde yazmaya başlamıştı. “What I Did on My Summer Vacation – Yaz Tatilimde Neler Yaptım?” başlığını taşıyan yazıları kısa zamanda klasik haline geldi. Gerçi bu yazılarının belgesel nitelikli savaş röportajına benzediği söylenemezdi. Macera dolu yol hikayeleri tadındaki yazılarda kara mizah unsurlarının ve keskin politik yorumların ağır bastığı gözleniyordu.

hunting-party2

Yazılardan biri Anderson’un ve onunla beraber Bosna’ya gitmiş dört gazetecinin hikayesini anlatıyordu. Savaş sırasında Balkanlarda muhabir olarak çalışan beş gazeteci, savaşın sona ermesinden beş yıl sonra, 2000 yılı yazında Saraybosna’ya geri dönerler. Bir gece biralarını içerken eski günler üzerine sohbete daldıkları sırada akıllarına absürd bir fikir gelir. ‘Neden savaş suçlusu Radovan Karadicz’in izini sürüp onu yakalamayalım’ diye düşünürler. Gazetecilerin CIA mensubu olduğuna inanan bir Sırp polis memurunun yardımıyla Avrupa’nın en çok aranan adamı olarak tanınan Radovan Karadicz’in peşine düşerler. Ardından gerçek CIA ajanları ortaya çıkar.

hunting-party5

Esquire’daki yazıyı okuyunca film potansiyeli olduğunu sezinleyen yapımcı Mark Johnson hikayenin kahramanlarıyla bir araya gelmiş. Birlikte hikaye üstünde çalışmışlar. Ortaya çıkan şu olmuş:

Savaş muhabiri Simon Hunt (Gere) ile kameraman Duck (Howard), Bosna’dan Irak’a, Somali’den El Salvador’a kadar dünyanın en tehlikeli savaş bölgelerinde görev almışlardır. Bu süreçte çok sayıda gazetecilik ödülü kazanmışlardır. Ama Bosna’da savaşın son günlerinde başlarına gelen bir olay yüzünden Simon’ın gazetecilik kariyeri dibe vurur.

hunting-party3Duck savaşın bitiminin beşinci yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere yeniden Saraybosna’ya döndüğünde, Simon çok özel bir fikirle boy gösterir. Dünyanın en çok aranan savaş suçlusu “Fox”un nerede saklandığını bildiğine Duck’ı ikna etmeyi başarır. Birlikte tehlikeli bir maceranın içine sürüklenirler. Haber büyüktür ama öldürülme olasılıkları da öyle. Bosna’da Müslümanlar’ın katledilmesine izin veren Batı’nın iki yüzlüğüne şahit olduktan sonra isyan etmiş bir savaş muhabiri filmin kahramanı. Bu film Bosna’da neler olup bittiğine ve hala ele geçmeyen Karadziç ve Mladiç alçağının Batı tarafından kollandığına dair hem bir itiraf, hem bir suçlama.

Benzer bir Bosna hikayesi anlatan diğer bir filmi de hatırlatalım. Dennis Quaid‘in başrolünde oynadığı bu film Bosnalı Müslümanların uğradığı katliamları insanın içine acıtacak bir şekilde gözler önüne seriyor. Kurtarıcı – sisko-ninjaSavior adını taşıyan 1998 tarihli bu filmi de tavsiye ediyorum.  (Ege Görgün – Landlord)

Av Partisi

The Hunting Party
Yön: Richard Shepard
Oyn: Richard Gere, Terrence Howard, Diane Kruger, Joy Bryant

 

 

3 YORUMLAR

  1. Schindler’in Listesi’ni, Pianist’i sorsanız doğru valla bilirim ama Hunting Party de bilirim!

    Kurtarıcı'yı hatırlamıyorum… İşte burada kurudum kaldım galiba…

    Uzman sinemacı siz değil misiniz? Araştırıp Bosna ile ilgili

    seyredilesi filmleri ve okunası kitaplari yazsanıza sitenize!

  2. Hunting Party gerçekten çok güzel bir film. Bu filmi izlerken Bosna nın okadar otantik doğu izlenimi veren atmosferi vardı ki halen merak ederim bizim Urfa gibi midir oralar diye… Filmin müslümanların nasıl sırplar tarafından katledildiğini tarafsızca göstermesini takdire şayan bulmuşumdur. Hatta filmin sonunda epeyce bir Amerika'yı ve uluslararası kuruluşları eleştiren bölüm olduğunu hatırlıyorum… İbretle seyredilmeli doğrusu…

  3. film çok güzeldi batı nın iki yüzlülüğüne dair net bir tavrı vardı ama aklıma takılan bi şey var:bir batılı nın (richar gere) yapılan katliamı anlayabilmesi için illa ki sevdiği birisinin ölmesi mi gerekiyor.sanki aşık olunan bosnalı kadın canice öldürülmese o kadar insanın ölümü anlamsız olacaktı gibi .bilmiyorum ne dersiniz.

CEVAPLA