Küp (Cube) ters ninja

Hayli gecikmeli ve sınırlı sayıda salonda olsa bile iyi bir film konuk oldu sinemalarımıza. Gösterimde fazla kalacağını sanmam, o yüzden benim yazımdan sonra bu filmle ilgilenirseniz elinizi çabuk tutun. Yalnız uyarayım 5N, 1K olayına fazla takıntılıysanız, bu film size gore değil. Bu filmin sonunda ne, neden, nerede, ne zaman, nasıl ve kim sorularının tamamı yanıtsız kalıyor. Ama filmin güzelliği de esas burada işte. (27-09-2001)

Fantastik bir mekanizma
Filme adını veren devasa mekanizma Cube ancak gelecekte gerçekleştirilebilecek fantastik bir makine olduğundan, bu filmi bilimkurgu kategorisine gönül rahatlığı ile sokuyorum. Bana bu gönül rahatlığını asıl veren aslında filmin atmosferi. Yalnızca bilimkurgu filmlerinde rastlayacağınız klostrofobik, soğuk ve mekanik bir ortam Cube’daki. Event Horizon, Küre, Abyss ve Alien serisinde rastladığınız türden dersem daha iyi anlayabilirsiniz bu ortamı.

Bir dolu soru işareti
Film bir dolu soru işaretleriyle başlayıp, aynı soru işaretleriyle bitmesine rağmen, sizi olayların nihayetine kadar elinde tutmasını beceriyor. Açıklama kabilinden yapılan konuşmalar, kahramanlarımızın içinde bulunduğu karmaşık durumu açıklamaktan çok, kafamızı daha da bulandırmaya yarıyor. Ne, neden, nerede, ne zaman, nasıl ve kim soruları inatla yanıtsız bırakılıyor, hatta ipuçları bile çok görülüyor izleyiciye. Bir örnek vermek gerekirse; “Neden insanları buraya koyuyorlar?”, sorusuna verilen yanıt, “Çünkü o burada”, oluyor. Kurbanlar neden seçildiklerini , kendilerini oraya kimin koyduğunu bilmiyorlar. Hatta kahramanlarımızdan biri, kendilerini oraya kimsenin kapatmadığını söyleyerek iyice kafamızı karıştırıyor.

Cube aslında hayatın kendisi
Cube’daki bütün olaylar bir tek şeyi işaret ediyor bana göre; Hayatın kendisini. Dünyaya neden geldiğiniz ya da neden seçildiğinizi de bilmiyorsunuz, yalnızca mecbur olduğunuz şeyi yapıyor ve yaşıyorsunuz İnsanları izleyen bir Big Brother’ın ya da ilahi bir gücün var olup var olmadığı konusunda, filmdeki karakterler arasında olduğu gibi, toplum içinde de fikir ayrılıkları var. Yaşadığınız dünyanın nasıl yaratıldığı konusunda yalnızca filmdeki karakterlerin Cube hakkında ürettiklerine benzer teoriler üretiyoruz. Filmin finali de benim düşüncelerimi destekliyor. Devasa hapisanenin çıkışında yalnızca ışık görülüyor. Çok parlak bir ışık… Tıpkı ölümden sonra görüleceğine söz birliği etmişçesine inandığımız ışık gibi. Cube’a BBG’nin (Biri Bizi Gözetliyor) daha heyacanlısı da diyebiliriz. Düşünsenize, bu evde hata yapan elenmek yerine, feci bir şekilde ölüyor. Ayrıca gücün yetiyorsa ev arkadaşını öldürmek de serbest.

Küp
Cube (1997-Kanada)
Yön: Vincenzo Natali
Oyn: Nicole de Boer, Nicky Guadagni, David Hewlett
Gösterim tarihi: 29 Haziran 2001

2 YORUMLAR

  1. cube 1,2 ve cube sıfır, üçünüde izledim.müthiş diyebilecegim birkaç filmden biri.hayat da bir cube degil mi? diyen sayın landlordın yazısının son bölümü filmi çok iyi özetliyor.yalnız benzettigi horizon,küre gibi filmlere degil,bence testere ye daha yakın.

  2. Yazı epey eski tarihli bir yazı. Testereyi daha gösterilmemişti sanırım o zaman daha. Ama yine de ona benzetmezdim. Kurduğum benzerlik tüm o filmlerin bir mekanda kapalı kalan bir grup insanın kabusunun anlatılmasıyla oluşan kloskrofobik atmosferle alakalıdır. Belki d ebiraz daha açmalıymışım o zaman bu noktayı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here